Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 1.6 – 8.6

1 czerwca 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Były to kolejne testy rakietowe Hamasu.
 1 czerwca 2015 r. niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier odwiedził Strefę Gazy, gdzie powiedział: „Przeprowadziłem wczoraj rozmowy w Jerozolimie i Ramallah. Mam nadzieję, że wszystkie strony są świadome, że siedzimy tutaj na beczce prochu i że musimy upewnić się, aby lont nie zapalił się. Jeśli będziemy w stanie zmniejszyć ryzyko eskalacji, to pozwoli nam oprócz odbudowy i pomocy humanitarnej, przyśpieszenie rozwoju gospodarczego Strefy Gazy. Będzie to możliwe tylko z otwartymi granicami. Ale nic z tego nie uda się zrealizować, jeżeli będą kontynuowane stąd ataki rakietowe.”

2 czerwca 2015 r. na terenie całego kraju dwukrotnie rozległ się głos syren ogłaszających alarm. Było to związane z trwającymi od dwóch dni ćwiczeń. Scenariusz ćwiczeń przewiduje masowy ostrzał rakietowy całego terytorium Izraela. Przez pięć kolejnych dni rozgrywanych jest szereg mniejszych scenariuszy dotyczących wydziałów reagowania kryzysowego, ministerstw, władz lokalnych, służb ratowniczych, szkół, obiektów publicznych i wszystkich osób będących w miejscach publicznych. Równolegle trwają ćwiczenia sił powietrznych, marynarki i wojsk lądowych.

2 czerwca 2015 r. libańskie media poinformowały, że izraelskie samoloty przeprowadziły naloty na dwa cele położone na granicy libańsko-syryjskiej. Izrael nie skomentował doniesień.

2 czerwca 2015 r Prezes izraelskiego banku centralnego Karnit Flug ostrzegła we wtorek przed kryzysem związanym ze starzeniem się społeczeństwa oraz wzrostem odsetka ultraortodoksyjnych i arabskich mieszkańców kraju, co zagraża długoterminowym perspektywom wzrostu.

3 czerwca 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakiety, które spadły w rejonie miast Aszkelon i Netiwot. Za atakiem stoją salafici, którzy są powiązani z Państwem Islamskim.

3 czerwca 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy trzy obozy szkoleniowe Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Równocześnie ze względów bezpieczeństwa zamknięto wszystkie przejście graniczne ze Strefą Gazy.

4 czerwca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu potępił międzynarodowej milczenie w sprawie wznowienia ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy. „Izrael uznaje Hamas odpowiedzialnym za cały ostrzał naszego terytorium prowadzony ze Strefy Gazy. Nie słyszałem nikogo w społeczności międzynarodowej, kto potępiłby ostrzał rakietowy i ONZ także milczy. Zastanawiam się, czy cisza będzie nadal trwać, gdy użyjemy naszej siły by egzekwować naszego prawa do obrony? Niech to będzie jasne – hipokryzja, która przenika świat, nie zwiąże naszych rąk przed bronieniem obywateli Izraela. Działaliśmy wcześniej, i nadal będziemy działać.
   5 czerwca 2015 r. izraelscy policjanci zatrzymali popołudniem podejrzanego Palestyńczyka, który usiłował wejść na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Znaleziono przy nim nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzić morderczy atak na się Żyda.

6 czerwca 2015 r. Siły Obronne Izraela otworzyły w nocy przejścia graniczne ze Strefą Gazy. Wcześniej szef Południowego Dowództwa gen. Sami Turgeman powiedział, że na południu kraju nie występują obecnie żadne zagrożenia.

7 czerwca 2015 r. rzecznik Białego Domu, Josh Earnest powiedział, że „Stany Zjednoczone popierają Izrael przy prawie do obrony swojego narodu przed atakami.

