Uncategorized

Izraelski Nobel dla Krzysztofa Czyżewskiego z Ośrodka Pogranicze

Nadeslala Ola Zehavi Bergman i Zosia Braun

ola orit braun

reunion 69 .1

 

izraelaska nagroda(2)

 

Za swoją pracę nad polską pamięcią szef Ośrodka Pogranicze w Sejnach został uhonorowany godnie, w zacnym gronie, na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W niedzielę wieczorem (18.05) Krzysztof Czyżewski odebrał tam prestiżową Nagrodę Fundacji Dana Davida. To drugi – po Adamie Michniku – Polak uhonorowany tym wyróżnieniem, zwanym, nie bez kozery, “izraelskim Noblem”.

 

Fundacja Dana Davida co roku przyznaje trzy nagrody (każde o wartości miliona dolarów) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, technologii i dokonań kulturalno-społecznych w trzech kategoriach: Przeszłość, Teraźniejszość i Przyszłość. Czyżewski w kwestii pracy nad przeszłością zrobił tak wiele, że fundacja uhonorowała go nagrodą właśnie w tej kategorii – podobnie jak francuskiego historyka Pierre’a Norę i badacza Holocaustu Saula Friedlaendera. Nagroda w tej kategorii została podzielona między zasłużoną trójkę, każdy z laureatów otrzymał ponad 300 tys. dolarów.- Bardzo mnie raduje ta nagroda, to, że dzielę ją z takimi autorytetami, że spotykamy się w tak wspaniałym gronie. Miałem okazję też już rozmawiać z niektórymi laureatami poprzednich edycji, m.in. Amosem Ozem. Cieszę się, że mogę zaprezentować nie tylko nasze doświadczenia pracy w Pograniczu, ale też i pracę, jaką po roku 1989 udało się wykonać nad pamięcią w Polsce – mówił nam Krzysztof Czyżewski. – Izrael to szczególne miejsce. Spotykani tu przez nas ludzie, wykładowcy uczelni, artyści, humaniści, swoje korzenie mają często właśnie w Polsce, na różnych pograniczach. Mam szczęście do bardzo interesujących rozmów – świadectwo pracy nad pamięcią w tym kontekście to bardzo ciekawy temat. Spotykam się z bliskością doświadczeń kulturowych.Skomplikowana przeszłość i przyszłośćSzef sejneńskiego Pogranicza Fundację Dana Davida (zmarłego dwa lata temu filantropa i biznesmena) ujął swym wielkim zaangażowaniem, nagrodę uzasadniono następująco: “Czyżewski, pisarz, intelektualista i działacz społeczny, poświęcił się pracy nad włączeniem polskiej pamięci w tworzenie silnego społeczeństwa obywatelskiego we współczesnym świecie, zdolnego zgłębić skomplikowaną przeszłość i połączyć ją z budowaniem teraźniejszości i fundamentów przyszłości”.

To oczywiście tylko drobny skrót działalności Czyżewskiego i jego współpracowników – podczas trzygodzinnej uroczystości była okazja, by zaprezentować nieco szerzej dorobek Ośrodka Pogranicze. Wyjazd do Izraela będzie też procentował w przyszłości. Czyżewski rozpoczął współpracę z telawiwskim uniwersytetem, już w poniedziałek będzie miał tam pierwszy wykład nad pamięcią na pograniczach. – Wspólnie z Instytutem Polskim w Tel Awiwie rozpoczęliśmy już przygotowywanie prezentacji pracy naszego ośrodka. Spotykamy się z partnerami, artystami pracującymi nad pamięcią. Byliśmy już w Jerozolimie, będziemy na zachodnim Brzegu w Hebronie. Do 27 maja mamy kalendarz wypełniony spotkaniami, które, mam nadzieję, zaprocentują w przyszłości – mówił nam na gorąco Krzysztof Czyżewski.

Cały czas podkreśla, że nagroda, w jego mniemaniu, jest uznaniem dla wieloletniej pracy całego Ośrodka Pogranicze. – Tak naprawdę czuję, że jestem cząstką całej rzeszy ludzi w Polsce, którzy po 1989 roku wykonali ogromną robotę nad pamięcią. Którzy starają się mądrze pamiętać, rozumieją, że pamięć nie powinna dzielić, lecz łączyć.

W towarzystwie premiera i pisarzy

Dodać trzeba, że tradycją Nagrody Dana Davida jest, by każdy z wyróżnionych 10 procent nagrody przeznaczył na stypendium dla wybranego przez siebie młodego naukowca. A wśród laureatów wcześniejszych edycji są m.in: były amerykański wiceprezydent Al Gore, były brytyjski premier Tony Blair, pisarze Margaret Atwood i Amos Oz.

Krzysztof Czyżewski wraz żoną Małgorzatą i przyjaciółmi Bożeną i Wojciechem Szroederami założyli Fundację i Ośrodek Pogranicze w 1990 roku. Na miejsce do życia i pracy wybrali małe Sejny pod litewską granicą. Od dwóch dekad wraz ze współpracownikami tworzą tam dzieła wielkie. W budowaniu mostów, uczeniu tolerancji i szacunku dla Innego są uparci i konsekwentni, a ich praca jest nie do przecenienia.

W 2011 roku – w wigilię polskiej prezydencji w UE i setną rocznicę urodzin Miłosza – w zrewitalizowanym dworze w Krasnogrudzie (w którym przed wojną noblista spędzał wakacje u ciotek) udało się im otworzyć Międzynarodowe Centrum Dialogu.


C
aly tekst

Kliknij Tutaj

Pan Krzysztof Czyzewski – byl uhonorowany najbardziej prestizowa nagroda w i Izraelu DAN DAVID PRIZE oraz Krzysztof Czyżewski będzie dyrektorem artystycznym projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wroclawiu. Dyrektorem zarządzającym instytucją kultury Biuro Festiwalowe Impart 2016 został wybrany Krzysztof Maj.

Osoby odpowiedzialne za projekt Wrocław 2016 – In…Krzysztof Czyżewski będzie dyrektorem artystycznym projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dyrektorem zarządzającym instytucją kultury Biuro…

KLIKINIJ TUTAJ
Mr. Krzysztof Czyzewski | The Dan David PrizeMr. Krysztof Czyzewski is a renowned Polish publisher, writer and theater director, public intellectual and social activist. He is the founder of the

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.