Uncategorized

Czerwiec w Warszawie – Lang leb muzik! Niech żyje muzyka!

Nadeslalo Museum of the History of Polish Jews

 

Żydowska muzyka to bardzo rozległa panorma stylów i wykonawców: od tych kultywujących tradycję po poszukiwaczy zupełnie nowych i nieraz zaskakujących środków wyrazu. Zapraszamy na cykl współczesnych filmów dokumentalnych prezentujących muzykę tworzoną przez Żydów i pokazujących znaczenie muzyki w ich kulturze. 

kadr

Kadr z filmu “Hava Nagila”, reż. Roberta Grossman

 

◆4 czerwca, godz. 19.00

Hava Nagila, reż. Roberta Grossman, 2012

Melodia Havy Nagili dotarła niemal do wszystkich uszu. W tradycyjnej aranżacji Abrahama Zewi Idelsohna, Boba Dylana lub… Elvisa Presleya. Wraz z reżyserką Robertą Grossman i filmową ekipą przeniesiemy się na Ukrainę, do Izraela, Greenwich Village, Hollywood, a nawet serca indyjskiego przemysłu filmowego, by nucąc melodyjną piosenkę przyglądać się żydowskiej tożsamości i międzykulturowym związkom.

◆11 czerwca, godz. 19.00

Punk Jews, reż. Jesse Zook Mann, 2012

Chasydcy punkowcy, uliczni performerzy jidysz, afroamerykańscy aktywiści, żydowscy kontestatorzy łamiący stereotypy i zastanawiający się nad żydowską tożsamością w dobie swobodnego przepływu zarówno twórczych, jak i destrukcyjnych energii. Radykalna grupa the Sukkos Mob, hip hopowy skład Y-Love i Yishai – frontman Moshiach Oi to tylko niektóre postacie niezwykłej zbiorowości, którą przestawiają twórcy „Punk Jews”.

◆18 czerwca, godz.19.00

The “Socalled” Movie, reż. Garry Beitel, 2010

“You Are Never Alone” śpiewa Josh Dolgin aka Socalled, mieszkający w Montrealu muzyk, filmowiec i rysownik. Swoich wyjątkowym stylem będącym mieszanką hip-hopu, rapu, funk i muzyki klezmerskiej uwiódł miliony fanów na całym świecie i został okrzyknięty „Jamesem Brownem w wersji jidysz”. Film poszukuje źródeł tej elektryzującej magii, której z pewnością także ulegniecie!

◆25 czerwca, godz. 19.00

Sabbath in Paradise, reż. Claudia Heuermann, 1998

Film niemal na bieżąco dokumentujący muzyczną awangardę Nowego Jorku z początku lat 90. XX wieku. Gwiazdy jazzu, muzyki improwizowanej i klezmerskiej z Johnem Zornem i Frankiem Londonem na czele opowiedzą między innymi o swoich spotkaniach w wytwórni Tzadik Records, skupiającej przede wszystkim muzyków wykonujących muzykę awangardową i eksperymentalną – opartą na korzeniach muzyki żydowskiej, aszkenazyjskiej i sefardyjskiej, religijnej i świeckiej. Film nigdy nie pokazywany w Polsce!

Kopie filmów The „Socalled” Movie oraz Hava Nagila wraz z polskimi wersjami językowymi dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Żydowskie Motywy”.

Muzeum of the History  of Polisch Jews

ul. Anielewicza 6, 00-157 Warsaw, Poland

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.