Uncategorized

Powstanie szlak, prowadzący przez ok. 60 dawnych żydowskich miasteczek

 Nadeslala Benita Shmider

Cmentarz żydowski w Warszawie. Photo by Moshe Milner

WPolsce ma powstać „sztetlowy szlak” – przygotowana przez historyków trasa turystyczna, która poprowadzi przez około 60 dawnych żydowskich miasteczek wzdłuż granicy Polski z Białorusią i Ukrainą.

Projekt obejmuje przygotowanie tras w terenie i wydanie stosownych przewodników. Trasę będzie można przebyć także wirtualnie. Wycieczka on-line będzie o tyle ciekawa, iż zawierać ma rekonstrukcje w 3-D synagog i innych miejsc zniszczonych w czasie II wojny światowej.

Trasa obejmie około 20 miast w każdym z krajów, po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej. Aktualnie historycy z wszystkich trzech krajów zbierają materiały do projektu, którego realizacja szacowana jest na 450 tys. euro (610 tys. dolarów), i zostanie w dużej mierze sfinansowana przez Unię Europejską.

Emil Majuk z centrum historii Brama Grodzka w Lublinie, we wschodniej Polsce, powiedział Associated Press, że strona internetowa będzie oferować opisy, historie i anegdoty na temat miast, które były w dużym stopniu żydowske przed II wojną światową. Piętnaście z nich pojawi się w modelach 3D. Przewodniki krajoznawcze wyznaczające szlaki w terenie będą dostępne począwszy od końca 2015 roku.

„To są naprawdę fantastyczne miasteczka, ze starą architekturą i wielokulturową historią, z synagogami i kościołami: katolickimi i prawosławnymi”, rzekł Majuk.

Modele w 3-D odtwarzać będą perełki architektury, które stanowiły małe drewniane synagogi, a wszystkie z nich zostały zniszczone.

Lista zawiera wyjątkowe miasto we wschodniej Polsce – Szczebrzeszyn (wymawiane: Sh’tshebh-zeh-shyn). Posiada ono duży 16-wieczny cmentarz żydowski.

Europa Wschodnia tętniła niegdyś pięknem życia żydowskiego, które zostało niemal całkowicie unicestwione w Holokauście II wojny światowej. Żydzi stanowili 10 procent ludności z około 35-milionowej populacji przedwojennej Polski, i jednocześnie stanowili oni około 50 procent z 6 milionów ofiar wojny w Polsce.

 Na fotografii: Cmentarz żydowski w Warszawie. Foto: Moshe Milner

Link do artykulu

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Szczebrzeszyn (wymawiane: Sh’tshebh-zeh-shyn)
    __________________
    Tak na wszelki wypadek, gdyby Polacy nie mogli wymówić słowa Szczebrzeszyn, podano jego angielską transkrypcję, Uczymy się w ten sposób angielskiej “wersji” języka polskiego.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.