Uncategorized

Noc krysztalowa

Noc kryształowa (niem. Kristallnacht, Reichskristallnacht lub Reichspogromnacht) – pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938.

Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd też nazwa pogromu. Druga teoria co do nazwy mówi o “krystalizacji”, czyli oczyszczeniu narodu niemieckiego z innych narodów, a przede wszystkim Żydów. Noc kryształowa była pierwszym pogromem Żydów inicjowanym przez władze państwowe, mimo że datowane są one od średniowiecza. Naziści nie tylko przyzwolili na prześladowania ludności żydowskiej, ale również nadali im zorganizowany charakter.

Wydarzenie to określane bywa również innymi nazwami: “noc hańby”, “pogrom listopadowy”, “niemiecka noc”, “noc Żydów”, “noc kryształowa Rzeszy”, “dzień tłuczonego szkła”.

Znaczek pocztowy NRD upamiętniający noc kryształową, wydany w 25. jej rocznicę

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. KRYSTALNACHT BRESLAU -WROCLAW
  MIESZKALAM WE WROCLAWIU PRZEZ DZIESIEC LAT (1957-1968)
  CHODZILAM DO ZYDOWSKIEJ SZKOLY. MAM MATURE Z ZYDOWSKIEGO I Z HISTORII ZYDOW. NA SWIETA BYLISMY W ZRUJNOWANEJ SYNAGODZE “POD BIALYM BOCIANEM”
  ALE NIKT W SZKOLE ANI W TSKZ NIE MOWIL NAM O POJECIU KRYSTLANACHT!
  TO BYLA DRUGA SHOA – ZAPOMNIENIE, WYKRESLENIE TEGO “CO NIE ODPOWIADA” WLADZY I NOWYM PRADOM.
  NASZA RELIGIA I TRADYCJA ZOSTALA WYKRESLENAI. ZASTAPIONA NOWA WIARA W KOMUNIZM I W ATEIZM. TO DOPROWADZILO DO FATALNYCH SKUTKOW “ZAGUBIENIA”
  DRUGIEGO POKOLENIA.
  ZOSIA BRAUN. TEL AVIV

 2. Muszę zwrócić wam uwagę, że posługiwanie się hitlerowskim eufemizmem Kristallnacht do określania Pogromu Listopadowego (bo czym innym dla jego ofiar, jeśli nie pogromem, była owa noc i dzień 1938r?) jest nie na miejscu. Tak, wiem, że przyjęło się to w zachodnich mediach, które wtedy jeszcze pokładały jakieś nadzieje, że ujarzmią Adolfa Hitlera i nakierują go na Moskwę, więc z poślizgu zaakceptowały językową pokraczność, ale to nie powód żeby nad tym nie reflektować, i nie próbować zmienić etykietki tej wręcz Balowej, bo przecież, prawda, kryształy, Nocy, na bardziej dlań adekwatną.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.