Uncategorized

Leopold Kronenberg

Pochodzący z żydowskiej rodziny do końca życia akcentował przywiązanie do polskości. Schlebiał oszczędności, ale ufundował Warszawie wspaniały pałac. Za wszelką cenę powstrzymywał wybuch powstania, ale kiedy stało się faktem łożył na nie setki tysięcy. Twórca warszawskiej Szkoły Handlowej do dziś nie doczekał się w stolicy godnego upamiętnienia.

Leopold Kronenberg urodził się 24 marca 1812 roku w Warszawie w zamożnej kupieckiej rodzinie żydowskiej. Jego ojciec Samuel Eleazar był bankierem i kupcem o ugruntowanej wśród warszawskiego mieszczaństwa pozycji. Poza handlem zajmował się też prowadzeniem domu bankowego przy ul. Miodowej. Leopold Kronenberg zanim wyjechał na zagraniczne studia ukończył kolejno gimnazjum pijarów na Żoliborzu, Liceum Warszawskie, a następnie podjął naukę w oddziale handlowym szkoły przygotowawczej warszawskiego Instytutu Politechnicznego. Studia w Hamburgu w Akademii Praktyczno-Handlowej oraz na Uniwersytecie Berlińskim przypadają na okres powstania listopadowego. Dzięki nim, młodego Kronenberga omijają wydarzenia, które poprzedziła noc listopadowa.

Po powrocie do Warszawy Leopold przejął rodzinny interes.Otworzył dom bankowy, z początku skromny, lecz solidnym i sumiennym sposobem prowadzenia wnet zyskujący sobie zaufanie, zwłaszcza w kołach ziemiańskich. Leopold Kronenberg szybko dał się poznać jako sprawny organizator i przedsiębiorca. Prawdziwym początkiem jego wielkiej fortuny stała się dzierżawa monopolu tabacznego, początkowo w spółce z Józefem Aleksandrowiczem, Herszem Krasnopolskim i Zimelem Epsteinem. Dwa lata później działał już samodzielnie. Swoje zyski pomnażał nie dzięki podwyżkom cen, lecz dzięki stałemu podnoszeniu jakości produktów, zwalczaniu kontrabandy i unowocześnianiu procesu produkcji. W połowie XIX w. było to prawdziwie rewolucyjne podejście.

 

Caly ten ciekawy artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ
Link przyslala Mona Cravson
mona cravson

Koniec rodu Kronenberga

Latem roku 1980 na ulicy Piwnej dochodzi do smutnego zdarzenia. Na bruk upada starsza kobieta. Nie podnosi się. Umiera.

Była ostatnią osobą, która nosiła nazwisko Kronenberg, odziedziczone po Leopoldzie Stanisławie – finansiście, przedsiębiorcy, filantropie.

Caly ten ciekawy artykul znajdzisz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Przyslala Ewa Glubinska

ewa Glubinska

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.