Uncategorized

ostracyzm, czy adoracja?

Nadeslala Olga Degani

reunion 69 .1

Czy Izrael jest izolowany?

W przeciwieństwie do sytuacji przedstawianej w mediach, Izrael nie jest bojkotowany, jest doceniany i przyjmowany przez świat.

Pomimo nawoływań w Brytanii do bojkotu produktów izraelskich i pomimo wojny w Gazie, eksport Izraela do Brytanii i bilans handlowy izraelsko brytyjski wzrosły o 38% i 28% w 2014 roku, w porównaniu do tego samego okresu w 2013 roku.

Wzrost bilansu handlowego rzuca światło na wyjątkowe możliwości Izraela w rozwoju unikalnych technologii i produktów, niezbędnych w świecie dla gospodarki i obrony. Ogromna większość eksportu jest produkowana nie na handel detaliczny, lecz dla wielkich producentów w USA, w Europie, Rosji, Indiach, Chinach, którzy kupują komponenty modyfikujące jakość ich produktów, zmniejszające koszty produkcji, nadając międzynarodowym producentom względną przewagę w konkurencji światowej .

Możliwości badawcze i nowatorskie Izraela lokowane są na drugim miejscu po Silicon Valley dzięki wyjątkowym talentom w nauce, technologii, inżynierii i w matematyce, oraz charakterowi inwestorów hi-techu: wynalazczość, ambicja, ryzykanctwo, wytrwałość, i odwaga.

Według badań prowadzonych przez OECD w 2014 roku, Izrael jest na czwartym miejscu pod względem ilości obywateli z tytułem naukowym (46,4%) , po Rosji (53,5%) Kanadzie i Japonii, a przed USA i Koreą południową.

W czerwcu 2014 „Forbes” ogłosił listę dziesięciu najlepszych firm medycznych zmieniających świat w dziedzinie medycyny i pięć z nich są izraelskie. Przedstawicielka Defence News Barbara Opall-Rome wyjaśnia wkład Izraela w dziedzinie produkcji militarnej. Wojna w Gazie ukazała moc Izraela – najnowocześniejsze wojenne laboratorium doświadczalne w świecie – przede wszystkim w obronie obywateli przed rakietami bliskiego zasięgu i obrona tanków przed pociskami naprowadzającymi. Izrael znajduje sie w przodującej światowej piątce narodów eksportujących broń i Indie są jego glównym klientem. „Bloomberg News” podaje, że szyicki Azerbejdżan jest głównym dostawcą nafty Izraelowi i klientem broni izraelskiej pomimo sprzeciwu sąsiadów – Iranu i Turcji.

O połączeniach Izraela ze światem świadczy ponad 250 kolosów hi-teku, które mają w Izraelu swe bazy badań i nowatorstwa: Intel, Mocrosoft, IBM, Motorola, Apple, Google, General Electric, IBM, Siemens, SAP, Philips, Samsung i jeszcze inne.

Rok 2014 będzie szczytem mobilizacji kapitału obcego. 3.5 miliarda dolarów uaktywniono już w tym roku na Wall Street i dwie z dziesięciu przodujących emisji w Nowym Yorku były izraelskie – „Mobileye” ($890 mln.) i „Israel Chemikals” ($507mln.). We wrześniu firma Intel ogłosiła nową inwestycję w wysokości sześciu miliardów dolarów w Izraelu, na produkcje chipów nowego pokolenia. Decyzja przedłożenia Izraela nad inne kraje, zainteresowane w tak wyjątkowej inwestycji, wynika z porównań handlowo – jakościowych i wyraża zaufanie w długotrwałą stabilność Izraela. Towarzystwo kredytowe Moody’spozostawiło poziom zdolności kredytowej Izraela na A1 i przyznało dodatkowy kredyt na inwestycje w Izraelu z powodu stabilności, w świecie o mnóstwie wstrząsów i kryzysów ekonomicznych.

Jakie z tego wyciągniemy wnioski o agitacji bojkotu Izraela, o wojnie w Gazie, o zagrożeniu terrorem i o wojsku? Ze w świetle osiągnieć Izraela począwszy od 1948 roku chodzi o stawianie zasadzek i przeszkód w drodze do bezprecedensowego rozkwitu i bezprzykładnej integracji w świecie.

 

Obrazek
Amb. ret. Yoram Ettinger

WSZYSTKIE TLUMACZENIA OLGI UMIESZCZONE NA BLOGU ZNAJDZIESZ NA STRONIE POLITYKA

Tłumaczenie z hebrajskiego – Olga Degani.

 

http://fzp.net.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=9606

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.