Uncategorized

Sily Galilei

Pojawienie się „Sił Galilei” – palestyńskich sił walczących u boku reżimu syryjskiegoW ostatnich tygodniach, toczyły się zacięte walki na kilku frontach pomiędzy zwolennikami i armią syryjskiego reżimu a opozycją syryjską, od Idlib na północy Syrii po Rif Dimaszk na południu, i po góry Al-Kalamun na granicy libańskiej. Obie strony widzą te kampanie, jako niezmiernie istotne, dzięki którym mogliby wygrać wojnę toczącą się już piąty rok i wysyłają coraz więcej żołnierzy na te obszary.

memriOprócz irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), libańskiego Hezbollahu i szyickich Irakijczyków, afgańskich i pakistańskich bojówek, również palestyńskie siły walczą u boku reżimu syryjskiego. Według strony internetowej Sił Rewolucyjnych Syrii w skład głównych sił palestyńskich walczących u boku reżimu wchodzi 60 tysięcy członków Armii Wyzwolenia Palestyny – „zbrojnego skrzydła OWP” – oraz Liwa Al-Quds dowodzona przez Mohameda Sa’ida, która zawiera kilka tysięcy mieszkańców obozów dla uchodźców palestyńskich w pobliżu Aleppo.

Ta palestyńska lojalność wobec reżimu syryjskiego nie jest zaskakująca, w świetle faktu, że przez całe lata, Syria służyła jako baza i schronienie dla palestyńskich świeckich ugrupowań zbrojnych, a do niedawna dla ugrupowań islamskich, takich jak Hamas. W świetle [toczących się] walk w obozie dla uchodźców Al-Jarmuk w pobliżu Damaszku, i wejścia tam ISIS, sojusz pomiędzy reżimem syryjskim i palestyńskimi ugrupowaniami zbrojnymi zacieśnił się, a Autonomia Palestyńska (AP) nawet ogłosiła, że popiera Działania reżimu wobec obozu.

W ostatnich dniach, pojawiło się nowe ugrupowanie palestyńskie, Siły Galilejskie (Kuwat Dżalil Al) lub Brygada Galilei (Liwa Al-Dżalil) i walczy u boku syryjskiego reżimu w Al-Rif Dimaszk i Kalamun; to ugrupowanie jest wojskowym skrzydłem Palestyńskiego Młodzieżowego Ruchu Powrotu i jest dowodzone przez Fadiego Al-Mallaha vel Abu Al-Fidaa.

Palestyński Młodzieżowy Ruch Powrotu

Palestyński Młodzieżowy Ruch Powrotu, pod przywództwem Al-Mallaha, powstał w Damaszku w dniu 12 maja 2012 roku, rok po wybuchu zamieszek przeciwko reżimowi, które do tego czasu rozwinęły się do rozmiarów regularnej wojny. Utworzenie tej organizacji zbiegło się również z rocznicą palestyńskiej Nakby.


Po lewej: Godło Palestyńskiego młodzieżowego Ruchu Powrotu; po prawej: naramiennik Sił Galilei

Kilka dni po utworzeniu Palestyńskiego Młodzieżowego Ruchu Powrotu, Al-Mallah oświadczył, że posiada „dużą ludową bazę w Syrii i okupowanej Palestynie”, i że „domaga się ona uzyskania palestyńskich praw narodowych poprzez wyzwolenie Palestyny i całej okupowanej ziemi w arabskiej ojczyźnie poprzez wszystkie formy walki, przede wszystkim opór zbrojny.” Podkreślił, że ten ruch nie ma związku z żadnym innym ruchem czy partią.

Na stronie ruchu na Facebooku znajdują się zdjęcia miast, zarówno na terytoriach palestyńskich jak i w Izraelu, takich jak Jaffa, Hajfa, Safed, które przed 1948 były arabskimi ośrodkami miejskimi, podpisane: „ Żebyśmy nie zapomnieli.

http://www2.memri.org/bin/polish/latestnews.cgi?ID=SD605115

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.