Uncategorized

Historia ocalenia twórcy Krav Maga z nazistowskich szponów

„Betar” zakupił statek, który mógł pomieścić około 150 pasażerów, a był to statek rzeczny. Kapitanem był Grek, lekko uzależniony od morfiny. Celem było wywiezienie austriackich Żydów, członków Betaru, do Palestyny w marcu 1939 roku. Nic z tego nie wyszło, ponieważ jak raz Słowacja dostała „niepodległość”, więc ludzie siedzieli w Bratysławie i czekali.  Idea była, że każdy miał zakupić akcje w statku, bo Betar zaciągnął pożyczki na jego zakup i na zapłatę pensji dla załogi oraz na paliwo.

Były różne daty na czas rozpoczęcia odysei aż w końcu w maju 1940 r. statek odpłynął z Bratysławy, Dunajem, w stronę Budapesztu. Na pokładzie było chyba ponad 400 Żydów; w Budapeszcie i w Rumunii zaokrętowano jeszcze ze 100 Żydów. Podroż trwała i trwała – Turcja nie pozwoliła im wylądować i nagle kapitan wylądował na bezludnej wyspie, ale i przy okazji na mieliźnie. Ponad 500 Żydów wysiadło na brzeg ze swoimi bagażami i z kuchnią ze statku i statek zatonął.

Ponieważ jednak byli to Żydzi z Austrii i Słowacji, czyli „yekkes”, to mieli ze sobą pastę do butów i na prześcieradle wypisali „SOS” mając nadzieję, że brytyjskie samoloty ich zobaczą i wyratują. Po 10 dniach przypłynął statek marynarki wojennej Włoch i wszystkich, oprócz 4 lub 5, którzy popłynęli łódką ratowniczą szukać Anglików, zawieźli ich już na Jom Kipur na Rodos.
krav magapomnik upamiętniający pasażerów statku Pentcho w izraelskiej Netanii


Maleńki statek (279 ton), który przeszedł do historii w kronikach nielegalnej emigracji. Zaczęto się organizować w styczniu 1939 roku w Czechosłowacji. Łajba wypłynęła ze Słowacji w maju 1940 roku i płynęła po Dunaju, przez przez Węgry i Jugosławię, przez 4 miesiące. Ten sam statek wypłynął na morze z Rumunii, rozbił się na Morzu Egejskim i zatonął kolo wyspy miedzy Grecją a archipelagiem Dodekanez. 514 pasażerów uratowało się i spędzili 10 dni na górzystej wyspie, aż uratowała ich włoska flota i zabrała na Rodos, skąd po 500 dniach zostali zabrani do obozu w Ferramonti w Kalabrii i po dokładnie 4 latach większość z pasażerów przybyła do Erec Israel – pierwsi uwolnieni Żydzi z Europy.

Zadanie, jak wziął na siebie „Pentcho” – transport setek Żydów do bezpieczeństwa droga niemożliwą – zawierał wiele ogromnych trudności. Konwój miał wyruszyć w marcu 1939 roku, ale dokładnie w tym czasie Słowacja uzyskała niezależność i kontakt z głównym biurem w Pradze został zerwany.

„Byliśmy zmuszeni zorganizować osobną emigrację dla 300 osób, jeśli możliwe w wieku wojskowym. Denerwujący okres czekania pogorszył się wraz z wybuchem wojny. Statek, który był kupiony we Francji (“Saint Brieux”), został zarekwirowany z powodu potrzeb państwa. Pieniądze za transport 300 osób pozostały w Londynie i centrum sieci nielegalnej emigracji zostało przeniesione do Bukaresztu w Rumunii”.

Nasze biuro emigracyjne nabyło mały statek o imieniu “Stefano”, ale jego włoscy właściciele odmówili zgody na użycie tego imienia i jeden z szefów naszego biura, Reuben Franco, „podarował” statkowi, który eksperci nazywali sarkastycznie „karykaturą łodzi podwodnej”, swoje przezwisko  „Pentcho”. Tymczasem nastąpiło jakieś uspokojenie na frontach, na Dunaju nie było lodu i zdecydowano na posłanie Pentcho do Bratysławy w celu przetransportowania naszej grupy (która w międzyczasie urosła do 400 osób) Dunajem do portu Sulina, a stamtąd do naszego celu.

Wyruszyliśmy z portu w Bratysławie 18 maja 1940 roku z nadzieją w naszych sercach, ze podroż nie zajmie dużo czasu i ze mimo skomplikowanej międzynarodowej sytuacji dostaniemy się do naszego celu, mimo, ze byliśmy przygotowywani na trudną podróż i jeszcze trudniejsze warunki na samym statku. Wiedzieliśmy, ze popłyniemy na Pentcho do morza, ale nie wiedzieliśmy, że po drodze, w Jugosławii, dołączy się do nas jeszcze 101 pasażerów – ludzi zwolnionych z niemieckiego obozu koncentracyjnego pod warunkiem, ze nigdy nie wrócą.

Caly ten ciekawy artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.