Uncategorized

Nauka musi zarabiać

Nauka musi zarabiać pieniądze, a młodzi ludzie muszą mieć motywację do poszukiwań – tak mówią nobliści, którzy przyjechali do Izraela. W Jerozolimie rozpoczęła się Światowa Konferencja Naukowa. To pierwsze tego typu spotkanie w Izraelu z udziałem 400 młodych naukowców z całego świata i 15 laureatów Nagrody Nobla z nauk ścisłych i przyrodniczych.

(Grupaazoty.com)

Nobliści zgodnie podkreślają, że nauka nie może być oderwana od rzeczywistości. Jak dodają, badania naukowe muszą przynieść wymierne korzyści gospodarce, ale także stworzyć możliwości rozwoju młodym ludziom.

Przewodniczący konferencji, amerykański noblista prof. Roger Kornberg w rozmowie z Polskim Radiem podaje przykład Izraela, gdzie innowacyjność jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin nauki i przemysłu. Izrael stworzył takie warunki, gdzie są możliwości a młodzi ludzie mają równe prawa ze starszymi naukowcami. Oni czują, że mogą dokonać ważnych rzeczy, bo inni też to robią – dodaje Kornberg.Izraelski noblista prof. Dan Szechtman podkreśla, że sukces naukowy jego kraju jest m.in. specyficznych cech charakteru całego narodu. My nie boimy się porażki w badaniach naukowych, co stanowi problem zarówno na Wschodzie jak i w Europie. My nie boimy się tego, że coś nam się nie uda. Jesteśmy eksperymentatorami. To jest kwestia naszego charakteru – podkreśla naukowiec z politechniki w Hajfie.

Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, spotkanie ma pomóc młodym naukowcom nawiązać kontakty i czerpać inspirację z doświadczeń noblistów. Dla izraelskich władz jest to także okazja, by promować izraelskie osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki.

W Światowej Konferencji Naukowej bierze także udział grupa pięciorga polskich studentów.

Przyslal משה רנסקי‬‎

reunion 69

 

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Nauka-musi-zarabiac-3394727.html?utm_source=FreshMail&utm_medium=email&utm_campaign=fm_Newsletter%20Bankier.pl%2017.08.2015

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.