Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 20 – 23 sierpnia

20 sierpnia 2015 r. nieznani sprawcy podpalili w nocy arabski dom w miejscowości Baka al-Gharbija, w rejonie Hajfy. Mieszkańcy zdołali uciec przed płomieniami przez okna i nikomu nic się nie stało. Dom należał do lekarza. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające okoliczności pożaru.
    20 sierpnia 2015 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały nad ranem baterię systemu antyrakietowego Iron Dome w rejonie miasta Aszkelon na południu kraju. Koordynatorzy bezpieczeństwa poinformowali, że otrzymali informacje o rosnącym zagrożeniu ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy. Popołudniem drugą baterię Iron Dome rozlokowano przy mieście Beer Szewa.
    20 sierpnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem z Syrii 4 rakiety, które spadły na izraelskie Wzgórza Golan i Górną Galileę. Nikt nie został ranny, ale wywołały one dwa pożary. W akcji gaszenia użyto samoloty gaśnicze.
    20 sierpnia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział wieczorem, że ostrzał rakietowy „został przeprowadzony przez komórkę terrorystyczną Islamskiego Dżihadu, wyszkoloną, sfinansowaną i uzbrojoną przez Iran. Wystrzelenie rakiet miało miejsce z obszaru kontrolowanego przez siły reżimu Assada. Pozwolenie na działania terrorystyczne skierowane przeciwko Izraelowi powoduje, że ponoszą oni za to odpowiedzialność.”

20 sierpnia 2015 r. palestyńscy terroryści rzucili w nocy improwizowany ładunek wybuchowy w punkt kontrolny na Drodze Patriarchów przy Jerozolimie. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

20 sierpnia 2015 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem pozycje na terytorium Syrii, z których chwilę wcześniej wystrzelono rakiety przeciwko Izraelowi. Pozycje znajdowały się w obszarze kontrolowanym przez syryjską 90 Brygadę, która dochowuje lojalności reżimowi Assada. Brak informacji o skutkach ostrzału.

21 sierpnia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział w południe: „Eliminacja grupy, która wczoraj wystrzeliła rakiety na Izrael jest dodatkowym dowodem na to, że nie będziemy tolerować żadnych prób zagrażania naszemu życiu lub szkodzenia bezpieczeństwu obywateli Izraela. Każdy, kto będzie próbował takich ataków, musi wiedzieć, że Siły Obronne Izraela i siły bezpieczeństwa będą go śledzić i zareagują gdziekolwiek on będzie się znajdować. W dowolnym czasie i dowolnym miejscu. Nie zamierzamy zrezygnować z tego. Niech wszyscy, którzy testują naszą determinację, bardzo uważają.

21 sierpnia 2015 r. Islamski Dżihad poinformował, że nie miał nic wspólnego z wczorajszym ostrzałem rakietowym na Wzgórzach Golan. Rzecznik organizacji, Daud Sinhab podkreślił, że Izr5ael wykrozystał sytuację, aby uderzyć w cele Islamskiego Dżihadu w Syrii. Równocześnie zagroził odwetowym atakiem na cele położone w Izraelu.

21 sierpnia 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem 14 celów terrorystycznych w Syrii. Wiadomo, że między innymi zniszczony został samochód, którym jechało 4 członków Islamskiego Dżihadu. Przeprowadzili oni wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Media syryjskie poinformowały o 5 ofiarach śmiertelnych.
    21 sierpnia 2015 r. egipskie władze zamknęły przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Było ono otwarte przez cztery dni. W okresie tym, do Egiptu wjechało 2579 osób (głównie ze względów humanitarnych), a do Strefy Gazy wjechało 3178 osób. Egipt odmówił delegacji Hamasu na przekroczenie granicy. Delegacja miała być kierowana przez Ismaila Hanije, i planowała przez Egipt udać się do Turcji i Kataru. Hamas oskarżył także Egipt, że agenci egipskiego wywiadu aresztowali 4 palestyńskich komandosów, którzy przekroczyli przejście graniczne Rafah i udawali się na lotnisko w Kairze, skąd mieli polecieć do Iranu. Byli to członkowie elitarnej jednostki komandosów morskich Hamasu. Mieli oni przejść w Iranie specjalistyczne szkolenie.
    21 sierpnia 2015 r. rzecznik Białego Domu, John Kirby potępił przypadki rozbiórki nielegalnie wzniesionych arabskich domów w Judei, Samarii i Wschodniej Jerozolimie, do jakich doszło w ciągu ostatnich tygodni. „Nadal potępiamy wszelkie akty przemocy, w tym niedawne ataki, i wzywamy wszystkie strony do podjęcia działań w celu złagodzenia napięcia i przywrócenia spokoju. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ostatnią eskalacją rozbiórek i eksmisji, w tym zniszczeniem kilkudziesięciu domów i wysiedleniem ponad 150 osób na Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie w tym miesiącu. Takie wyburzenia i eksmisje są szkodliwe i prowokacyjne. Wskazują na tendencyjne działania, szczególnie szkodliwe czynności zwiazane z rozbudową osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. W dalszym ciągu zachęcam wszystkie strony do powstrzymania się od działań, które osłabiają możliwość osiągnięcia pokoju i porozumienia opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym.” Protest dotyczy rozbiórki 40 struktur wzniesionych nielegalnie w czterech beduińskich wioskach w pobliżu Maale Adumim i osiedla Fasail w Dolinie Jordanu. Rozbiórki odbyły się w zgodzie z izraelskim prawem na początku tego tygodnia.

