Uncategorized

Wiosenne, czy może Paschalne porządki?

 

michael LaitmanWiosenne porządki, jeśli sprawdzić hasło w encyklopedii (Wikipedia – wersja anglojęzyczna), to „zwyczaj dokładnego sprzątania domu na wiosnę”. W najczęściej używanym znaczeniu tego wyrażenia, wiosenne porządki odnoszą się do corocznego sprzątania domu od góry do dołu, który odbywa się podczas pierwszych ciepłych dni w roku, zazwyczaj na wiosnę, stąd taka nazwa”.

Paschalne porządki to dokładne sprzątanie domu przeprowadzane przez wiele żydowskich rodzin tradycyjnie tuż przed Paschą. W ramach przygotowania koszernej kuchni na Święto Paschy, Żydzi mają tendencję do „uchwycenia tego momentu” (który zazwyczaj trwa całe dnie), aby posprzątać cały dom, piwnicę oraz wszystko inne, wyrzucając śmieci i robiąc porządki w szufladach. Ponieważ Pascha ma miejsce wiosną, mylą się nam pojęcia i traktujemy porządki Paschalne jako rodzaj „wiosennych porządków z akcentem żydowskim”.

Nie mam nic przeciwko czystości i pozbywania się śmieci, ale sprzątanie Paschalne w rzeczywistości ma znacznie dużo głębsze, niż zwykłe odkurzanie czy sprzątanie szaf. Serce człowieka jest uważane za jego dom. Sprzątanie własnego domu oznacza oczyszczenie swojego serca ze „śmieci”, czyli od złych myśli na temat innych.

Pascha określa czas, kiedy po raz pierwszy przechodzimy od egocentrycznego sposobu myślenia, który zwie się „złe skłonności” i osiągamy pierwszy stopień miłości do innych – drabiny braterskiej miłości, po której się wspinamy, aż osiągniemy stan, znany jako „kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. Zanim wejdziemy na ten pierwszy szczebel, musimy przeanalizować wszystkie nasze pragnienia i myśli, tak aby unikać tych wszystkich, które są nakierowane na samego siebie. Ta analiza to właśnie porządki Paschalne.

Nawiasem mówiąc, zazwyczaj szerokie zastosowanie wybielacza podczas Paschalnego sprzątania również wpisuje się dokładnie w jego wewnętrzne znaczenie, ponieważ sprzątanie własnego serca jest również nazywane „wybielaniem” go.  Wątpię, aby a na zakwasie) po domu i szukania ich przy świetle świec. W momencie odnalezienia każdego z kawałków wymawia się nazwę jednej z dziesięciu Sfirot– Keter, Hochma, Bina, Hesed, Gevura, Tifferet, Netzah, Hod, Yesod, Malchut. (Dobra rada: nie ukrywamy kawałków tam, gdzie nikt nie może ich znaleźć, jeśli chcesz, aby Twój dom pozostał koszerny podczas Paschy).

Tutaj także, mamy do czynienia z symboliką w tym, że każda Sfira, którą poprzez odpowiedni kawałek 'hametz’ odnajdujemy, stanowi naprawę pewnego rodzaju pragnień i myśli. Następnego dnia rano, w wigilię Paschy, spalamy kawałki ’hametz’, które  zebraliśmy i oświadczamy, iż nasz dom, czyli nasze serce, jest wolne od wszelkich złych myśli na temat innych.

Kiedy odczujemy ten moment, także w sposób wewnętrzny, jesteśmy już gotowi, aby przejść od egoizmu do pierwszego poziomu miłości do innych i poprzez to zaczyna się nasza wewnętrzna Pascha.

Święto, które obchodzimy ma miejsce każdego roku, 14 dnia miesiąca nisan. Jednakże – wewnętrznie – możemy je celebrować w każdej chwili, kiedy tylko jesteśmy gotowi odsunąć nasze ego na bok i połączyć się z innymi w prawdziwej miłości braterskiej.

Zaraz po tym, jak tym sposobem przekroczymy Morze Czerwone, otrzymujemy Torę u podnóża Góry Synaj (góra ’sinaanienawiść, stąd jej nazwa – Synaj). Kiedy przezwyciężymy nienawiść i zobowiążemy się być „jak jeden mąż z jednym sercem”, stajemy się narodem, wykutym w jedności i więzi.

Ale najpierw musimy dokonać tego przejścia. Więc podczas tej Paschy, czy to w trakcie wiosennych, czy też Paschalnych porządków, wysprzątajmy również nasze serca, aby choć odrobinę przybliżyły się do siebie.

Udanego Wybielania!

Artykuly Michaela Laitmana z The Huffington Post


 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.