Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 25 – 27 kwietnia

25 kwietnia 2015 r. młody Palestyńczyk usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym al-Zaim przy mieście Ma’ale Adumim w Judei. Żołnierze straży granicznej zastrzelili napastnika, który jak okazało się miał 16-lat.

25 kwietnia 2015 r. późnym wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały stanowiska syryjskich rakiet dalekiego zasięgu w rejonie al-Qalamoun na granicy syryjsko-libańskiej. Eksplozje były słyszane również w miastach Al-Qutayfah, Yabroud i Qarah na przedmieściach Damaszku. Prawdopodobnie zniszczono magazyny broni przeznaczonej dla libańskiego Hezbollahu.

25 kwietnia 2015 r. za zgodą władz izraelskich nad ranem do trzech arabskich dzielnic we Wschodniej Jerozolimie wkroczyło 90 uzbrojonych i umundurowanych palestyńskich policjantów. W dzielnicach tych w nocy miały miejsce zamieszki. Obecność palestyńskich sił bezpieczeństwa ma uspokoić sytuację i wycizyć nastroje. Do zadań palestyńskich policjantów należy ściganie wszelkich form przestępczości.
    25 kwietnia 2015 r. wieczorem palestyński terrorysta wjechał samochodem w grupę 4 izraelskich policjantów w rejonie Wzgórza Oliwnego we Wschodniej Jerozolimie. Ranne zostały 4 osoby. Policjanci straży granicznej aresztowali napastnika. Przybyłe na miejsce karetki zostały obrzucone przez Palestyńczyków kamieniami.

25 kwietnia 2015 r. wieczorem palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich żołnierzy przed Grobowcem Patriarchów w Hebronie, w Judei. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika, który okazał się 20-letnim Palestyńczykiem. Na krótko przed atakim, grupa izraelskich turystów została w tym miejscu zaatakowana przez anarchistów. Rzecznik wspólnoty żydowskiej w Hebronie, Noam Arnon powiedział, że atak nożownika „jest bezpośrednim wynikiem antysemickiego podżegania prowadzonego w Hebronie przez organizacje anarchistyczne, które wzbudzają nienawiść i zachęcają do ataków terrorystycznych.”

25 kwietnia 2015 r. wieczorem do Nepalu wyleciała izraelska ekipa ratunkowa. Nepal został dotknięty trzęsieniem ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera. Ocenia się, że w rejonie najsilniejszych wstrząsów mogło przebywać około 2 tys. Izraelczyków. Z 250 z nich jeszcze nie nawiązano żadnego kontaktu. Do Nepalu poleciały dwa samoloty Boeing 747-700, jeden pasażerski i jeden cargo. Na ich pokładzie znajduje się jednostka poszukiwawczo ratownicza armii, wraz ze sprzętem i materiałami ratowniczymi (w sumie około 240 ratowników z psami poszukiwawczymi). Podstawowym celem zespołu jest odszukać i ewakuować z Nepalu Izraelczyków. Zespół dysponuje zaawansowanym sprzętem łączności satelitarnej, gdyż na miejscu zniszczona została prawie cała infrastruktura. W Katmandu zostanie ustawiony szpital polowy. 24 dzieci urodzone przez matki zastępcze zostały ewakuowane helikopterami do sąsiednich Indii, skąd dalej polecą do Izraela. Pasażerski samolot El-Al zabierze je do domu.

