Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 25 – 29 marca

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

25 marca 2015 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział, że będzie dążył do utworzenia nowego rządu “tak szybko jak to tylko możliwe.” Zadanie utworzenia nowego rządu otrzymał Benjamin Netanjahu.

25 marca 2015 r. pomimo przedwyborczych zapewnień premier Benjamin Netanjahu wstrzymał budowę 1500 nowych domów w dzielnicy Har Homa we Wschodniej Jerozolimie. Odwołano dwa kluczowe spotkania planistyczne, które miały odbyć się w przyszłym tygodniu. Nieoficjalnie wiadomo, że decyzję podjęto pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.

25 marca 2015 r. kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało rano w Khan Yunis i Rafah na południu Strefy Gazy przeciwko wstrzymaniu dostaw energii elektrycznej z Egiptu.
25 marca 2015 r. palestyński premier Rami Hamdallah za zgodą izraelskich władz odwiedził Strefę Gazy. Była to jego druga wizyta w Gazie. Rozmowy dotyczyły możliwości poprawy stosunków Autonomii Palestyńskiej z Hamasem. Wysoki urzędnik palestyńskich władz oświadczył, że jeśli Izrael nie zwiększy dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy, to w całym regionie zapanuje chaos.

27 marca 2015 r. Izrael oficjalnie przeszedł na czas letni. O godzinie 2 w nocy przesunięto zegarki o godzinę do przodu – na godz. 3.00. Czas letni będzie obowiązywał do 24 października (212 dni).

27 marca 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że są gotowe do wzmocnienia zabezpieczeń granicy z Egiptem na pustyni Negew. W tym celu jednostki inżynieryjne rozpoczęły budowę przeszkód technicznych w terenie, aby zapobiec próbom sforsowania granicy przez samochody. Wzniesiono również dodatkowo punkty obserwacyjne wzmacniając w ten sposób ochronę strefy przygranicznej. Pułkownik Gilad Avralinzi powiedział: “Podczas operacji Obronny Brzeg byliśmy świadkami ostrzału rakietowego w Kadesz Barnea i Ketziot. Miały tu miejsce gwałtowne incydenty. Są to wrogie działania terrorystyczne pod przykryciem działalności przestępczej, która zaczyna się przemytem i kończy strzelaniną. Jeden z czołowych przykładów braku środków ochrony w tym obszarze był incydent, w którym dowódca kompanii Caracal znalazł się pod ostrzałem. Stało się to podczas wymiany ognia. Ona nie miała gdzie się schować i położyła się na ziemi. Nie miała żadnej otwartej drogi aby obejść napastników lub schronić się, aby móc dowodzić w bardziej bezpieczny sposób. Jeśli w przeszłości, przemytnicy wchodzili na pustynę Negew po przekroczeniu ogrodzenia granicznego w niemal niezakłócony sposób – sytuacja była zła. Jeśli pozwolisz przemytnikom przekraczać granicę, zapraszasz wrogą działalność terrorystyczną. Terroryści mogą skorzystać z tego samego przewodnika, który poprowadził przemytnika. Zna on tę samą trasę. Będzie dziewięć incydentów z przemytnikami, a dziesiąty może być wrogim atakiem terrorystycznym.”

29 marca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu potępił negocjacje prowadzone przez zachodnie mocarstwa z Iranem w sprawie jego programu jądrowego. “Niebezpieczne porozumienie, które jest obecnie przedmiotem negocjacji w Lozannie potwierdza nasze obawy, a nawet pokazuje, że jest jeszcze gorzej. Negocjacje postępują w stronę niebezpiecznego porozumienia, ale równocześnie prokurenci Iranu przejęli już znaczną część Jemenu i próbują przejąć kontrolę nad strategicznymi cieśninami Bab al-Mandab, które mają wpływ na morską równowagę i globalną podaż ropy. Po osi Bejrut-Damaszek-Bagdad, Iran coraz bardziej sięga swoimi szczypcami na południe, jak również usiłuje podbić i przejąć kontrolę nad całym Bliskim Wschodem. Oś Iran-Lozanna-Jemen jest bardzo niebezpieczna dla ludzkości i musi być zatrzymana.”

29 marca 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnim czasie dostrzeżono obecność sił Państwa Islamskiego (ISIS) w obszarze zajmowanym przez jedno z beduińskich plemion w południowej części Jordanii. Oznacza to, że islamscy terroryści znajdują się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Izraela i mogą usiłować przedostać się przez granicę, aby przeprowadzić ataki terrorystyczne. Analiza stanu bezpieczeństwa wykazała niedobór sił i środków zgromadzonych w tym obszarze. Tylko w minionym miesiącu, grupa 7 Jordańczyków nielegalnie przekroczyła granicę i ukradła samochody w przygranicznym kibucu Jotvata, po czym zbiegli do Jordanii. Nikt ze sprawców nie został zatrzymany.

29 marca 2015 r. podczas posiedzenia Ligii Arabskiej w Szarm el-Szejk (Egipt) odczytano przesłanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który zadeklarował swoje poparcie dla państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Ponadto stwierdził, że “Rosja będzie nadal przyczyniać się do osiągnięcia tego celu poprzez dwustronne i wielostronne kanały.” W odpowiedzi Arabia Saudyjska oskarżyła Putina o hipokryzję. Arabski minister spraw zagranicznych książę Saud Faisal powiedział: “On mówi o problemach na Bliskim Wschodzie, jak gdyby Rosja nie wpływała na te problemy.”

29 marca 2015 r. francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział, że Rada Bezpieczeństwa ONZ wyznaczy termin zakończenia negocjacji izraelsko-palestyńskich. Podkreślił, że Rada będzie żądać końcowego porozumienia tworzącego w ciągu dwóch lat państwo palestyńskie.

29 marca 2015 r. przedstawiciele mocarstw zachodnich osiagnęli w Lozannie (Szwajcaria) wstępne porozumienie z Iranem w sprawie jego programu jądrowego. Prawdopodobnie Iran wyrqaził zgodę na likwidację dwóch trzecich wirówek oraz przesłanie większości materiałów jądrowych za granicę. Obecna runda negocjacji potrwa jeszcze dwa dni.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.