Uncategorized

Usuń Żydów z polskiej kultury… Niewiele zostanie.

Nadeslal Moniek Stam

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

Po moim ostatnim wpisie o muzyce Aleksandra Tansmana pojawił się komentarz – za który szczególnie dziękuję: „Mało kto o tym wie, że Aleksander Tansman pisał na osobiście bardzo mi bliski instrument – gitarę klasyczną, chyba jako jedyny światowej klasy polski kompozytor”. „Orsinger” podał (podała?) link, pod którym można znaleźć muzykę tego autora. Zachęcam (zwłaszcza tych wszystkich, którzy interesują się muzyką), by posłuchali.

Pierwszy utwór:

</di

v>

Drugi utwór:

Ja posłuchałem. Bardzo mi się ta muzyka podoba i tym bardziej nie rozumiem bojkotu, jaki dotknął jej twórcę.

Że Żyd?

ŚP Anna Radziwiłł powiedziała kiedyś: „Usuń wszystkich twórców, uczonych, artystów pochodzenia żydowskiego z naszej kultury, sztuki i nauki – niewiele zostanie…”.

Może przesadziła, ale fakt: rola asymilantów w naszych dziejach jest znacząca. I gdyby nie te uprzedzenia, to moglibyśmy być dumni z wielkiego Tansmana, jednego z czołowych kompozytorów dwudziestego wieku. (Bo ilu Polaków dostało od cesarza Japonii medal „za wkład w rozwój kultury światowej”, tak jak on?).

http://www.tokfm.pl/blogi/cicer-cum-caule/2015/02/usun_zydow_z_polskiej_kultury_niewiele_zostanie/1

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Ludzie,ludziska!Pracując przez 23 lata m.in. jako akompaniator do lekcji baletu grałem do ćwiczenia plié setki (a może tysiące) razy jeden walc który mam na kopii papierowej.Widziałem że był skomponowany przez niejakiego A.Tansmana i był częścią zbioru „Pour les Enfants” – (Leçon de danse).Dopiero kilka lat temu brat czytając o postaciach w starej Łodzi natknął się na to nazwisko i i napomkniał o nim i dopiero wtedy uświadomiłem sobie że przez wiele lat grałem utwór rodaka, tak jak ja urodzonego w Łodzi! Potem dopiero „wygooglowałem” że mieszkał głównie za granicą i był nawet w 1945 roku nominowany na Oscara za muzykę do filmu Paris Underground.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.