Uncategorized

Irańskie ryzyko . Można inaczej.

2 kwietnia 2015 roku oświadczył prezydent Obama, że aby dojść do porozumienia, „Iran powinien to poważnie traktować” . 6 kwietnia Obama stwierdził, że uwarunkowanie umowy z Iranem zmianą reżimu Ajatollahów ” będzie kardynalnym błędem”.

Oczywiście, że Ajatollahowie powinni to poważne traktować, gdyż celem jest dojście do porozumienia będącego podstawą pokoju, nie wojny. Ale „poważne traktowanie ” ma być dążeniem do pokoju, a charakter reżimu ajatollahów jest tego przeciwieństwem.

Charakter reżimu ajatollahów: poczucie wyższości muzułmańskiej i brutalność wobec heretyka chrześcijańskiego i żydowskiego; koncepcja świata apokaliptycznego i imperialistycznego; przewodzenie terrorowi islamskiemu, okrutne szykanowanie wewnątrz kraju; system szkolnictwa, religia i media wychowujące do nienawiści; intryganctwo i terror wobec proamerykańskich reżimów arabskich; współpraca z reżimami antyamerykańskimi, jak z północną Koreą (broń jądrowa i rakiety balistyczne), z Rosją (broń jądrowa i energia); z Wenezuelą, Boliwią i Ekwadorem (uran); świętowanie dnia „Smierć Ameryce” każdego 4 listopada (od 1979 roku); regularne łamanie w przeciągu historii umów; praktyka ukrywania obiektów jądrowych ioszustwo (taqiyyah).

Efektywna umowa nie musi składać rekordu ajatollahów (rzeczywistości) na ołtarzu egzaltacji osiągnięcia ugody (nadziei). Racjonalność prowadzenia pertraktacji wymaga, aby były one ustalane przez – a nie aby ustalały – rzeczywistość. Umowa z reżimem łamiącym prawo wymaga drastycznej zmiany charakteru reżimu.

O charakterze reżimu ajatollahów możemy wnioskować opierając sie na badaniach szkolnych podręczników irańskich, prowadzonych przez ” instytut badający wpływ pokoju i tolerancji w nauczaniu szkolnym – CMIP”. „W każdym podręczniku jest wrogość wobec USA, „wielki Szatan”… nacisk na dżihad i poświęcenie życia…system szkolnictwa szykuje dzieci do trzeciej wojny światowej po stronie islamu i przeciw hegemonii amerykańskiej… do wojny na śmierć i życie przeciw gnębiącym heretykom …’ o, muzułmani świata, powinniście przezwyciężyć strach przed śmiercią i przyswoić sobie ten entuzjazm i ofiarę demonstrowane przez młode pokolenie …nie ustaniemy, aż do zniszczenia ostatniego z naszych wrogów’ (podręcznik:Swiatopogląd Islamu, klasa 1) … uwielbiany Bóg przyjmie na wieczność do raju każdego wojownika, który poświęcił swe życie (podręcznik: Nauka religii i kultury, klasa ósma) … jest wyraźna różnica pomiędzy islamem i resztą religii monoteistycznych. Islam jest nadrzędny … i jedyny obowiązujący…Izrael ustanowiono jako bazę zachodniego kolonializmu aby panować nad Arabami i muzułmanami '…(podręcznik: Geografia, klasa 11).

W przeciwieństwie do ZSRR, który mitygował swe zapędy z obawy przed „gwarantowanym wzajemnym zniszczeniem„, apokaliptyczny światopogląd ajatollahów – którzy posłali pół miliona młodziezy dla rozminowania, w wojnie przeciw Irakowi – widzi we wzajemnym zniszczeniu bodziec, a nie odstraszenie. Ajatollahowie także wierzą w nieuniknione nadejście Mahdi – następcy Mahometa – poprzedzone wydarzeniami apokaliptycznymi włącznie z konfrontacją wojskową, nawet może jądrową.

Ajatollahowie wierzą fanatycznie w podstawowe zasady islamu, jak „umowa Hudaybiyyah” (zezwolenie na złamanie umowy z heretykami) i „takyyia” (oszustwo dla dobra islamu). Na przykład obecny minister spraw zagranicznych Zarif pisał w 2004 roku: „dążenie do broni nuklearnej ugodzi w bezpieczeństwo Iranu”. Obecny prezydent Rouhani powiedział w roku 2002: „nie chcemy broni nuklearnej, chemicznej ani biologicznej”. Najwyższy przywodca Khamenei, oświadczył w 2003 roku: ” bezpodstawne jest przekonanie, że Iran dąży do osiągnięcia broni chemicznej i jądrowej”.

W świetle rekordu ajatollahów – i z obawy przed pogrążeniem świata w wojnę jądrową – brak żądania drastycznych zmian w charakterze reżimu ajatollahów jako podstawy umowy z Iranem, będzie kardynalnym błędem.

14.4.2015

Obrazek

Amb. Ret. Y. Ettinger

tłumaczyla z hebrajskiego i przyslala  Olga Degani

angielska edycja

krótkie video:
http://bit.ly/1ze66dS

 

Wszystkie tlumaczenia Olgi znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.