Uncategorized

Życie i śmierć w cieniu Korczaka.

Nieznana historia Stefy Wilczyńskiej

Imieniem Korczaka nazwano ulice, pomniki i skwery na całym świecie. O Stefanii Wilczyńskiej – wychowawczyni i faktycznej kierowniczce Domu Sierot – pamiętają dziś głównie jej byli wychowankowie. Garstka, która powoli dobiega ostatnich dni swojego życia. To właśnie im oddaje głos w książce “Pani Stefa” Magdalena Kicińska. Rzuca światło na niełatwe, “niebyłe” życie Wilczyńskiej.
Gdybyśmy zapytały teraz w ulicznej sondzie, czy komuś nazwisko Stefanii Wilczyńskiej cokolwiek mówi, wróciłybyśmy z niczym. Dlaczego ona?

wilczynskaMagdalena Kicińska: Kilka lat temu na jednym ze spacerów po Warszawie trafiłam na Jaktorowską 6, dawniej Krochmalną 92. Pod tym adresem mieścił się Korczakowski Dom Sierot. Stanęłam przed wielkim gmachem i dopiero wtedy, pierwszy raz, dotarło do mnie, że ta instytucja nie mogła opierać się przecież na samym Januszu Korczaku. A tak niewiele wiemy o ludziach, którzy razem z nim tworzyli Dom Sierot. O samej Wilczyńskiej również. Wprawdzie został opublikowany zbiór wybranych tekstów Wilczyńskiej “Słowo do dzieci i wychowanków”, wspomina też o niej w swojej świetnej książce „Korczak. Próba biografii” Joanna Olczak-Ronikier, ale to za mało.

 

Rozpoczynasz ją od opisu skomplikowanej relacji polsko-żydowskiej w domu rodzinnym Stefanii Wilczyńskiej. Kim ona właściwie była – Polką, Żydówką?

 

 

Caly ten ciekawy artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.