Uncategorized

TERRORYSTYCZNY ATAK W KOPENHADZE

Nadeslal Adam Konski

adam Konski

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

. Pozwoliłem sobie przetłumaczyc z duńskiego na polski tekst, który dzisiaj został opublikowany przez Gmine Żydowską w Kopenhadze. ———

Terrorystyczny atak przy Synagodze w Kopenhadze 15 luty 2015.

W nocy z soboty na niedziele około godziny 0.50 przy wejściu do synagogi w Kopenhadze padła salwa strzałów.

Synagoga była zamknięta, ale na Sali w Żydowskim Ośrodku Kultury przy Synagodze – było przyjęcie, gdzie młoda dziewczyna wraz z grupą 80 osób, świętowała swoją Bat Mitzwa .(konfirmacja)

Dan Uzan, który stał przy bramie wejściowej, gdzie kontrolował wstęp do Synagogi, został zastrzelony a dwóch policjantów zostało zranionych.

Dan Uzan był dzieckiem społeczności żydowskiej. Spędził lata nauki w szkole żydowskiej w Kopenhadze, a później skończył studia ekonomiczne, cand.polit. na Uniwersytecie w Kopenhadze. Dan był bardzo zaangażowany w życie społeczności żydowskiej. Dożył 37 lat, zanim pozbawiono go, w terrorystyczny sposób, jego cennego życia w nocy z soboty 14 na niedzielę 15 lutego.

Gmina żydowska jest w szoku po ataku. Nasze myśli są przede wszystkim z rodziną Dana, rannych policjantów i ich rodzin. Baruch Dayan Emet.

Wszystko bylo chaotyczne i to co obecnie wiemy (15 luty godz. 22) to, to ze terrorystą byl 22 letni Omar Abdel Hamud El-Hussein, urodzony w Danii ale pochodzenia palestynskiego. W sobote okolo godz. 16 wystrzelil z automatycznego karabimu salwe w Dom Kultury gdzie odbywala sie debata z krytycznym szwedzkim rysownikiem Lars Vilksem. Tu przez przypadek zginal 55 letni dunski rezyser filmow dokumentalnych Finn Nørgaard. El-Husseinowi udalo sie zbiec i o godz 0:50 zastrzelil 37-letniego ochroniarza Dan Uzana przy wejsciu do Synagogi, gdzie odbywala sie zabawa z okazji Bat Mitzwa dunskiej Zydowki. Synagoga lezy okolo 4 km od Domu Kultury. Dopiero okolo godz. 6 rano udalo sie policjii zlapac El-Husseina. Zostal zastrzelony gdyz strzelal do policji. Na zdjeciu przy Synagodze z flagą izraelska pisze. „DROGI DAN. TY JESTES NASZYM BOHATEREM !. TY POSWIECILES SWOJE ZYCIE ABY STRZEC NAS WSZYSTKICH ! BARUCH DYAN HAEMET. Jest to przypuszczalnie tekst od uczestnikow ktorzy w nocy swietowali Bat Mitzwa.

Dzisiaj przez caly dzien skladano kwiaty pod Kopenhaską Synagogą. Zrobilem 1,5 minutowy filmik. Blomsterlægning=Składenie kwiatow

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.