Uncategorized

wiadomosci z Izraela 26 – 29 czerwca

26 czerwca 2015 r. palestyński terrorysta ostrzelał rano izraelski punkt kontrolny Bik’ot w Dolinie Jordanu. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, ciężko raniąc napastnika (zmarł później od odniesionych ran).

26 czerwca 2015 r. nieznani sprawcy podpalili w nocy samochód rabina Sholomo Ber Rödela w Los Angeles (USA).
26 czerwca 2015 r. z greckiej wyspy Kreta wypłynęła tzw. Flotylla Wolności III, która zamierza przełamać morską blokadę Strefy Gazy i zwinąć do portu w Gazie. W skład flotylli łodzi wchodzi między innymi szwedzki statek “Marianne“.

27 czerwca 2015 r. wieczorem południową część Izraela dotknęło trzęsienie ziemi o sile 5,2 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 63 km na południe od miasta Ejlat. Silne wstrząsy odczuli mieszkańcy Ejlatu, Beer Szewy, Jerozolimy, Tel Awiwu, Netanji, a nawet Nazaretu. Nie odnotowano żadnych zniszczeń.

27 czerwca 2015 r. Komitet Centralny Organizacji Wyzwolenia Palestyny rozpoczął rano rozmowy z Hamasem i Islamskim Dżihadem na temat utworzenia nowego palestyńskiego rządu jednościnarodowej.

28 czerwca 2015 r. premier Beniamin Netanjahu wystosował list do członków załóg statków Flotylli Wolności III, która usiłuje przełamać blokadę morską Strefy Gazy. “Witamy w Izraelu, ale jeśli macie na myśli wolność, to myślę, że powinniście płynąć do innego miejsca przeznaczenia, niedaleko stąd – do Syrii. Tam rząd codziennie morduje i zabija swoich obywateli, przy wsparciu Iranu … Jeśli jesteście naprawdę zainteresowani prawami człowieka, nie będziecie płynąć do Strefy Gazy, aby identyfikować się z rządem, który zabija ludzi bez procesu w Gazie, który próbuje skrzywdzić niewinnych cywilów. Pomimo ich prób skrzywdzenia Izraelczyków, pozwalamy codziennie ponad 800 ciężarówkom wjeżdżać do Strefy Gazy, przewożąc 1,6 mln ton towarów. Ilości te są około 500 000 razy większe od wielkości towarów jakie wieziecie na statkach. Nie ma blokady Strefy Gazy, i jeśli pasażerowie chcą, mogą wysłać pomoc humanitarną poprzez Izrael. Nie zezwolimy na wwiezienie materiałów wojskowych dla ugrupowań terrorystycznych, jak to miało miejsce w przeszłości przez morze. Ograniczenia te są zgodne z prawem międzynarodowym i zostały poparte przez specjalny panel ONZ.”

28 czerwca 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelską karetkę jadącą w pobliżu wioski Beit El w Samarii. Co najmniej 3 kule trafiły w ambulans. Nikt nie został ranny. Izraelskie służby bezpieczeństwa zablokowały okolicę i podjęły poszukiwania sprawców ataku.
    28 czerwca 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która z powodu błędu spadła na palestyńskie terytorium. Po stronie Izraela ogłoszono alarm.
   28 czerwca 2015 r. palestyńska terrorystka próbowała nielegalnie przekroczyć barierę bezpieczeństwa w pobliżu miasta Kalkilia w Samarii. Została zatrzymana przez grupę interwencyjną straży granicznej. Znaleziono przy niej karabin. Podczas przesłuchania przyznała się, że miała przeprowadzić atak terrorystyczny na polecenie Hamasu.

