Uncategorized

Polska to nie jest kraj dla starych ludzi

Nadeslal Wlodek Rozenbaum

wlodek rozenbaum

reunion 69 .1

Z KRAJU: 2014-07-10 ŹRÓDŁO: [„ESCULAP.COM„]

ONZ opublikował najnowszy ranking państw najbardziej przyjaznych osobom, które ukończyły 60 lat. Polska zajęła w nim 62. miejsce – najgorsze spośród wszystkich państw UE. Wyprzedzają nas także… Białoruś, Tadżykistan i Wietnam.

Przy układaniu rankingu ONZ brała pod uwagę cztery wskaźniki: bezpieczeństwo ekonomiczne, jakość opieki zdrowotnej, możliwość znalezienia zatrudnienia i socjalizację z pozostałymi grupami wiekowymi.

Najgorsze noty Polska zebrała w kategorii jakości opieki zdrowotnej. W skali 0-100 zostaliśmy ocenieni na 23,9. Jest to najgorsza ocena ze wszystkich państw Europy. Nieznacznie gorzej została oceniona opieka zdrowotna nad osobami starszymi w Kambodży (23,2), Mongolii (20,6) i Rwandzie (19,3). Poza tymi trzema krajami gorzej niż w Polsce jest tylko w Afganistanie (7,2).

Najlepiej zostało ocenione bezpieczeństwo ekonomiczne starszych ludzi – 82,6. Co ciekawe gorzej sytuacja wygląda w Kanadzie, Japonii i Szwajcarii. Polscy seniorzy pod względem bezpieczeństwa ekonomicznego Polacy 60+ mogą konkurować z krajami Beneluksu, Finlandią i Norwegią.

W zakresie możliwości znalezienia zatrudnienia przez seniorów Polska otrzymała 38,8/100 punktów, co stawia polskich seniorów w jednej linii z Białorusinami (37,6), i Paragwajczykami (38,9), ale też Belgami (41,9). („Dziennik Gazeta Prawna”)

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.