Uncategorized

Anna Frank

anna frank4 sierpnia 1944 roku w Amsterdamie anonimowy donosiciel zdradził gestapowcom miejsce kryjówki żydowskiej rodziny Frank.
Funkcjonariusze gestapo aresztowali ojca rodziny Otto Franka, jego małżonkę Edith oraz ich dwie córki: Margot i Annę. Aresztowano również czwórkę przyjaciół rodziny Frank, którzy przez dwa lata ukrywali się razem z nimi w oficynie przy Prinsengracht. Aresztowani zostali także Johannes Kleiman i Victor Kugler, którzy przez 25 miesięcy opiekowali się całą ósemką.
Rodzina Frank została osadzona w obozie przejściowym Westerbork, skąd 3 września zostali deportowani ostatnim transportem z Holandii na teren okupowanej Polski do niemieckiego KL Auschwitz II – Birkenau. Pod koniec października Anna i Margot zostały przewiezione do niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen- Belsen, gdzie zachorowały na tyfus i zmarły w marcu 1945 roku.
6 stycznia 1945 roku matka dziewczynek Edith zmarła w obozie Auschwitz-Birkenau.
Holokaust przeżył jedynie Otto, który 27 stycznia 1945 doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Po powrocie z obozu koncentracyjnego Otto otrzymał ocalały rękopis dziennika po zmarłej Annie, postanowił spełnić jej marzenie i w 1947 roku doprowadził do publikacji Dziennika Anny Frank.

Foto: Anna Frank, autorka ,,Dziennika” – jednej z najważniejszych książek XX wieku, stanowiacej wyjątkowe świadectwo tragizmu wojny i Holocaustu widzianego z perspektywy nastoletniej, żydowskiej dziewczynki.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.