Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 18 – 22 lipca

18 lipca 2015 r. najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei w przemówieniu w meczecie w Teheranie ślubował, że nie zmieni swojej stałej polityki antyizraelskiej i antyamerykańskiej. Jego przemówienie było przerywane okrzykami: “Śmierć Ameryce!” i “Śmierć Izraelowi!“. Chamenei podkreślił, że “niezależnie od tego, czy porozumienie będzie zatwierdzony lub odrzucone, nigdy nie przestaniemy wspierać naszych przyjaciół w regionie oraz mieszkańców Palestyny, Syrii, Jemenu, Bahrajnu, Iraku i Libanu. Nasza polityka wobec arogancji Stanów Zjednoczonych nie zmieni się. Amerykanie mówią, że powstrzymali Iran przed posiadaniem broni nuklearnej. Wiedzą, że to nieprawda.”

19 lipca 2015 r. seria zamachów terrorystycznych zniszczyła 6 pojazdów należących do milicjiHamasu. Do wybuchów doszło nad ranem w centrum Gazy. Hamas obarczył odpowiedzialnością ugrupowanie Salafitów, którzy są powiązani z Państwem Islamskim.

20 lipca 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon spotkał się z sekretarzem obrony USA Ashton Carterem. Na wspólnej konferencji prasowej Carter powiedział, że Izrael pozostaje “podstawą amerykańskiej strategii na Bliskim Wschodzie.” Dodał, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko co mogą, aby pomóc Izraelowi w obronie. Dotyczy to dalszego finansowania obrony przeciwrakietowej, wspólnych szkoleń takich zaawansowanych projektów jak F-35, które Izraela otrzyma już w przyszłym roku.
 20 lipca 2015 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot ujawnił najważniejsze punkty planu “Gideon“, który jest wieloletnim planem modernizacji Sił Obronnych Izraela. Jego najważniejszym punktem jest likwidacja sześciu dywizji. Do jednostek wywiadu i lotnictwa dodane zostaną liczne samoloty bezzałogowe. Zmniejszone zostaną rezerwy obrony cywilnej kraju. Zmiany dotkną także arsenałów broni, z których wycofane zostaną elementy przestarzałego uzbrojenia. Zaplanowano zwolnienie ponad 4,5 tys. zawodowych żołnierzy, oraz przygotowano kilka programów mających na celu obniżenie średniej wieku oficerów. Ograniczone zostaną także programy szkoleniowe rezerwistów. “Założeniem naszych działań jest to, aby Siły Obronne Izraela w wyniku wieloletniego planu wzmocniły swoją moc. Jak określono to w 2006 roku, Iran pozostaje głównym zadaniem Sił Obronnych Izraela. Jest to realizowane poprzez monitorowanie ich aktywności przez środki Dyrekcji Wywiadu Wojskowego. Misja ta wymaga zasobów powietrznych i wywiadu. Założeniem naszych działań jest to, że żadne działania Iranu nie będą dla nas tajemnicą, a nie ma wątpliwości, że zniesienie sankcji pozwoli Iranowi zainwestować więcej pieniędzy w regionie – dzisiaj inwestują ponad 4-5 mln USD. W kontekście Libanu i Syrii, Hezbollah po stracie 1,3 tys. swoich członków i 5 tys. innych osób rannych, jest w najkrytyczniejszym punkcie od czasu jego utworzenia.”
20 lipca 2015 r. Kneset zatwierdził projekt ustawy, która zaostrza kary za przestępstwo rzucania kamieniami i innymi przedmiotami. Za przyjęciem ustawy głosowało 69 posłów, a 17 było przeciw. Ustawa określa hierarchię kar za przestępstwa z udziałem rzucania kamieniami w pojazdy będące w ruchu i wyznacza karę pięciu lat więzienia. Najcięższe kary mogą teraz wynosić do 10 i 20 lat więzienia za różne przypadki rzucania kamieni.
    20 lipca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami tramwaj w dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Tramwaj został uszkodzony.

20 lipca 2015 r. działające w Strefie Gazy islamskie ugrupowanie terrorystyczne salafitów zagroziło wieczorem wznowieniem ostrzału rakietowego Izraela. Jest to odpowiedź na aresztowania szeregu członków tej organizacji przez milicje Hamasu w Gazie. Salafici są powiązani z Państwem Islamskim.

