Uncategorized

“Jan Karski i władcy ludzkości”: nieznane fragmenty filmu

Nadeslal Slawek Grunberg

slawek i katka

reunion 69 .1

Sła­wo­mir Grünberg, świa­to­wej sławy re­ży­ser i pro­du­cent, zdo­byw­ca na­gro­dy Emmy i współ­twór­ca dwóch pro­duk­cji no­mi­no­wa­nych do Osca­ra, przy­jeż­dża do Łodzi, by za­pre­zen­to­wać nowe, nie­po­ka­zy­wa­ne dotąd frag­men­ty filmu “Jan Kar­ski i wład­cy ludz­ko­ści”. Jan Kar­ski, na­zy­wa­ny do­ku­men­ta­li­stą XX wieku, jedną z naj­wy­bit­niej­szych po­sta­ci mi­nio­ne­go stu­le­cia, sam o sobie ma­wiał, że jest jed­nym z wielu. Po­stać emi­sa­riu­sza rządu pol­skie­go pod­czas II wojny świa­to­wej nadal czeka na wła­ści­wą mo­no­gra­fię. Takie fil­mo­we świa­dec­two wła­śnie po­wsta­je.

grunberg

Spotkanie z twórcą odbędzie się 19 września w rodzinnym mieście Jana Karskiego. Miejsce również nie jest przypadkowe. To Manufaktura mieszcząca się przy ulicy, której Karski patronuje. W wydarzenie zaangażowały się również, m.in. Muzeum Historii Polski, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, MuzeumMiasta Łodzi oraz Muzeum Fabryki. Gościem spotkania, które poprowadzi Joanna Podolska, będzie również Katka Reszke, współautorka filmu. Wieczór wzbogacą kino plenerowe, wystawa prezentująca materiały ikonograficzne “Łódź Jana Karskiego”, a także dwie ekspozycje, na które złożą się materiały z making of filmu i grafiki wykorzystywane w dokumencie. Przygotowano też działania edukacyjne w postaci gry plenerowej dla szkół i rodzin.

Sumienie świata

Jest rok 1942. Młody, polski emisariusz, pod pseudonimem Jan Karski, wyrusza w kolejną podróż. Cel? Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Ma doskonałą pamięć, zna języki. Jego celem jest przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. “Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć”; “Rzeczywista pomoc Żydom może nadejść tylko z zewnątrz. To miałem przekazać wolnemu światu”. Swój raport z wydarzeń, których był naocznym świadkiem, referował wszędzie, gdzie udało mu się dotrzeć – politykom, biskupom, sędziom, dziennikarzom i artystom. Szybko odkrył, że sumienie świata nie istnieje. Wiadomość o Holokauście znalazła się na 16 stronie New York Times, podczas gdy na pierwszej można było przeczytać o… trampkach gubernatora Nowego Jorku przekazanych na aukcję. W Waszyngtonie wielcy wysłuchali Karskiego bardzo uważnie, ale Żydom nie pomogli.

Dotąd niepublikowane

Jan Karski jako postać historyczna ze swoją biografią przypominającą scenariusz filmu oraz kontrowersyjnymi poglądami czeka na wielką monografię, bo o niedokończonej misji dokumentalisty XX wieku wciąż wiemy za mało. Sławomir Grünberg, światowej sławy reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, zdobywca nagrody Emmy i współtwórca obrazów nominowanych do Oscara, przyjeżdża do Polski, by na nowo opowiedzieć jego historię. – Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie dyrektora Manufaktury w Łodzi na wieczór autorski poświęcony Janowi Karskiemu. Miasto, jak i sam adres, to odpowiednie miejsce, by zaprezentować fragmenty mojego najnowszego filmu dokumentalnego, dotąd jeszcze niepokazywanego światu – mówi Sławomir Grünberg. Pełnometrażowa produkcja będzie oparta na materiale archiwalnym i dokumentalnym połączonym ze scenami fabularyzowanymi w technice cyfrowej animacji. – Miałem wybór: albo sytuacje historyczne zrobić poprzez tzw. rekreacje aktorskie, albo pójść w stronę animacji, która zdobywa młodych widzów. A Karski to bohater uniwersalny, ponadczasowy, który powinien stać się wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia w Stanach, w Polsce, na całym świecie – przekonuje reżyser.

Twórcy udało się zgromadzić bogaty materiał fotograficzny oraz 40 godzin wywiadów z Karskim, w tym wiele godzin rozmów, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Do współpracy przy projekcie zaprosił m.in. słynnego izraelskiego animatora, Yoniego Goodmana, autora “Walca z Baszirem”, obrazu nagradzanego na międzynarodowych festiwalach, który został konsultantem animacji; Katkę Reszke, badaczkę kultury żydowskiej, fotografkę i dokumentalistkę, oraz amerykańskiego dziennikarza, pisarza i historyka, Thomasa Wooda. Film “Jan Karski i władcy ludzkości” jest produkcją międzynarodową i bardzo wyczekiwaną, której premiera zaplanowana jest w listopadzie br.

Manufaktura Karskiego 5

Karski stawiał światu pytania o sumienie, sprawiedliwość i równość dla wszystkich ludzi. Pytania wciąż aktualne. Postać, którą amerykański Newsweek uznał za jedną z najwybitniejszych, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia, jest patronem 2014 roku. W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego w jego rodzinnym mieście będziemy świadkami wydarzenia upamiętniającego dziedzictwo bohatera. – Jesteśmy jedynym takim adresem w Łodzi. Karskiego 5, ta lokalizacja zobowiązuje. Dlatego chcieliśmy uświetnić rok Jana Karskiego w wyjątkowy sposób. Tak powstał pomysł projektu Manufaktura Karskiego 5. Z niecierpliwością czekamy na efekt pracy światowej sławy reżysera, Sławomira Grünberga, który u nas po raz pierwszy pokaże obszerne fragmenty filmu – mówi dyrektor Manufaktury Sławomir Murawski.

Na wieczorze autorskim, prowadzonym przez Joannę Podolską, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, obecna będzie również Katka Reszke, współautorka filmu. Nie zabraknie klimatu lat wojennych dzięki wolontariuszom z Klubu Kuriera występującym w stylizacjach z ówczesnych lat, którzy zaprezentują również teledysk do własnego utworu “Biografia bohatera”. Muzeum Miasta Łodzi wzbogaci wydarzenie niezwykłą wystawą ikonograficzną, pokazującą silną więź Jana Karskiego z miastem. Natomiast sam twórca obrazu “Jan Karski i władcy ludzkości” ujawni materiały z making of oraz grafiki stworzone na potrzeby animacji filmu. Ekspozycje będą dostępne na rynku Manufaktury oraz w Muzeum Fabryki do 26 września. Atrakcja dodatkowa dla szkół i rodzin to event edukacyjny w postaci gry plenerowej, w której będzie można uczestniczyć od 20 do 26 września. Wszystko po to, by szerzyć wiedzę o postaci jeszcze mało nam znanej, poznać misję niedokończoną, propagować poglądy, które są nadal aktualne.

Karski to bohater uniwersalny, ponadczasowy dla Łodzi, dla Polski, dla świata.

AS

http://film.onet.pl/wiadomosci/jan-karski-i-wladcy-ludzkosci-nieznane-fragmenty-filmu/blm3y

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.