Uncategorized

Film ,,Bezdomni” (,,On a Hajm-bal shuwe)

Nadeslal Slawek W

reunion 69 .1

Film ,,Bezdomni” (,,On a Hajm-bal shuwe)” to ostatni polski film w języku jidisz przed wybuchem II Wojny Światowej”. Wszedł na ekrany w lutym 1939r. We filmie występuje między innymi Ida Kamińska oraz popularna Wiera Gran śpiewająca piękne utwory. Opis filmu: Abram jest rybakiem z małego miasteczka na kresach wschodnich. Powódź zabiera mu dorobek całego życia. Zamożny krewny przysyła jednak bilet okrętowy i Abram wyjeżdża do Ameryki szukać szczęścia. Pozostawia w Polsce starego ojca, żonę i małego synka. Pracuje jako pomywacz w restauracji, gdzie śpiewa piękna Bessy. Abram zakochuje się w śpiewaczce, która życzliwie się do niego odnosi. Dwaj znajomi z rodzinnego miasteczka, którzy także przywędrowali do Ameryki, przypominają mu o rodzinie cierpiącej nędzę. Abram może już sprowadzić bliskich, wszyscy są jednak nieszczęśliwi, zagubieni w obcym świecie “bezbrodych Żydów”, niekoniecznie przestrzegających tradycji. Nie umieją też odnaleźć dawnych rodzinnych więzi.
Chociaż film kończy się happy endem, jest to rzadki przykład pesymistycznego spojrzenia na wymarzoną “ziemię obiecaną”. W filmie wystąpili wybitni aktorzy: Ida Kamińska, para znanych komików: Dżigan i Schumacher, oraz popularna piosenkarka Wiera Gran. Jeden z ostatnich filmów żydowskich, jaki wszedł na ekrany w Polsce w 1939 roku.


Po powodzi jeszcze większa bieda zapanowała w małej nadrzecznej wiosce rybackiej. Jedynie emigracja do Ameryki może odmienić los żydowskiej rodziny. Wszyscy marzą o wyjeździe. W Ameryce mieszka już wuj z rodziną, któremu się bardzo dobrze powodzi. Pierwszy emigruje Abram. Dostaje pracę w restauracji jako pomywacz naczyń. Żydowskie piosenki śpiewane przez piękną Bessy budzą jego tęsknotę za domem. Od Motela i Fiszela, tórzy już również przyjechali, dowiaduje się, że stary ojciec niedomaga, a synek jest chory. Po pewnym czasie również ojciec i żona z synkiem zjawiają się za oceanem. Wszyscy mieszkają teraz w czynszowej kamienicy, której właścicielem jest wuj. Motel zbiera czynsz, Fiszel żeni się z Liną, nie dostaje jednak posady kantora w synagodze. Żona Abrama zastanawia się, czy warto było wyjeżdżać, życie wcale tu nie jest lżejsze, a wszyscy czują się zagubieni w obcym, wielkim mieście. Abram po kłótni z żoną nie wraca do domu, nie wrócił także na noc syn (tu film się urywa, brak zakończenia).
“Bezdomnych” zrealizowano w języku jidysz. W filmie wystąpiło wielu czołowych międzywojennych aktorów żydowskich. Znaleźli się wśród nich m.in. Ida Kamińska, wybitni komicy Izrael Schumacher i Szymo

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.