Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 30 kwietnia – 4 maja

30 kwietnia 2015 r. izraelscy żołnierze wykryli ładunki wybuchowe podłożone przy granicy izraelsko-syryjskiej na Wzgórzach Golan. Saperzy zneutralizowali zagrożenie.
30 kwietnia 2015 r. około tysiąca etiopskich imigrantów demonstrowało wieczorem w Jerozolimie przeciwko nierównemu traktowaniu i dyskryminacji rasowej. Doszło do blokowania dróg i starć z policją.

30 kwietnia 2015 r. wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Nikołaj Mladenov odwiedził Strefę Gazy i wezwał Izrael do znisienia blokady. “ONZ i społeczność międzynarodowa są zobowiązane nie tylko do odbudowy Strefy Gazy, ale także do zniesienia ograniczeń w ruchu mieszkańców i przywozu towarów na terytorium tego państwa.”

30 kwietnia 2015 r. do Nepalu został wysłany pierwszy izraelski helikopter ratowniczy. Będzie on uczestniczyć w misjach poszukiwawczo ratowniczych. Jego pierwszym zadaniem jest odnalezienie zaginionego izraelskiego turysty w Parku Narodowym Langtang. Izraelski szpital polowy w Katmandu przyjął już 200 pacjentów.

1 maja 2015 r. w Izraelu podniesiono płacę minimalną do 4650 NIS. Odczuje to około 600 tys. Izraelczyków, otrzymujących najniższe wynagrodzenie. Podwyżka jest pierwszym z trzech kroków podpisanej po wyborach umowy, którą premier Netanjahu zawarł z przewodniczącym federacji związkowej Histadrut, Avi Nisenkorn. Drugi krok ma nastąpić 1 stycznia 2017 r. i będzie to podniesienie minimalnej płacy do 5000 NIS, a od kwietnia 2017 r. płaca minimalna będzie wynosić 47,5% przeciętnego wynagrodzenia.

1 maja 2015 r. amerykański wiceprezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe iść na wojnę z Iranem, jeśli będzie tego wymagało zatrzymanie irańskiego programu atomowego.

2 maja 2015 r. około 100 aktywistów demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie przeciwko rządowym planom deportacji z Izraela kolejnych nielegalnych imigrantów. Podczas demonstracji doszło do przepychanek z policją.

3 maja 2015 r. wieczorem kilka tysięcy etiopskich Żydów demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Doszło do starć z policjantami, w których rannych zostało 46 osób, w tym 23 policjantów. Aresztowano 26 demonstrantów.

4 maja 2015 r. na izraelskie Wzgórza Golan rano spadły pociski moździerzowe. Rannych zostało 2 żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych UNDOF z bazy Zivanit. Zostali oni ewakuowani do szpitala w Izraelu. Prawdopodobnie był to przypadkowy ostrzał, gdyż w pobliżu granicy toczą się walki rebeliantów z syryjskimi siłami rządowymi.

4 maja 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem pasażerów czekających na tramwaj na przystanku przy dzielnicy French Hill we Wschodniej Jerozolimie. Policjant zauważył szykującego się do ataku terrorystę i zastrzelił napastnika. Nikt nie został ranny.

4 maja 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z przedstawicielami społeczności etiopskich Żydów w Izraelu, wzywając ich do zjednoczonego frontu przeciwko rasizmowi. “Musimy trzymać się razem by wspólnie walczyć ze zjawiskiem rasizmu i wyeliminować je.” Premier wysłuchał skarg na brutalność policji i poinformował o wszczęciu wewnętrznych dochodzeń w celu zbadania skarg etiopskich Żydów na dyskryminację. Wcześniej premier Netanjahu spotkał się z żydowskim żołnierzem Damas Pakada (pochodzi z Etiopii), który tydzień temu został brutalnie zaatakowany przez policjantów w Holonie.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.