Uncategorized

Tu nam jest dobrze

Nadeslal Michal Rozmarynowicz

michal rozmarynowicz

Jonathan Ornstein
25.01.2015

DLOKR

Jonathan Ornstein (Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

Po niedawnym ataku terrorystycznym w Paryżu szczególnie wyraźnie widać, że życie żydowskie w Krakowie ma się świetnie. Na świecie jest coraz mniej miejsc, w których społeczność żydowska mogłaby czuć się tak bezpiecznie jak w Polsce – pisze Jonathan Ornstein, Dyrektor Wykonawczy Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Kraków).
Jako dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Kraków) czuję, że jestem wyjątkiem na tle innych liderów społeczności żydowskiej w dzisiejszej Europie. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że w mojej społeczności, z dnia na dzień coraz łatwiej i bezpieczniej jest być Żydem. Sytuacja Żydów w Polsce wydaje się być całkowitym przeciwieństwem tej we Francji. Podczas gdy francuscy Żydzi muszą zastanawiać się, czy bezpiecznie jest iść do synagogi lub nosić jarmułkę w miejscu publicznym, my w Krakowie nie mamy takich wątpliwości. Młodzi ludzie przychodzą do naszego Centrum każdego dnia i chcą na nowo stać się częścią społeczności żydowskiej – ciesząc się możliwością uczenia się o swojej rodzinnej historii, podążania swoją własną żydowską drogą i stania się częścią odradzającej się i dynamicznej społeczności.
Alarmujący poziomPoziom antysemityzmu we współczesnej Polsce jest kwestią dyskusyjną, choć z mojego doświadczenia wynika, że poziom ten spada. Tymczasem minionej wiosny stało się jasne, że w Europie Zachodniej osiąga on alarmujący poziom i sytuacja taka staje się normą. Niedawne wydarzenia we Francji były wstrząsające – dotknęły mnie nie tylko jako człowieka, ale także jako Żyda mieszkającego w Europie. Gdy pomyślimy o nich w kontekście antysemickich nastrojów w Belgii, Francji czy państwach skandynawskich, powszechnie uznawanych za kolebkę myśli i rządów liberalnych, widzimy, że antysemityzm w Europie Zachodniej osiąga poziom, którego nie doświadczaliśmy od czasów II wojny światowej.

W tym samym czasie każdego dnia w Krakowie ludzie, którzy odkrywają swoje żydowskie pochodzenie, przychodzą do naszego JCC, chcąc dowiedzieć się więcej. Do JCC Kraków należy ponad 500 osób pochodzenia żydowskiego. Co więcej, mamy także 50 wolontariuszy, którzy w większości nie mają korzeni żydowskich, a poświęcają swój czas i energię każdego dnia, pracując z nami nad tworzeniem otwartej i przyjaznej instytucji. Wśród swoich członków zrzeszamy ponad 100 osób ocalałych z Holocaustu, które poprzez aktywny udział w życiu społeczności stanowią wzór do naśladowania dla młodego pokolenia. Pokolenia, które właśnie wychodzi z cienia. Jestem dumny, że w ciągu prawie siedmiu lat, które upłynęły od naszego otwarcia, w JCC Kraków nigdy nie doszło do aktów antysemityzmu.
Nie osądzajcie Polski tylko na podstawie jej trudnej przeszłości
Idea odrodzenia społeczności żydowskiej w Krakowie, miejscu położonym tak blisko Auschwitz, ma według mnie głębokie przesłanie. Jeżeli społeczność żydowska może odrodzić się po Holocauście i czterdziestu pięciu latach opresji w czasach komunizmu, to żadna inna społeczność, niezależnie od trudności, z jakimi się boryka, nie powinna tracić nadziei.

Tysiące gości odwiedza nas każdego miesiąca i jest pod ogromnym wrażeniem tego, co tu napotyka. Wiele osób uważa, że Żydzi nie powinni żyć w miejscu z taką historią jak Polska. Ale tak naprawdę jesteśmy jednym z jasnych punktów na mapie Europy oraz symbolem sukcesu społeczności żydowskiej w dzisiejszej Europie. Kraków jest miejscem, w którym Żydzi są witani z otwartymi ramionami, w którym organizuje się największy festiwal kultury żydowskiej w Europie, gdzie ludzie codziennie odkrywają swoje żydowskie korzenie i mają szansę ponownie połączyć się z judaizmem.

Pisząc to, zwracam się z prośbą do całego żydowskiego świata: nie osądzajcie Polski tylko na podstawie jej trudnej przeszłości. Debata o tym, czy Żydzi powinni mieszkać w Polsce, nie ma sensu: Żydzi tu mieszkają i żyje im się dobrze. A francuskim Żydom mówimy: niezależnie od tego, jak trudno jest dziś – zawsze czeka na nas lepsza przyszłość.

* Dyrektor Wykonawczy Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Kraków)

Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,17298163,Jonathan_Ornstein__Tu_nam_jest_dobrze__LIST_.html#ixzz3PuKxh7t0

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Ten Pan ma oczywiście rację. Nic dodac, nic ująć.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.