20 lipca 2015 r. Microsoft kupił izraelską firmę informatyczną Cloud Security Adallom za 320 mln USD. Według szacunków oczekuje się, że Adallom posłuży jako podstawa do utworzenia centrum Microsoftu w Izraelu. Firma Adallom powstała w 2012 r. i zatrudnia 80 pracowników zajmujących się problemami cyber-bezpieczeństwa.

21 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano z sekretarzem obrony USA Ashton Carterem. Rozmowa obu polityków trwała przez dwie godziny. Nie ujawniono żadnych szczegółów, poinformowano jedynie, że dotyczyła kwestii bezpieczeństwa i poruszono tematykę irańskiego programu jądrowego. Carter następnie udał się do Jordanii.
21 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z włoskim premierem Matteo Renzi. Netanjahu powiedział, że tego samego dnia wcześniej spotkał się z sekretarzem obrony USA Ashton Carterem. “Powiedziałem mu, że umowa z Iranem stanowi poważne zagrożenie dla Izraela, Bliskiego Wschodu, Europy i świata. W ciągu dekady umożliwi ona uzyskanie Iranowi całego arsenału nuklearnego, ponieważ umowa pozwala Iranowi w tym czasie umowa wybudować tyle wirówek do wzbogacania uranu ile tylko chce, co oznacza, że Iran będzie mógł w krótkim czasie wybudować kilkadziesiąt bomb jądrowych. Zniesienie sankcji da terrorystycznemu państwu setki miliardów dolarów na wspieranie agresji w regionie i terroryzmu na całym świecie. Będzie to więcej pieniędzy dla Gwardii Rewolucyjnej, więcej pieniędzy dla sił Al-Quds, dla Hezbollahu, Hamasu i Islamskiego Dżihadu, dla libijskich terrorystów wspieranych przez Iran, więcej pieniędzy dla szyickich milicji w Iraku i dla huti w Jemenie. Dziś dowiadujemy się, że cały świat popiera ten zły interes. Dobrze, że to nie jest prawdą. Izrael i wiele arabskich państw sprzeciwiają się tej transakcji. Arabia Saudyjska ujawniła już, że ze względu na działania Iranu, będzie poważnie starać się o broń nuklearną do obrony. Rozpoczyna się to, czego obawialiśmy się. Jest to początek regionalnego wyścigu zbrojeń nuklearnych. Czasami cały świat może się pomylić. Przykładem jest ona umowa jądrowa – zawarta z Koreą Północną. Społeczności międzynarodowej powiedziano, że środowiska naukowe i kontrolerzy zbrojeń dzięki umowie zapobiegną zdobyciu przez Koreę Północną broni jądrowej i uczynią świat bezpieczniejszym. Cóż, wszyscy wiemy jak to się skończyło.” Renzo odpowiedział: “Mamy odmienne stanowiska na temat transakcji z Iranem. Popieramy ten kompromis … uważamy, że jest możliwy kompromis w sprawie przyszłości Iranu, ale uważamy, że nie ma możliwości kompromisu w sprawie bezpieczeństwa Izraela. Izrael ma prawo do istnienia, a raczej obowiązek. Bezpieczeństwo Izraela jest bezpieczeństwem Europy.
    21 lipca 2015 r. podpisano rozbudowane i poprawione izraelsko-kanadyjskie porozumienie o wolnym handlu (CIFTA). W szczególności zapewnia ono dostęp do rynku, ryb i owoców morza, oraz produktów rolnych, poprzez zmniejszenie lub wyeliminowanie taryf celnych. Ponadto dopisano siedem nowych rozdziałów ułatwiających handel środkami sanitarnymi, własnością intelektualną, elektroniką itp. Premier Netanjahu powiedział: “Kanada jest jednym z najbliższych przyjaciół Izraela. Jesteśmy głęboko wdzięczni za naszą szeroką i głęboką współpracę z kanadyjskim rządem, która w ostatnich latach rozwinęła się i której umowa o wolnym handlu jest tylko jednym z przykładów. Ta rozbudowana i zmodernizowana umowa będzie ułatwiać handel między naszymi krajami z korzyścią dla obu naszych narodów.”

21 lipca 2015 r. produkcję energii elektrycznej wstrzymała jedyna elektrownia w Strefie Gazy. Hamasoświadczył, że “nakładanie podatku na paliwo przez ministerstwo finansów w Ramallah uniemożliwia uruchomienie elektrowni. Autonomia Palestyńska jeśli chce odzyskać elektrownię i wznowić produkcję, musi znieść wszystkie podatki na paliwa.”

