Uncategorized

ŻYCIE NIEBYWAŁE – recenzja ksiazki

Nadeslala  Aleksandra Buchaniec-Bartczak

ŻYCIE NIEBYWAŁE. WSPOMNIENIA FOTOKOMPOZYTORA Ryszard Horowitz

To jedna z książek, na które się czeka, nie mając pojęcia, że ktoś je pisze, a ktoś inny ma w planach wydawniczych. Czeka się zatem podświadomie, życzeniowo. I oto któregoś pięknego dnia pojawia się w mediach autor, tytuł, okładka. Miga wywiad, zapowiedź, prasowa nota, a w czujnej głowie mola książkowego jedna tylko myśl – muszę. Muszę ją przeczytać.

Na autobiografię Horowitza można czekać z wielu powodów. Bo Żyd, bo Holokaust – Płaszów, Auschwitz i “Lista Schindlera”, bo powojenna krakowska bohema i początki Piwnicy pod Baranami, bo Wielki Świat za Wielką Wodą i Wielka Kariera, bo wspaniałe, niezwykłe, wyprzedzające epokę fotografie, do stwarzania których używał “photoshopa” na długo przed wynalezieniem tego programu.

 Podświadomość lubi racjonalizacje, ale “Życie niebywałe” ich nie potrzebuje. Po tę książkę można i warto sięgnąć zupełnie bez powodu, także wtedy, gdy o Ryszardzie Horowitzu nigdy się nie słyszało – dla czystej przyjemności czytania, poznawania drugiego człowieka i jego “światów”.

 “Alegoria”, “Alegoria II”,  “Zaczarowany królik”, “Pierzaste jajko”, “Waterbird”… Charakterystyczny, rozpoznawalny styl – mix talentu, ciężkiej pracy, cierpliwości, uporu, wiary w słuszność własnej koncepcji. Fotografia kłamie, więc Horowitz kłamstwo doprowadził do perfekcji i na kłamstwie zbudował karierę.

 Piękne zdjęcie rodziny Ryszarda z lat sześćdziesiątych “(…) wygląda, jakby zrobiono je w innym stuleciu, w mieszczańskim wieku dziewiętnastym, w świecie pełnym wykwintnych przedmiotów i eleganckich ludzi. Są na nim wszyscy ci, którzy przeżyli wojnę, zgromadzeni wokół masywnego stołu na solidnych dębowych nogach.” Dziadek Szachne, babcia Sara, rodzice – Dawid i Regina z Rosnerów, siostra Niusia i on – młody chłopak z uśmiechem patrzący w obiektyw i… przyszłość. Przyszłość, w której zapisze się jako ten, który zmienił oblicze fotografii.

 O życiu niebywałym arcyciekawie, barwnie, poruszająco. Autobiografia Ryszarda Horowitza to wydarzenie wydawnicze 2014 roku.

 Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.

http://www.fzp.net.pl/ksiazki/zycie-niebywale-wspomnienia-fotokompozytora

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.