Uncategorized

Nie zasalutował Hitlerowi, bo zabronili mu ożenić się z Żydówką

salut hitlerowi

Jakiś czas temu internet obiegło zdjęcie Augusta Landmessera, który jako jedyny pośród salutujących Hitlerowi stał z założonymi rękami. Jego historię opisał portal bussinesinsider.com. 

August Landmesser wstąpił do NSDAP w 1931 r. Robił karierę w niemieckiej nazistowskiej partii, lecz w 1933 r. zakochał się w Żydówce Irmie Eckler. Zaczęło to być początkiem problemów dotychczas wiernego nazistom Niemca. Miłość trwała w najlepsze, dlatego Landmesser postanowił w 1935 r. oświadczyć się Eckler. Wyznawczyni judaizmu przyjęła oświadczyny i młodzi zaczęli planować ślub.

Fakt ten dotarł do władz NSDAP i wyrzucono Augusta Landmessera z partii. Były członek nazistowskiej organizacji nie miał zamiaru jednak rezygnować ze ślubu. Na drodze stanęły również nazistowskie władze Niemiec, który zabroniły swojemu rodakowi ślubu z Żydówką.

Protest z założonymi rękami

13 czerwca 1936 r. Adolf Hitler brał udział w uroczystościach wodowania okrętu, którego został ojcem chrzestnym. Na zdjęciu z uroczystości (przedstawionym wyżej) widać las rąk salutujących „Sieg Heil” na cześć Hitlera. Wśród nich znalazł się Landmesser, który w geście protestu przeciwko temu, że nie pozwolono mu ożenić się z Eckler stał z założonymi rękami.

W 1937 r. Niemiec próbował wraz z przyjaciółmi uciec z III Rzeszy. Służby niemieckiego państwa złapały grupę uciekinierów, a Landmessera oskarżono o złamanie ustaw norymberskich, uchwalonych w 1935 r., które zabraniały m.in. ślubu pomiędzy Aryjczykami i nie-Aryjczykami. Jednak byłego członka NSDAP wypuszczono, gdyż nie znaleziono dowodów obciążających. Nakazano mu także zerwanie kontaktów z Żydówką.

Landmesser nie zastosował się do polecenia. Dlatego w następnym roku aresztowano go i wysłano do obozu koncentracyjnego. Wraz z Eckler mieli już jedno dziecko, a kobieta była wtedy w drugiej ciąży. Żydówkę także aresztowano i zamknięto w obozie. Tam urodziła drugie dziecko. Po aresztowaniu Landmesser nigdy nie zobaczył już żony i dzieci. Eckler zmarła w obozie w 1942 r. August po dwóch latach więzienia został wypuszczony. Trafił do kompanii karnej i zaginął w akcji na Chorwacji w 1944 r.

Nadeslala Irena Gw

Nie zasalutował Hitlerowi, bo zabronili mu ożenić się z Żydówką

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.