Uncategorized

Wiadomosci z Izraeal 24 – 26 sierpnia

24 sierpnia 2015 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział: “W ciągu ostatnich miesięcy, a zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku dni, społeczności w Judei i Samarii stały w obliczu bardzo poważnych ataków terrorystycznych … Jak zawsze, pionierzy znajdują się przed obozem. To oni napotykają na najwięcej trudności, i razem z żołnierzami Sił Obronnych Izraela płacą najcięższe koszty. Osiedla są na pierwszej linii walki, a cena płacona przez osadników jest naprawdę bolesną ceną. Musimy, i jesteśmy w stanie, poradzić sobie z obecną falą terroryzmu, walczyć z nią i nie pozwolić nikomu zakłócić naszego codziennego życia. Widzę, że znajduje to swoje odzwierciedlenie w ostatnich zdecydowanych i odpowiednich reakcjach żołnierzy Sił Obronnych Izraela. Musimy być żelazną ścianą, obronną tarczą przeciwko tym, którzy starają się podnieść przeciwko nam. W tym samym czasie musimy pamiętać, że nasza walka nie jest walką w imię walki. Walczymy o nasze życie, dla dalszego rozwoju osadnictwa, walczymy o rozwój, pracę i dobrobyt. Z całego serca kocham ziemię Izraela. Nigdy nie oddałem i nigdy nie oddam tej ziemi. Dla mnie, nasze prawo do tej ziemi nie jest przedmiotem dyskusji politycznej. Jest to podstawowy fakt, współczesny Syjonizm. Nie możemy dawać komukolwiek poczucia, że mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące naszego prawa do naszej ziemi. Dla mnie osadnictwo na ziemi Izraela jest wyrazem realizowania tego prawa, naszym historycznym prawem, naszym prawem narodowym wynikającym z miłości do ziemi Izraela, z uznania naszych korzeni, które spotykają się tutaj. Nie mam wątpliwości, że dla nas wszystkich jest jasne, że w celu realizacji ostatecznego celu budowy ziemi Izraela musimy mieć pewność, że będziemy to robić wyłącznie przy użyciu dostępnych dla nas narzędzi prawnych. Nasza władza nad tym krajem oznacza odpowiedzialność za wszystkich, którzy tu mieszkają, i zobowiązuje to nas do przestrzegania najsurowszych kodeksów moralnych, które są nieodłącznym elementem każdego z nas. Wiem, że ruch osadniczy jako całość uznaje to moralne i etyczne stanowisko, i chcę, aby wzmocnić i zachęcić wszystkich do jasnego zrozumienia tego stanowiska.”
    24 sierpnia 2015 r. Biuro Zwalczania Terroryzmu Krajowej Rady Bezpieczeństwa opublikowało listę krajów objętych ostrzeżeniem dla Izraelczyków jako miejsca zagrożone atakami terrorystycznymi. Na liście znajduje się obecnie 41 państw. Ostrzeżenie wydano w związku ze zbliżającym się świętami Rosz Haszana i Sukkot, podczas których wielu Izraelczyków będzie podróżować. Zalecono zachowanie szczególnej ostrożności w Europie, gdzie wywiad otrzymał liczne informacje o zagrożeniach w Belgii, Francji, Danii i Finlandii. Poza tym ostrzeżnie obejmuje Australię, Kanadę, i tradycyjnie już kraje afrykańskie oraz bliskowschodnie. Utrzymano ostrzeżenie dla egipskiego Półwyspu Synaj i Turcji. Wśród najbardziej niebezpiecznych regionów są Kaszmir w północnych Indiach, południowa Tajlandia, Czeczenia w Rosji i północna Nigeria.
    24 sierpnia 2015 r. giełda w Tel Awiwie odnotowała poważny spadek o 3% (wczoraj w niedzielę spadła o 4%). Pokrywa się to ze spadkami na giełdach na całym świecie. Analitycy wskazują na wysoki poziom zgromadzonych zapasów, możliwość pęknięcia bańki firm technologicznych, spadek cen ropy naftowej sugerujący spowolnienie gospodarcze, widmo deflacji, problemy gospodarcze Chin i zmniejszenie się chińskiego eksportu. W rezultacie panika ze świata udzieliła się także inwestorom w Izraelu, którzy wycofali 1,5 mld NIS z funduszy inwestycyjnych i lokat długoterminowych.

24 sierpnia 2015 r. amerykański sędzia George B. Daniels nakazał władzom Autonomii Palestyńskiej wypłacenie 20 mln USD jako zabezpieczenia kwoty 218,5 mln USD, która została zasądzona jako odszkodowanie dla amerykańskich ofiar zamachów terrorystycznych.

25 sierpnia 2015 r. wielki mufti Autonomii Palestyńskiej, szejk Mohammed Hussein powiedział, że Izrael utrudnia muzułmanom sprawowanie kontroli nad wzgórzem meczetu Al-Aksa. Równocześnie oskarżył Izrael o brak ochrony i umożliwianie “żydowskim ekstremistom naruszanie i bezczeszczenie tego miejsca”. Wezwał przy tym muzułmanów, aby wzmocnili swoją pozycję w meczecie Al-Aksa i protestowali przeciwko próbom naruszenia status quo. Ponadto nazwał Zachodni Mur muzułmańską nazwą Al-Buraq, zaprzeczając jego żydowskiemu pochodzeniu.

26 sierpnia 2015 r. siły bezpieczeństwa wypuściły rano grupę około 600 afrykańskich imigrantów z więzienia Holot na pustyni Negew. Sąd Najwyższy nakzał uwolnienie nielegalnych imigrantów. Obecnie w więzieniu Holot przebywa prawie 1,2 tys. imigrantów. Po wyjściu na wolność otrzymują oni zakaz wstępu do miast Tel Awiw i Ejlat. Ocenia się, że obecnie w kraju przebywa około 45 tys. nielegalnych afrykańskich imigrantów, w większości z Erytrei i Sudanu.
    26 sierpnia 2015 r. Palestyńczyk pchnął po południem nożem izraelskiego policjanta przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjant został ranny w nogę. Napastnika zatrzymano.

26 sierpnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła do Morza Śródziemnego. Był to kolejny test rakietowy Hamasu.

26 sierpnia 2015 r. rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja planuje budowę elektrowni jądrowej w Egipcie. Dodał, że rosyjscy i egipscy eksperci finalizują obecnie szczegóły potrzebne do podpisania umowy. Już w lutym Kair i Moskwa podpisały memorandum na budowę reaktora jądrowego do wytwarzania energii elektrycznej w regionie Al-Dabaa, na północnym-zachodzie Egiptu.

 Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.