Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 22 – 28 wrzesnia

22 września 2015 r. od samego rana siły policji w Jerozolimie znajdują się w najwyższej gotowości. Ze względu na zbieżność żydowskiego święta Jom Kippur i muzułmańskiego Id al-Adha, w całym mieście rozmieszczono dodatkowe siły bezpieczeństwa. Szczególnie mocno strzeżone jest Stare Miasto (ograniczono dostęp do Wzgórza Świątynnego), jednak dodatkowe patrole skierowane w rejon dzielnic arabskich oraz mieszanych żydowsko-arabskich. Działania policji koncentrują się na zapobieżeniu działalności terrorystycznej oraz utrzymaniu porządku publicznego w mieście. Wzmocniono także posterunki oraz siły strzegące synagogi i miejsca święte w Jerozolimie. Specjalne przygotowania wprowadzono także w Hajfie i Akce, gdzie jest wysoki odsetek ludności mieszanej. W miastach tych przeprowadzono wcześniej spotkania przedstawicieli obu społeczności, a w szkołach, synagogach i meczetach przeprowadzono spotkania informacyjne.

22 września 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować nożem izraelskiego żołnierze na punkcie kontrolnym w Hebronie, w Judei. Pozostali żołnierze postrzelili w nogę i aresztowali napastniczkę, która jak okazało się miała 18. lat. Wcześniej na południe od Hebronu doszło do eksplozji. Przybyli na miejsce żołnierze, znaleźli ciało zabitego palestyńskiego terrorysty. Prawdopodobnie zginął on w przedwczesnym wybuchu bomby, którą usiłował rzucić w kierunku izraelskiego pojazdu wojskowego.

22 września 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zagroził ustąpieniem ze stanowiska jeśli w ciągu trzech miesięcy nie nastąpi poprawa w procesie pokojowym. Wezwał premiera Netanjahu do powrotu do rozmów pokojowych.

23 września 2015 r. w całym kraju zamarło wszelkie życie. Było to spowodowane świętem Jom Kippur. Świętu towarzyszyła fala upałów. W większośći kraju temperatura sięgnęła 38 stopni Celsjusza. Służby medyczne udzieliły pomocy ponad 2 tys. osobom.

23 września 2015 r. w Hebronie odbył się pogrzeb palestyńskiej terrorystki, która dzień wcześniej zginęła podczas ataku na izraelskich żołnierzy. Po pogrzebie około 50 młodych Palestyńczyków obrzuciło kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

25 września 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah wyraził zadowolenie z rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii, dodając, że stanowi to porażkę dla kampanii prowadzonej przez Stany Zjednoczone przeciwko Państwu Islamskiemu. Nasrallah podkreślił dużą wartość rosysjkich zaawansowanych broni, helikopterów szturmowych i samolotów bojowych, które wzmocniły wojska rządowe Assada.

26 września 2015 r. wieczorem na Wzgórza Golan spadł syryjski pocisk rakietowy. Prawdopodobnie był to wynik prowadzonych w pobliżu granicy walk po stronie syryjskiej.

26 września 2015 r. w nocy spłonął maronicki kościół św. Charbala w Betlejem. Palestyńska policja wydała rano oświadczenie, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Jest to sprzeczne z oświadczeniem maronickiego duchownego Gabriela Naddafa, który powiedział, że kościół spłonął w wyniku podpalenia przez palestyńskich ekstremistów. „Z całego serca potępiam łagodną postawę władz Autonomii Palestyńskiej w zakresie ochrony chrześcijańskich świętych miejsc. Mam również nadzieję, że chrześcijańscy przywódcy zachowają się podobnie, jak wtedy, gdy potępili sprawców podpalenia Kościoła Chleba i Ryb w pobliżu Tyberiady. Podpalenie kościoła św. Charbala jest kolejnym aktem w długiej serii muzułmańskich ataków wobec chrześcijan w Betlejem. Autonomia Palestyńska usiłuje zamiatać te wydarzenia pod dywan, ale nigdy nie potępia tych aktów, które kolidują z wolnością wyznania.”

26 września 2015 r. kuwejcka gazeta napisała, że syryjska armia przekaże 75 rosyjskich czołgów Hezbollahowi, który utworzy z nich brygadę pancerną do walki z rebeliantami w Syrii. Przekazane zostaną czołgi modeli T-55 i T-72. Rosja zatwierdziła także plan obecności w Syrii 100 irańskich oficerów i ekspertów wojskowych, którzy będą szkolić członków Hezbollahu do walki miejskiej.

27 września 2015 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i fajerwerkami izraelskich policjantów. Podczas zamieszek na wzgórzu byli obecni arabscy parlamentarzyści z Knesetu, co tylko pogarszało sytuację bezpieczeństwa i podburzało jeszcze bardziej demonstrantów. Policja była zmuszona wkroczyć na teren wzgórza, aby rozproszyć siłą chuligantów. Muzułmański Waqf nie zrobił nic, aby przeciwdziałać zamieszkom.
    27 września 2015 r. izraelska policja wprowadziła po południu zaostrzone przepisy dotyczące wstępu muzułmanów na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Zgodnie z nowymi przepisami na wzgórze będą mogli wejść jedynie mężczyźni powyżej 50 roku życia oraz kobiety.
   27 września 2015 r. premier Benjamin Netanjahu odnosząc się do podpalenia maronickiego kościoła w Betlejem powiedział, że jest „bardzo dumny ze wzrostu liczebności społeczności chrześcijańskiej w Izraelu. Niestety Izrael jest jedynym miejscem na Bliskim Wschodzie, gdzie się tak dzieje. W przeważającej części regionu, chrześcijanie są prześladowani i atakowani. W tym również w Autonomii Palestyńskiej, w Betlejem, w miejscu narodzin chrześcijaństwa. Wspólnota chrześcijańska w Betlejem kurczy się każdego roku. Jeśli kościół zostal podpalony przez ekstremistów, to spodziewam się, że Autonomia Palestyńska zrobi wszystko co możliwe, aby złapać winnych, tak jak robi to Izrael jeśli chodzi o ataki na świątynie wszystkich wyznań.”

 27 września 2015 r. wieczorem na Wzgórza Golan spadł syryjski pocisk rakietowy. Eksperci powiedzieli, że była to jedna z trzech rakiet wystrzelonych z pozycji syryjskiej 90 Brygady stacjonującej na obrzeżach Al-Kunajtira. Podkreślono, że ostrzał był celowym działaniem. Przez cały czas nad rejonem w którym doszło do incydentu krążą izraelskie drony obserwacyjne. Rzecznik prasowy armii powiedział: „Siły Obronne Izraela spostrzegają syryjską armię jako odpowiedzialną za ostrzał z jego terytorium. Nie będziemy tolerować jakichkolwiek prób szkodzenia suwerenności Izraela i bezpieczeństwa naszych obywateli.”

27 września 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon skrytykował palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa za jego ostatnie podżegania przeciwko Żydom w Jerozolimie.
    27 września 2015 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem dwa stanowiska syryjskiej armii w rejonie Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan. Był to odwet za wcześnieszy ostrzał terytorium Izraela.

28 września 2015 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i fajerwerkami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.’

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.