Uncategorized

Piosenki z Getta Warszawskiego

Nadeslal Baruch Bronek Bergman

bergman ruch

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

JESTEM PRZEŻYTKIEM Z GETTA W WARSZAWIE, GDZIE CIERPIAŁEM OD SAMEGO JEGO POCZĄTKU DO PRAWE JEGO KOŃCA. MIMO MOICH 90 LAT TO PAMIĘTAM KAŻDY, NABRZMIAŁY STRACHEM I NIEBEZPIECZEŃSTWEM, TAM SPĘDZONY DZIEŃ.
WSPOMNIENIA Z TEGO OKRESU KOLORUJĄ MOJE OBECNE ŻYCIE I CHYBA JESTEM JUŻ JEDNYM Z ŻYJĄCYCH JESZCZE “OSTANICH MOHIKANÓW”,  KTÓRY BYŁ NAOCZNYM ŚWIADKIEM TYCH HORENDALNYCH PRZEŻYĆ, WRYTYCH W MEJ PAMIĘI “DO KOŃCA ŚWIATA I PO KOŃCU ŚWIATA”.
 –
OSTATNIO CORAZ CZĘŚCIEJ WIRUJĄ MI W GŁOWIE PIOSENKI ŚPIEWANE TAM W TYM OKRESIE I CO MNE DRĘCZY,TO TO, ŻE NIE MOGĘ SOBIE PRZYPOMNIEĆ SŁÓW DO TYCH PIOSENEK.  BYŁBYM WAM NIEZMIERNIE WDZIĘCZNY, GDYBYŚCIE SIĘ MOGLI WYSILIĆ
I JAKOŚ PRZESŁAĆ MI TE BRAKUJĄCE MI SŁOWA.
.
NA PRZYKŁAD: “OJ DI BONE, JA NIE CHCEM ODDAĆ BONE, ICH WILL NOCH BYSŁ LEIBN, DI BONE NYŚT UPGEJBN”, KTÓRĄ ŚPIEWAŁ RUBINSZTAJN NA ROGU LESZNA I KARMELICKIEJ Z WYCIAGNIĘTĄ REKĄ”..
ALBO “BIAŁYSTOK JA TŁUKŁBYM W CIEBIE ILE WLIZIE, GDY CIĘ SPOMINAM TO MNIE GRYZIE”.
 .
LUB “PIŃCZÓW JEST MIASTECZKO, PIŃCZÓW JEST BOSKI, ŻYJE SIĘ SPOKOJNIE, ŻYJE BEZ TROSKI, JEST TAM ZNAKOMITY SER PIŃCZOWSKI, MASŁO, JAJKA, SŁOWEM BAJKA, IDZIE  SIĘ DO KINA, RYNEK JEST GWARNY, CO TYGODNIA KONCERT STRAŻY POŻARNEJ”
ALBO “U PAŃSTWA RAPOPORT JEST WIELKI FEST, BO ICH CÓRKA CHASENE JEST, CIRIBIMBOMBOM.
NA STOLE LEŻĄ RYBY FYSZ I INNE RZECZY BĘDĄ TYŻ, CIRIBIMBOMBOM” LUB “JA MAM SWĄ SZUFLADĘ  ZAMKNIĘTĄ NA KLUCZ, DO KTÓREJ NIE ZAGLĄDA NIKT”
 –
ALBO “BYŁ DZIEŃ WIOSENNY DZIEŃ CO PZETRWA W PAMIĘCI STO LAT. TY MI MÓWIŁAŚ, ŻE KOCHASZ MNIE NAD SWIAT. I SZLIŚMY ZŁĄCZENI”
BYLO WIELE INNYCH, PRZEWAŻNIE W ŻYDOWSKIM JĘZYKU, KTÓRE WTEDY TAM ŚPIEWANE, DZIŚ SĄ NAGRANE I OSIĄGALNE.
DZIĘKUJĘ ZGÓRY I SERDECZNIE POZDRAWIAM
ALBO, JAK TO MOWIĄ W “CHAMERYCE”: ZDROWIA, DOBROBYTU I WIELU, WIELU LAT BY SIĘ NIMI ROZKOSZOWAĆ
,
Baruch Bergman
Ps. Przeczytaj tez wywiad z Bronkiem

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.