22 sierpnia 2015 r. były minister obrony Ehud Barak powiedział, że premier Netanjahu trzykrotnie chciał zaatakować irańskie instalacje nuklearne, jednak za każdym razem plany były blokowane przez armię. Plany ataku były przygotowane w latach 2010, 2011 i 2012. W 2010 r. dowódcy sił zbrojnych ostrzegli, że armia nie ma wystarczającej „zdolności operacyjnej„. W 2011 r. gabinet bezpieczeństwa zrezygnował z ataku. W 2012 r. ewentualny atak zbiegł się w czasie z manewrami wojskowymi Sił Obronnych Izraela i USArmy. „Mieliśmy zamiar przeprowadzić tę akcję, jednakże ostatecznie uznano, iż zaatakowanie Iranu podczas wspólnych ćwiczeń z amerykańską armią byłoby złą decyzją, niezgodną z interesami Stanów Zjednoczonych i Waszyngton nie poparłby jej.

22 sierpnia 2015 r. szef biura dyplomatycznego Hamasu, Mousa Abu Marzouk, wyjaśnił, że celem rozmów prowadzonych z Izraelem jest utrzymanie warunków zawieszenia broni, natomiast nie dążenie do osiągnięcia pokoju. „Jeśli w trakcie rozmów nasze żądania zostaną akceptowane, to i my zaakceptujemy żądania kupanta.”
    22 sierpnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zrezygnował z funkcji szefaKomitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny. „Rezygnacja Mahmouda Abbas z funkcji przewodniczącego komitetu wykonawczego stworzyła lukę prawną, a zatem Rada Narodowa Palestyny została poproszona o spotkanie się w ciągu jednego miesiąca, aby wybrać nowy Komitet Wykonawczy OWP.” Palestyński parlament liczy 740 członków, z których wielu mieszka poza granicami Autonomii Palestyńskiej. Ostatni raz Rada Narodowa Palestyny zebrała się prawie 20 lat temu.

