Nadeslalo
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska wraz z odnzaczonymi. fot. Danuta Matloch
Osoby zasłużone dla powstania Muzeum Historii Żydów Polskich zostały uhonorowane przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 16 lutego br. w siedzibie resortu.
Uhonorowaliśmy dziś osoby, które współtworzyły Muzeum Historii Żydów Polskich i jego wystawę stałą otwartą w październiku ubiegłego roku. To było bardzo wielkie, ważne wydarzenie dla polskiej kultury. Ponieważ minęło już kilka miesięcy od otwarcia, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że trafiliśmy w dziesiątkę. Zainteresowanie wystawą stałą jest ogromne, a opinie – zarówno w Polsce, jak i zagranicą – są jednoznacznie najlepsze z możliwych. O Muzeum Historii Żydów Polskich mówi się w samych superlatywach, a to znaczy, że ludzie, którzy zostali dziś odznaczeni wykonali swoją pracę nie tylko z pasją i zaangażowaniem, ale po prostu wykonali ją bardzo dobrze – mówiła minister Omilanowska.
Lista odznaczonych:
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
- Marian Turski
- Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
- Jan Robert Jagielski
- Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
- Alina Magdalena Cała
- Mirosław Nizio
- Sharon Felicity Ross
- Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
- Nilly Amit
- Arnaud Dechelle (w jego imieniu odznakę odebrał Stephen Richard Lumby)
- Joanna Fikus
- Kalina Gawlas
- Kathy Jones (w jej imieniu odznakę odebrał Stephen Richard Lumby)
- Samuel D. Kassow
- Igor Kąkolewski
- Piotr Kowalik
- Stanisław Krajewski
- Jacek Leociak
- Stephen Richard Lumby
- Marta Prochwicz
- Janusz Ryszard Roszkowski
- Piotr Rytka-Zanberg
- Alina Skibińska
- Albert Stankowski
- Robert Supeł
- Ewa Szymańska-Wierzyńska
- Adam Teller
- Hanna Węgrzynek
- Marta Halina Wróbel
- Hanna Zaremska
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to pierwsza w Polsce instytucja kultury stworzona w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez MKiDN, Miasto Stołeczne Warszawę i stowarzyszenie ŻIH. Rozpoczęło działalność programową (kulturalną i edukacyjną) 19 kwietnia 2013 r. Tego dnia do użytku oddano budynek zaprojektowany przez fińską pracownię Lahdelma & Mahlamäki. Oficjalna uroczystość otwarcia wystawy stałej, z udziałem najwyższych władz państwowych oraz gości z kraju i z zagranicy, odbyła się 28 października 2014 r.
Ekspozycja składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, z których czerpią Polska i świat. Wystawę przygotował międzynarodowy zespół naukowców i kuratorów pod kierunkiem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett. Prace nad projektem plastycznym i wykonawczym, a także nad realizacją wystawy stałej prowadziła polska pracownia architektoniczna Nizio Design International w oparciu o koncepcję przygotowaną przez brytyjską firmę Event Communications.
Kategorie: Uncategorized