Uncategorized

Z ostatniej chwili – wiadomosci z Izraela 16.3 – 18.3

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

 

 

 

 

 

16 marca 2015 r. w serii przedwyborczych wywiadów premier Beniamin Netanjahu powiedział: „Myślę, że każdy, kto ma zamiar ustanowienia państwa palestyńskiego, otworzy jego terytorium dla radykalnego islamu do ataku na państwo Izrael. Ten, kto ignoruje to, chowa głowę w piasek. Lewica robi to – chowa głowę w piasek.” Premier zobowiązał się także, że jeśli wygra wybory, to wzmocni obecność Żydów w Jerozolimie.

17 marca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami autobus w dzielnicy Pisgat Ze’ev we Wschodniej Jerozolimie. Ranne zostały 3 osoby, w tym 2 małych dzieci.

17 marca 2015 r. palestyński kierowca usiłował popołudniem przejechać samochodem izraelskiego żołnierza przy punkcie kontrolnym w bloku żydowskich osiedli Gusz Ecjon w Judei. Żołnierz został lekko ranny. Palestyńczyk został później odnaleziony i aresztowany.

17 marca 2015 r. według opublikowanego wieczorem sondażu exit poll telewizji Kanał 10 w wyborach Likud premiera Benjamina Netanjahu i Blok Syjonistyczny Isaaka Herzoga zdobyły po 27 miejsc w Knesecie. Premier Netanjahu późnym wieczorem powiedział: „Bardzo dziękuję moim przyjaciołom, obywatelom Izraela. Wbrew wszystkiemu, osiągnęliśmy wielkie zwycięstwo dla Likudu. Osiągnęliśmy wielkie zwycięstwo dla nacjonalistów dowodzonych obóz Likudu i naszych ludzi. Jestem dumny z narodu Izraela, który w chwili prawdy, wiedział jak oddzielić między ważnymi i drugorzędnymi kwestiami, u skupił się na ważniejszych kwestiach, takich jak prawdziwe bezpieczeństwo, odpowiedzialność gospodarki, jak również pomoc społeczna. To są rzeczy, które są ważne dla każdej rodziny. Dla każdego ojca i matki, każdej młodej pary, każdego żołnierza, każdego obywatela. I wszystkich obywateli Izraela, Żydów i nie-Żydów podobnie. Wszyscy jesteście ważni, wy wszyscy jesteście dla mnie ważni. A teraz musimy utworzyć silny i stabilny rząd, który będzie dbał o bezpieczeństwo i dobro wszystkich obywateli Izraela. Istnieją ogromne wyzwania przed nami. Nie mogę ich wszystkich wymienić, ale mogę powiedzieć, że mamy do czynienia z wyzwaniami politycznymi, bezpieczeństwa, gospodarczymi i społecznymi. Rozmawiałem dziś wieczorem z wszystkimi przywódcami partii i wezwałem ich do przyłączenia się do szerokiego rządu z odpowiedzialnym przywództwem. Musimy zbudować silny i stabilny rząd, który będzie dbać o bezpieczeństwo i dobro wszystkich obywateli Izraela. Istnieją bardzo duże wyzwania przed nami.” Natanjahu zapowiedział utworzenie rządu w ciągu dwóch lub trzech tygodni.

17 marca 2015 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat wyraził wieczorem niezadowolenie z wyników sandaży z wyborów w Izraelu, dodając, że Palestyńczycy będą kontynuować jednostronne wysiłki na arenie międzynarodowej. „Jest oczywiste, że premier Benjamin Netanjahu będzie tworzyć kolejny rząd, więc trzeba sobie jasno powiedzieć, że udamy się do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, oraz przyspieszymy i zintensyfikujemy wszystkie wysiłki dyplomatyczne.”

18 marca 2015 r. nad ranem dziennik Jerusalem Post i portal internetowy Ynet podały, że po przeliczeniu 99% oddanych głosów, wybory parlamentarne wygrała konserwatywna partia Likud, uzyskując 29 mandatów w 120-osobowym Knesecie. Centrolewicowy Blok Syjonistyczny zdobył 24 mandaty. Zarówno Netanjahu, jak i Herzog odrzucają na razie możliwość utworzenia „wielkiej koalicji” swych ugrupowań – czego zwolennikiem jest prezydent Reuwen Riwlin. Trzecią najsilniejszą frakcję utworzy sojusz partii arabskich z 14 mandatami. Za nim ulokowało się centrowe ugrupowanie Jesz Atid, mające 11 deputowanych. O jedno miejsce w parlamencie mniej zdobyła domagająca się większego egalitaryzmu społecznego partia Kulanu. Ponadto osiem mandatów obsadzi religijna syjonistyczna partia Żydowski Dom, po siedem ortodoksyjne ugrupowania Szas i Zjednoczony Judaizm Tory, sześć odwołujący się do imigrantów z byłego ZSRR ultraprawicowy Nasz Dom Izrael i cztery lewicowo-liberalna partia Merec. Frekwencja wyniosła 71,8 % i była najwyższa od 1999 roku.

18 marca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu modlił się rano przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Później powiedział: „Tu, w najświętszym miejscu narodu żydowskiego, jestem poruszony historycznym znaczeniem tego miejsca dla naszego narodu, starożytnego narodu o 4000-letniej historii, który odnowił swoje suwerenne życie w swojej historycznej ojczyźnie. Jestem wzruszony ciężarem odpowiedzialności, który naród Izraela złożył na moich barkach. Chcę powiedzieć, że zrobię wszystko, aby dbać o dobro i bezpieczeństwo każdego obywatela Izraela i z pomocą Boga odniesiemy sukces. Bardzo dziękuję wszystkim.”

18 marca 2015 r. operator izraelskich złóż gazu ziemnego, firma Tamar, poinformowała o zawarciu siedmioletniego kontraktu na sprzedaż gazu do Egiptu. Grupa egipskich klientów skupionych w firmie Dolphinus Holdings zakupiła izraelski gaz ziemny za kwotę 1,2 mld USD. Przez pierwsze trzy lata będzie sprzedawanych co najmniej 5 mld metrów sześciennych gazu. Wielkość ta może być podwyższona, gdyż egipska gospodarka znajduje się w obliczu głębokiego kryzysu energetycznego. Dostawy będą realizowane podwodnym rurociągiem, który został wybudowany 10 lat temu przez przedsiębiorstwo East Mediterranean Gas.

18 marca 2015 r. palestyńscy terroryści podłożyli rano bombę przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Bombę wykrył patrol izraelskich żołnierzy, a następnie rozbroili ją saperzy.

18 marca 2015 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat wyraził niezadowolenie z wyników wyborów w Izraelu. „Izraelscy wyborcy głosowali za osiedlami, za zamachami, za aresztowaniami, i dlatego nie mamy w Izraelu partnera do pokoju.”

18 marca 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że będzie współpracować z każdym izraelskim rządem, który przyjmie zasadę rozwiązania dwóch państw. „Nie ma dla nas znaczenia kto zostanie przyszłym premierem Izraela, ale to, czego oczekujemy od tego rządu, jest aby uznał rozwiązanie w postaci dwóch państw. Na tej podstawie nadal będziemy współpracować z każdym izraelskim rządem, który zobowiąże się do przestrzegania międzynarodowych uchwał.”

18 marca 2015 r. rzecznik Białego Domu, Josh Earnest powiedział, że Stany Zjednoczone nadal wierzą, że utworzenie dwóch państw jest najlepszą drogą do osiągnięcia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.