Uncategorized

Do bedacych w Warszawie 27.maja

Nadeslal Bogdan Bialek

 

Serdecznie zapraszam na kolejne, już czwarte, Bliskie Spotkanie Chrześcijańsko-Żydowskie, które odbędzie się 27 maja, we wtorek, w warszawskiej synagodze im. Nożyków. Początek spotkanie – godzina szósta trzydzieści po południu, koniec ok. dziewiątej wieczorem. Po części oficjalnej, której zakończenie przewidujemy na ósmą trzydzieści będziemy mieli pół godziny na nieformalne rozmowy przy skromnym poczęstunku.
Gościem specjalnym tej edycji spotkania będzie Pan Wiesław Myśliwski,  który zinterpretuje fragment własnej prozy.
Oprawę artystyczną zapewni znakomity jazzman Włodzimierz Kinior Kiniorski, którym.in.n. wykona własną interpretację Yerushalaim Shel Zahav” na saksofonie.
Pozostałe wystąpienia gości:  Pani Anna Chipczyńska, nowowybrana przewodnicząca warszawskiej gminy żydowskiej, oraz Anna Connolly – autorka książki „Toksyczni święci czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie”. 
Krótkie komentarze do wizyty papieża Franciszka w Izraelu wygłoszą – prof.. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, oraz red. Zbigniew Nosowski, wiceprzewodniczący PRChiŻ.
Psalm odczytają w językach polski i hebrajskim oraz wygłoszą krótkie komentarze – rabin  Stas Wojciechowicz – członek Zarządu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz ks. Grzegorz Michalczyk – wiceprzewodniczący PRChiŻ.

 
Organizatorem Spotkań jest Polska Rada Chrześcijan i Żydów, współorganizatorem Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, przy współpracy synagogi Ec Chaim Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, i Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Warszawskiej. 
Spotkania otwarte pn. „Bliskie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie”, których organiozatorem jest Polska Rada Chrześcijan i Żydów  odbywają naprzemiennie,  raz w kościele katolickim, raz w synagodze. Ich celem jest praktyczna realizacja idei dialogu rozumianego jako spotkania osób w pełnym poszanowaniu i akceptacji  własnej odrębności, tożsamości i indywidualności. Odbywają się od trzech lat w Kielcach, na początku maja zostały zainaugurowane w Krakowie,  w czerwcu inauguracja odbędzie się w Białymstoku

Anna Chipczyńska ukończyła stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (CEU) oraz podyplomowe studia prawnicze w BPP Law School w Londynie. Dotychczas pracowała m.in. dla Polskiej Akcji Humanitarnej, Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP. Zajmowała sięm.in. współpracą z partnerami instytucjonalnymi i komercyjnymi, współzarządzaniem programami z zakresu ochrony praw człowieka, działań antydyskryminacyjnych oraz pomocy humanitarnej. Od 6 kwietnia pełni funkcję przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowksiej w Warszawie, związana ze środowiskiem synagogi reformowanej Ec Chaim.

Anna Connolly – ekonomistka, biegła księgowa, pracowała w kilku instytucjach finansowych, prowadzi wraz z mężem firmę szkoleniową, stała współpracowniczka blogu teologicznego „Kleofas”. Ostatnio wydała książkę  “Toksyczni  święci, czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie”.

 

Wiesław Myśliwski urodził się w 1932 r. w Dwikozach koło Sandomierza. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od pól wieku  jest obecny w literaturze. Każda jego nowa książka staje się wydarzeniem literackim i kulturalnym. Jest autorem powieści: “Nagi sad”, “Pałac”, “Kamień na kamieniu”, “Widnokrąg”, “Traktat o łuskaniu fasoli”. Za dwie ostatnie z wymienionych pisarz został jedynym – jak dotąd – dwukrotnym laureatem nagrody Nike. W literackim dorobku pisarza ważne są także dramaty – “Złodziej”, “Klucznik”, “Drzewo” i “Requiem dla gospodyni”. W 2007 r.  

 

Włodzimierz Kiniorski (Kinior)  muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny. W 2014 roku ukazała się jego płyta z Marią Pomianowską zatytułowana „Smok Dwugłowy”. Artysta uswietniał swymi koncertami m.in. Kikeleckie Spokania Chrześcijańsko – Żydowskie. Był jednym z wykonawców, obok Józefa Skrzeka, Marka Piekarczyka, Apostolisa Anthimosa, Chóru Oktoich w sekataklu słowno – muzycznym  pt. „Kazania Świetokrzykie“, który odbył się  22 września 2012 r. w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy na Świętym Krzyżu

 

Bogdan Białek

Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.