Uncategorized

Ciekawoska – Eugenio Zolla

Nadeslal Eugene Halpern

eugene halpern

reunion 69 .1

Eugenio Zolli (nazwisko używane do 1933 Zoller, do 1945 Izrael Anton Zolli, ur. 27 września 1881 w Brodach, zm. 2 marca 1956 w Rzymie) – naczelny rabin Rzymu, który później przeszedł na katolicyzm.

Zolli urodził się w rodzinie pokoleniowo rabinistycznej, uchodził za wybitnego biblistę. Studiował w kolegium rabinackim i równocześnie studiował filozofię na uniwersytecie w Wiedniu a później we Florencji. W 1910 doktoryzował się we Florencji z psychologii eksperymentalnej. W 1920 został mianowany rabinem Triestu. W 1933 roku otrzymał, z własnego wyboru, obywatelstwo włoskie i został zmuszony do zmiany nazwiska na Zolli. W tym czasie był wykładowcą języka i literatury hebrajskiej na Uniwersytecie w Padwie, skąd został zwolniony z powodu swojego pochodzenia. W 1940 roku Zolli został naczelnym rabinem Rzymu.

Zgodnie z autorką biografii Judith Cabaud (również katolicką konwertytką z judaizmu), w 1944 przewodnicząc podczas uroczystości Yom Kippur, Zolli doświadczył mistycznego spotkania z Jezusem Chrystusem. Po zakończeniu wojny zrezygnował z wszelkich funkcji w gminie żydowskiej, a następnie przeszedł na katolicyzm przyjmując 13 lutego 1945 chrzest, biorąc jako chrzestne imię Eugenio (od tego momentu używał nazwiska Eugenio Zolli). Imię to przyjął w dowód wdzięczności dla świeckiego imienia Piusa XII – Eugenio. Chrzest przyjęła również jego żona i, kilka miesięcy później, córka Miriam (I. Zolli miał dwie córki, Dorę z pierwszego małżeństwa z Adelą Litwak i Miriam z drugiego). Jego decyzja o przejściu na katolicyzm została odebrana z dużym zaskoczeniem i dezaprobatą środowisk żydowskich.

W późniejszym czasie został zatrudniony przy Papieskim Instytucie Biblijnym. Zmarł w Rzymie.

Jest autorem autobiografii “Byłem rabinem Rzymu” (tytuł oryginału: “Prima dell’alba. Autobiografia autorizzata”), w Polsce wydanej w 2007 przez Wydawnictwo Salwator.
Linki zewnętrzne

 

 

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.