Uncategorized

Wściekłość arabska na Iran w karykaturach

Prasa arabska pełna jest ostatnio karykatur potępiających interwencję Iranu w krajach arabskich. Karykatury pojawiały się głównie w prasie Zatoki i w wydawanych w Londynie gazetach Zatoki, jak również w prasie jordańskiej i egipskiej. Przedstawiają one Iran jako siewcę zniszczenia w świecie arabskim i kraj przejmujący nad nim kontrolę jako część swojego dążenia do hegemonii regionalnej, i często pokazują Iran jako postać demoniczną lub jako zwierzę, takie jak wąż, ośmiornica lub pająk.

Wiele karykatur skupia się na interwencji Iranu w Jemenie po przejęciu Jemenu przez rebeliantów Huti i następnie rozpoczęciu przez Arabię Saudyjską Operacji Rozstrzygająca Burza. Operacja ta wzmogła napięcia między państwami Zatoki, które popierają prezydenta Jemenu Abd Rabbuha Mansura Hadiego, a Iranem, który popiera Huti. Karykatury w prasie Zatoki przedstawiają Iran stojący za rebeliantami Huti w staraniach przejęcia całego regionu. Huti są przedstawiani często jako węże, sztylety lub marionetki używane przez Iran.

Karykatury wyrażają poparcie dla Operacji Rozstrzygająca Burza i dla koalicji arabskiej, która walczy z Huti. Operację przedstawiają jako neutralizującą regionalne plany Iranu i pokonującą Iran, wyzwalającą Jemen ze szponów irańskiego potwora i niszczącą Huti, sługusów Iranu.

Poniżej przedstawiamy wybór karykatur.

Krytyka ingerencji Iranu w kraje arabskie i jego dążenia do hegemonii regionalnej


Irańska ręka sięga, by pochwycić świat arabski („Al-Arabi Al-Jadid”, Londyn, 12 kwietnia 2015)


Iran marzy o pożarciu państw GCC („Al-Watan”, Arabia Saudyjska, 30 marca 2015)

Wiecej karykatur znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.