Uncategorized

Glowna wystawa MHZP

Byli robili zdjecia i opisali Mis i Elzbieta Magenheim

misiu wnuk Magenheim Elzbieta

reunion 69 .1

Juz niedlugo odbedzie sie uroczyste otwarcie glownej wystawy MHZP

 

Na zaproszenie dyrektora Dariusza Stoli 30 sierpnia spotkaliśmy się w Muzeum Historii Żydów Polskich. Gościem specjalnym był Pan Zygmunt Rolat, ocalały z Holokaustu, mieszkający na stałe w USA, prawnik, biznesmen, filantrop i mecenas sztuki, działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Pan Zygmunt Rolat jest współprzewodniczącym Północnoamerykańskiego Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich i jednym z najbardziej aktywnych darczyńców.
Po spotkaniu, które poprowadził Jacek Młynarski, mieliśmy możliwość obejrzenia części Wystawy Głównej.
To będzie wielkie Muzeum, w którym trzeba będzie spędzić wiele, wiele godzin!

Obejerzelismy sredniowiecze i okres powojenny. Niech te pare zdjec zacheci caly Reunion69 do zwiedzenie MHZP

Jest pokazana  historia ( zdjecia ) mlodziezy zydowskiej w polsce . W nastepnej salce dudni przemowienie Gomulki a na monitorach pokazuja filmy z roznych demonstracji marcowych.


W nastepnej sali pokazane sa dzieje paru emigrantow marcowych

Kliknij na zdjecie a otworzy sie w pelnym formacie

 

glowna 1 glowna 2 glowna 3 Glowna 5

glowna 6 glowna 7 glowna 9 glowna 10

glowna 11 glowna 12

 

A co pisze MHZP

mhzp_pl_284

Wystawa główna – wielkie otwarcie 28 października 2014 r.

Wystawa główna to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?

 

Wystawa składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4000 m2 opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, z których czerpią Polska i świat. W galeriach przedstawiamy kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na te ziemie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady, aż do współczesności.

Prezentujemy tysiąc lat współistnienia Żydów i Polaków. Mówimy o współpracy, współzawodnictwie i konfliktach, autonomii, integracji i asymilacji. Nie unikamy trudnych tematów, ale wydobywamy też jasne karty wspólnej historii.

Wystawa główna muzeum ma charakter narracyjny: zwiedzający zanurzy się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety, projekcje wideo, dźwięki i teksty. Mówimy o życiu, więc na każdym etapie wędrówki w przeszłość staramy się być jak najbliżej codziennego życia – oddajemy głos żydowskim kupcom, uczonym i artystom z danej epoki. Rabinom, gospodyniom domowym, politykom, kronikarzom i rewolucjonistom. Tym, którzy zginęli i tym, którzy przetrwali.

Wystawa główna zostanie otwarta 28 października 2014 roku. Przygotowuje ją międzynarodowy zespół naukowców i kuratorów pod kierunkiem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett. Projekt wystawy stworzyły firmy Event Communications z Londynu i Nizio Design International z Warszawy. Dzięki tym zespołom wystawa główna wykorzystuje sprawdzone doświadczenia muzealne i najnowsze rozwiązania multimedialne.

Za sfinansowanie oraz realizację procesu projektowania i produkcji wystawy głównej odpowiada Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Powstanie wystawy jest możliwe dzięki wsparciu darczyńców z całego świata.

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.