22 sierpnia 2015 r. amerykański prezydent Barack Obama ujawnił szczegóły oferty, którą Stany Zjednoczone zaproponowały Izraelowi jako odszkodowanie za zawarte porozumienie jądrowe z Iranem. „Nasze rządy powinny określić sposoby przyspieszenia wspólnych badań i rozwoju technologii do wykrywania tuneli terrorystycznych, aby zapewnić Izraelowi nowe możliwości wykrywania i niszczenia tuneli, ponieważ mogą one być wykorzystane do zagrożenia izraelskich cywilów. Moja administracja jest gotowa wzmocnić wspólne wysiłki mające na celu rozpoznawanie i przeciwdziałanie wspólnych zagrożeń z jakimi mamy do czynienia w regionie, jak również zwiększyć środki obrony przeciwrakietowej.” Pomoc wojskowa będzie dotyczyć myśliwców F-35, wieloletnich dostaw precyzyjnych rakiet i amunicji, a także dostawy samolotów transportowych pionowego startu i lądowania V-22 Osprey.
    22 sierpnia 2015 r. izraelski ambasador w ONZ, Ron Prosor wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do potępienia ostatniego ostrzału rakietowego Wzgórz Golan, do którego doszło z terytorium Syrii. „Po wydarzeniach na granicy z Syrią, ONZ jak zwykle wezwała obie strony do powściągliwości. Jak to możliwe, że nawet, gdy na miejscu zbrodni można odnaleźć odciski palców i DNA Iranu, ONZ nie może zdobyć się na odwagę, by go potępić. Późnym popołudniem w czwartek, cztery rakiety zostały wystrzelone z terytorium Syrii i uderzyły w północną Galileę oraz Wzgórza Golan w Izraelu. Był to masowy i zaplanowany atak terrorystyczny przeciwko terytorium Izraela, do którego doszło bez prowokacji ze strony izraelskiej. Ważne jest, aby podkreślić, że wystrzelenie tych rakiet nie było związane z trwającą wojną w Syrii, ale było celowym atakiem na Izrael. Mamy wiarygodne informacje, że atak został przeprowadzony przez palestyńską organizację Islamski Dżihad i był koordynowany przez irańskiego oficera operacyjnego Saeeda Izaadhi, który stoi na czele palestyńskiej jednostki przy irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Qods. Jest to kolejny jasny i rażący pokaz trwającego i i niesłabnącego wsparcia Iranu, i zaangażowania w ataki terrorystyczne przeciwko Izraelowi w regionie i na całym świecie. Ataki te są rażącym naruszeniem porozumienia o rozdzieleniu sił z 1974 r. Rząd Izraela uznaje Syrię odpowiedzialną za wszystkie inne ataki pochodzące z jej terytorium, i uznaje Iran odpowiedzialnym za przeprowadzenie tego ataku. Jeszcze nie wysechł atrament na porozumieniu nuklearnym JCPOA, a Iran już pokazuje, że będzie nadal działać na rzecz destabilizacji regionu. Akty te są naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1373 i innych obowiązujących Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wyraźnie wskazują, że nie można ufać Iranowi, że wywiąże się on ze swoich zobowiązań wynikających z Rezolucji RB ONZ nr 2231 i JCPOA. Wzywam Radę Bezpieczeństwa do publicznego potępienia tych ataków, uznania Syrii odpowiedzialną za nie, i potępienia Iranu za jego aktywną i bezpośrednią rolę w popełnianiu aktów terroru w całym regionie. Tak jak ten atak nie był zwykłym atakiem, tak wasza reakcja nie może być zwykłym wezwaniem obu stron do powściągliwości. Był to celowy i nie sprowokowany atak z jednej strony, i tylko jednej strony.

   22 sierpnia 2015 r. żydowski muzyk Matisyahu wystąpił wieczorem na festiwalu Rototom Sunsplash w Benicassim (Hiszpania). Gdy wchodził na scenę, dziesiątki pro-palestyńskich działaczy wygwizdało go, a na widowni powiewały liczne palestyńskie flagi. Pomimo to muzyk wystąpił.

23 sierpnia 2015 r. ministerstwo finansów opublikowało raport z którego wynika, że w drugim kwartale b.r. gospodarka Izraela wzrosła zaledwie o 0,3% PKB (w pierwszym kwartale wzrost o 2%). Jest to niższy poziom od Hiszpanii (4,1%), chociaż w tym samym czasie gospodarka Grecji zmalała o -3,1%, w Wielkiej Brytanii -2,8%. Minister finansów Mosze Kahlon powiedział: „Spowolnienie wzrostu PKB Izraela w drugim kwartale jest mniejsze w porównaniu do niskiego wzrostu większości krajów rozwiniętych. Rzeczywiście, strefa euro odnotowała mniejszy wzrost w drugim kwartale w stosunku do pierwszego kwartału, ale jej wzrost pozostaje relatywnie wysoki w porównaniu do stopy Izraela. Prawdopodobnie ma na to wpływ poprawa sytuacji Grecji w Unii. Dane wskazujące na spadek wzrostu, martwią mnie jako ministra finansów i jako obywatela państwa Izrael. Mocno wierzę w izraelski przemysł, i planuję działania w celu wzmocnienia i rozwoju przemysłu, oraz złagodzenia ograniczeń.” Uważa się, że za obecnym spowolnieniem stoi spadek eksportu i inwestycji, oraz brak zatwierdzenia budżetu państwa na 2015 r. W wyniku tego nastąpiło spowolnienie konsumpcji wewnętrznej. Na spowolnienie produkcji mocny wpływ miały ceny chemikaliów sprowadzanych z zagranicy oraz strajk pracowników Israel Chemicals Ltd.

23 sierpnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali po południem pojazd izraelskich sił bezpieczeństwa w rejonie Hebronu w Judei. Nikt nie został ranny, ale w pojeździe znaleziono ślady po kulach.

23 sierpnia 2015 r. libański Hezbollah ogłosił alarm dla wszystkich swoich oddziałów wzdłuż granicy z Izraelem. Opublikowany komunikat mówi, że Hezbollah obawia się jakiś działań militarnych ze strony Izraela. Ogłoszony alarm jest najwyższym możliwym stopniem alertu w Hezbollahu, podobnym do tego, jaki obowiązywał podczas II wojny libańskiej. Prawdopodobnie Hezbollah liczy się z możliwością wybuchu wojny.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.