29 czerwca 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon pochwalił działania izraelskiej marynarki wojennej, która we wczesnych godzinach porannych przejęła kontrolę nad szwedzkim statkiem “Marianne” biorącym udział w próbie przełamania blokady morskiej Strefy Gazy. “Gratuluję marynarce zakończenie przejmowania kontroli nad statkiem Marianne. To nie jest humanitarna flotylla i nie dba ona o dobro każdego. Pragnieniem uczestników flotylli było kontynuowanie wysiłków delegitymizacji państwa Izrael. Flotylla jest częścią kampanii obłudy i kłamstw pochodzących z różnych źródeł na całym świecie, które wolą wzmacniać i wspierać organizację terrorystyczną Hamas, która zamiast dbać o obywateli Gazy próbuje przemycać broń do Strefy Gazy, aby używać ją przeciwko państwu Izrael i jego obywateli. Codziennie ogromne ilości środków humanitarnych wjeżdżają do Gazy. Nie ma oblężenia Gazy, a Izrael jest jedynym źródłem w regionie, które umożliwia stały przepływ towarów i utrzymuje projekty humanitarne. Ale nie mamy zamiaru umożliwić dowolny przepływ towarów, który umożliwiłby przemyt broni, która zostanie obrócona przeciwko nam. Jesteśmy przede wszystkim zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa obywateli Izraela, i robimy to z odpowiedzialnością i rozwagą, z zachowaniem prawa międzynarodowego, jako jedyna demokracja w tym regionie.”
   29 czerwca 2015 r. premier Beniamin Netanjahu z zadowoleniem przyjął operację marynarki wobec Flotylli Wolności IIIi powiedział: “Chciałbym pochwalić marynarzy i dowódców izraelskiej marynarki za zaplanowanie i efektywne działanie w celu powstrzymania pasażerów tego statku, który próbował dotrzeć do wybrzeża Strefy Gazy z naruszeniem prawa. Ta flotylla jest pokazem obłudy i kłamstwa, które pomagają organizacji terrorystycznej Hamas i ignorują wszystkie okropności w naszym regionie. Działania uniemożliwiające wejście do Strefy Gazy drogą morską zostały podjęte zgodnie z prawem międzynarodowym, a nawet otrzymały poparcie ze strony Komitetu Sekretarza Generalnego ONZ. Izrael jest demokracją, która broni się zgodnie z międzynarodowym prawem. Nie wyrażamy zgody na wwiezienie sprzętu wojennego dla organizacji terrorystycznych w Gazie, jak było to zrobione drogą morską w przeszłości. Tylko w ubiegłym roku udaremniliśmy setki prób przemytu broni przez morze. Broń ta była przeznaczona do wykorzystania w atakach na obywateli Izraela. Nie ma oblężenia Gazy. Izrael pomaga w przekazywaniu towarów i sprzętu humanitarnego do Strefy Gazy – około 800 ciężarówek dziennie, które zostały ostatnio wprowadzone do Gazy z ponad 1,6 mln ton towarów. Co więcej, Izrael pomaga w realizacji setek projektów humanitarnych organizacji międzynarodowych, w tym budowy i utrzymania przychodni i szpitali. Izrael jest państwem, które pragnie pokoju i działa zgodnie z międzynarodowym prawem, tak, aby mieszkańcy Gazy mogli bezpieczne żyć, a ich dzieci mogły wychowywać się w ciszy i spokoju.

29 czerwca 2015 r. izraelscy komandosi marynarki we wczesnych godzinach rannych wkroczyli na pokład szwedzkiego statku “Marianne“, który usiłował przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Wcześniej izraelskie okręty usiłowały przekonać załogę statku do skierowania się do portu Aszdod, aby skontrolować tam łprzewożony ładunek. Po kilkukrotnej odmowie i wyczerpaniu wszystkich dostępnych środków, na pokład statku wkroczyli komandosi. Nikt nie został ranny. Zatrzymano 20 członków załogi. Statek został skierowany do portu w Aszdod, gdzie przejdzie kontrolę. Trzy inne statki Flotylli Wolności III nadal znajdują się na pełnym morzu i płyną w stronę Strefy Gazy. Inicjatywa Flotylli została poparta przez posłów Parlamentu Europejskiego, dziennikarzy i aktywistów lewicowych, którzy znajdują się na pokładzie statków.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.