21 lipca 2015 r. irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif podczas przemówienia do parlamentu powiedział, że umowa jądrowa była wielką porażką Izraela. “Nigdy wcześniej reżim syjonistyczny nie był tak izolowany, nawet wśród własnych sojuszników. To wyjaśnia dlaczego premier Benjamin Netanjahu tak wściekle wszędzie krzyczy i stara się za wszelką cenę utrudnić porozumienie. Dzięki tej umowie, wieloletnia anty-irańska propaganda syjonistycznego reżimu zostanie w końcu zneutralizowana. Nie mówimy, że umowa jest całkowicie na korzyść Iranu. Wszelkie negocjacje opierają się na dawaniu i braniu. Wykazaliśmy pewną elastyczność. Ale staraliśmy się zachować większość czerwonych linii, jeśli nie wszystkie.”

22 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział w Knesecie, że Izrael jest oskarżany przez cały świat, pomimo, że nie popełnił żadnego przestępstwa. “Nie jesteśmy bez błędów, ale jesteśmy przedstawiani jako źródło całego zła na świecie. Jest to jawne kłamstwo, które wywołuje wyraźne wspomnienia z przeszłości. Postawa nowych antysemitów jest bezpośrednią kontynuacją oszczerstw krwi i antysemityzmu na przestrzeni wieków. Żydzi zawsze w całej historii byli fałszywie oskarżani. Państwo żydowskie jest sądzone w sądach w niektórych krajach, a wyniki są z góry znane. Jednak dziś jest kluczowa różnica, gdyż Żydzi mają państwo Izrael i mają teraz możliwość, aby chronić się przed ich oskarżycielami. Teraz mamy siłę, by oprzeć się tym, którzy chcą naszej szkody, aby obalić kłamstwa, które są opowiadane o nas, oraz paktom zawieranym przez oświecone narody. Chcemy pokoju z sąsiadami, ale musi to być prawdziwy i trwały pokój, oparty na ustaleniach w zakresie bezpieczeństwa i demilitaryzacji ziemi. Kraje europejskie nadal surowo krytykują Izrael. Prawdziwy pokój będzie mógł przyjść dopiero wtedy, gdy uznają zasady wzajemnego uznania i bezpieczeństwa dla Izraela. Menora niesiona na ramionach przez wygnańców z Judei znajduje się wygrawerowana na łuku Tytusa w Rzymie. Ta sama menora jest symbolem naszego suwerennego państwa. Staramy się rozpalić wielkie światło, takie jak tamta menora. Wielkie światło przed ciemnością, która przetacza się na dużą częścią naszego regionu. Wzrost ekstremistycznego Islamu na Bliskim Wschodzie przyniósł gwałtowne i niebezpieczne zmiany, a ogień stamtąd rozprzestrzenia się do Afryki, Europy i Azji – do wszystkich części świata. Region, w którym żyjemy, jest przepełniony krwią i ogniem. Islamski fanatyzm przechodzi przez miasta i kraje, przynosząc akty ludobójstwa i okropności, które stoją w całkowitej sprzeczności z podstawowymi zasadami moralności. Iran, który dąży do eksportu rewolucji chameinistów na całym świecie, nadal – każdego dnia – wzywa do zniszczenia Izraela. Szerzy morderczy terroryzm i narusza stabilność na całym Bliskim Wschodzie. Mówię tak wyraźnie, jak to tylko możliwe: podpisana w zeszłym tygodniu z Iranem umowa jądrowa zagraża nie tylko nam, ale Europie, Stanom Zjednoczonym i całej społeczności międzynarodowej.
    22 lipca 2015 r. ministerstwo transportu wydało rozporządzenie nakazujące z dniem 1 stycznia 2016 r. stosowanie ograniczników prędkości we wszystkich nowych autobusach i samochodach ciężarowych o masie większej niż 7,5 tony. Nowe przepisy ograniczają prędkość tych pojazdów do 85 km/h.

22 lipca 2015 r. Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy, którzy nad ranem wkroczyli do wioski Birqin na zachód od Dżeninu w Samarii. Celem izraelskiej operacji było aresztowanie poszukiwanego terrorysty. W starciu zginął 1 Palestyńczyk.

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

 Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.