26 kwietnia 2015 r. ministerstwo finansów poinformowało, że w pierwszym kwartale b.r. deficyt handlowy Izraela zmniejszył się o 70% (w porównaniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku), spadając z 18,2 mld USD do 15,5 mld USD. Jest to wyraźny wynik zmniejszenia importu ropy naftowej i gazu ziemnego, których coraz większe ilości są wydobywane z lokalnych zasobów. Niestety, odnotowano także spadek wielkości eksportu z 15,8 mld USD do 14,8 mld USD. Jest to wynik utraty odbiorców produktów rolnych w Rosji, która coraz mocniej pogrąża się w kryzysie gospodarczym. Izraelscy eksporterzy starają się pozyskać nowe rynki zbytu na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.
    26 kwietnia 2015 r. izraelska organizacja humanitarna IsraAid ogłosiła stan pogotowia dla wszystkich swoich zespołów. Dyrektor Schachar Zahavi poinformował, że do Nepalu zostaną wysłane co najmniej dwa samoloty z ratownikami, szpitalem polowym i potrzebnymi towarami pierwszej pomocy. „Na miejscu mamy już zespół alarmowy, który rozpoznaje sytuację i da nam odpowiedź. Pracujemy podobnie jak na Haiti i w innych miejscach, w aspektach medycznych nasze szpitale polowe będą działać równolegle do tych z Sił Obronnych Izraela. Oczywiście, tak jak na Haiti, zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby koordynować nasze działania z rządem Izraela i Siłami Obronnymi Izraela. Problemem jest, że minęło niewiele czasu. Aby rozpocząć działania musimy uzyskać pełen obraz, a na to potrzeba około trzech lub czterech dni. Teraz wszystko jest w panice. Samorządy apelują o pomoc do społeczności międzynarodowej. Organizacje takie jak ONZ dopiero rozpoczynają rozpoznawać stan rzeczy. W pierwszej fazie wyślemy od 10 do 12 osób, w zależności od potrzeb. Następnie będziemy powiększać zespół. Wyślemy również psychologów i planujemy otworzyć kilka miejsc przyjaznych dla dzieci. Zaoferujemy duże ilości różnych potrzebnych środków, które otrzymujemy na ten cel: naczynia kuchenne, koce i tym podobne rzeczy.”

26 kwietnia 2015 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat wyraził sceptycyzm co do perspektyw rozmów pokojowych z nowym rządem izraelskim, który oskarżył o wrogość wobec Palestyńczyków.

26 kwietnia 2015 r. dyrektor Światowego Kongresu Żydów, Ronald S. Lauder przemawiał z okazji 70. Rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. „Siedemdziesiąt lat temu świat milczał, i teraz stoimy na jednym z największych cmentarzy żydowskich na świecie … Wydają się, że obecnie schodzimy do samego piekła. Antysemityzm rośnie w Europie, grupy neonazistów są w parlamentach Węgier i Grecji, a przywódcy irańscy wielokrotnie obiecywali wymazać Izrael z kart historii. Krzyczeć przeciwko przeszłości, gdy obecnie trwa milczenie, jest błędem. Jest to oburzające i niemoralne.”
    26 kwietnia 2015 r. izraelskie zespoły ratunkowo-poszukiwawcze dotarły popołudniem do miasta Katmandu w Nepalu. Swoją działalność rozpoczęły od utorowania dostępu do lokalnej siedziby Chabadu. W centrum Chabadu urządzono prowizoryczne schronienie dla odnalezionych Izraelczyków. Najwięcej osób znalazło schronienie w ambasadzie Izraela w Katmandu. Nadal nie nawiązano kontaktu z około 150 Izraelczykami, którzy są uznawani za zaginionych. Dzisiaj z Izraela do Nepalu wyruszyła medyczna ekipa ratunkowa Magen David Adom (15 sanitariuszy).

27 kwietnia 2015 r. w nocy grupa 4 szyickich terrorystów Hezbollahu zbliżyło się do granicy libańsko-izraelskiej w rejonie Wzgórz Golan i podłożyło tam ładunek wybuchowy. Izraelski samolot ostrzelał grupę, zabijając wszystkich napastników. Do ataku doszło w rejonie Góry Dov na terytorium Izraela, na zachód od bariery granicznej. Obszar ten służy jako strefa buforowa oddzielająca Izrael od Libanu.
    27 kwietnia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon ostrzegł w nocy, że Izrael będzie atakować wszelkie próby przemytu irańskiej zaawansowanej broni przeznaczonej dla libańskiej organizacji terrorystycznej Hezbollah. „Iran kontynuuje próby dozbrajania Hezbollahu, mając nadzieję wyposażyć libańską organizację terrorystyczną w zaawansowane i precyzyjne uzbrojenie. Nie pozwolimy aby Iran i Hezbollah stworzyły infrastrukturę terrorystyczną na naszej granicy z Syrią. Nasze ręce dosięgną wszystkich tych, którzy zagrażają obywatelom Izraela, na wszystkich naszych granic, a nawet daleko od nich.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.