8 czerwca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Naszym celem jest dobrobyt, pokój i bezpieczeństwo. Jest to trudne zadanie na Bliskim Wschodzie, na którym na naszych oczach upadają państwa. Syria już nie istnieje, Irak już nie istnieje, Libia już nie istnieje, Jemen już nie istnieje. I w każdym z tych miejsc widzimy pojawiający się wojujący Islam prowadzony przez licznych sunitów lub szyciki Iran … w takim środowisku Izrael pragnie osiągnąć trwały pokój. Pokój ten oznacza, że nie chcemy zobaczyć powtórki tego, co wydarzyło się w Strefie Gazy i tego, co stało się w Libanie. Wyszliśmy z Libanu – przyszedł Hezbollah. Wyszliśmy z Gazy – przyszedł Hamas. Oba są wspierane przez Iran. Nie możemy sobie pozwolić, aby to się powtórzyło po raz trzeci. Ale my nie chcemy jednego unitarnego państwa. Chcemy dwóch państw dla dwóch narodów: państwo żydowskie jako żydowskie państwo narodowe Izrael, żyjące w pokoju ze zdemilitaryzowanym państwem palestyńskim. Niestety, Palestyńczycy nie chcą negocjować. Oni uciekli od premiera Baraka. Uciekli od Ariela Szarona, uciekli od Olmerta i uciekają ode mnie. Jest to zamierzone działanie. Zastawili perekcyjną pułapkę. Oni nie chcą negocjować i idą do ONZ starając się o nałożenie sankcji na Izrael, a jednocześnie Hamas wzywa do naszej zagłady. Za brak negocjacji obwiniany jest Izrael. Mówi się o bojkocie Izraela, o znakowaniu izraelskich produktów i przyjęciu Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ stawiającej żądania wobec Izraela. Ona będzie wzywać do pokoju, a następnie powrócą do swoich działań. Bo po co Palestyńczycy mają negocjować, kiedy ONZ może im dać wszystko bez negocjacji? Myślę, że ten cykl trzeba przerwać. Myślę, że musimy wrócić do bezpośrednich negocjacji bez warunków wstępnych. Myślę, że jest to ważne w czasie, gdy społeczność międzynarodowa daje bezpłatne wsparcie Palestyńczykom. A oni angażują się w ruch BDS, który wzywa do likwidacji Izraela. Ruch BDS to akceptacja bojkotu, delegitymizacja Izraela i nałożenie na niego sankcji. Ludzie mówią, że tak naprawdę ruch BDS dąży do cofnięcia Izraela do granic z 1967 roku. Cóż, ale jeden z liderów BDS powiedział, że 'prawdziwym celem BDS jest obalenie państwa Izrael. Sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków nie współgrają z istnieniem państwa Izrael.’ BDS ukrywa swój plan pod skomplikowaną zasłoną dymną, wykorzystując język praw człowieka do odmawiania narodowi żydowskiemu prawa do niepodległości i suwerenności. Myślę, że to kłamstwo musi być objawione. Jest to stanowisko reakcyjnych ekstremistów palestyńskich, którzy nie dają prawa istnienia Izraela w żadnych granicach.”
    8 czerwca 2015 r. szef wydziału planowania Sił Obronnych Izraela gen. Nimrod Sheffer przyznał, że podczas operacjiObronny Brzeg w minione lato armia była zaskoczona wykorzystaniem tuneli terrorystycznych przez Hamas i inne grupy terrorystyczne. „Wyciągnęliśmy wnioski z lekcji, jakie otrzymaliśmy … Włożyliśmy niezwykły wysiłek w rozwiązanie problemów technologicznych i operacyjnych. Siły Obronne Izraela muszą być elastyczne, szybko reagując na nowe wyzwania i zmieniać się w kierunku rozwoju. Nie zawsze mieliśmy tę perspektywę i dlatego otrzymaliśmy nieprzyjemne lekcje.” Szef wydziału polityczno-bezpieczeństwa gen. Amos Gilad powiedział: „Nasza sytuacja bezpieczeństwa dawno nie była tak dobra, ale mamy wiele wyzwań. Patrząc w przyszłość, widzimy zbliżającą się burzę. Nie uwierzysz w to, dopóki burza nie przyjdzie. Jesteśmy zdeterminowani, mamy wiele do zrobienia, a stojące przed nami wyzwania są bezprecedensowe.”

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.