Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 11 – 13 pazdziernika

11 października 2015 r. policja graniczna przeprowadziła mobilizację 5 rezerwowych batalionów, które mają być rozmieszczone we Wschodniej Jerozolimie. Poinformowano, że czynione są przygotowania do zmobilizowania 16 batalionów, czyli mniej więcej wszystkich sił rezerwowych policji granicznej, która specjalizuje się w walca z zamieszkami na terytoriach arabskich.

11 października 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 2 zakłady produkujące broń w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    11 października 2015 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się rano przy punkcie kontrolnym przy mieście Maale Adumim w Judei. Ranny został zamachowiec oraz 1 izraelski żołnierz.
  11 października 2015 r. przez cały dzień trwały arabskie zamieszki w różnych miejscach Judei i Samarii. Wieczorem ranny został żołnierz w pobliżu miasta Ma’ale Adumim w Judei.

12 października 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.
  12 października 2015 r. w południe doszło w Jerozolimie do ataku terrorystycznego z użyciem noża. Terrorystka zraniła 2 Izraelczyków. Policjanci zastrzelili napastniczkę.
    12 października 2015 r. poseł Ruchu Islamskiego, Kamal Khatib zagroził wybuchem wojny religijnej. „Musicie wiedzieć, że Netanjahu prowadzi nas do wojny religijnej. Izraelscy Żydzi, jest was 8 milionów, ale w tej wojnie będziecie stać nie tylko przeciwko 13 milionom Palestyńczyków – staniecie wobec 1,6 miliarda muzułmanów na całym świecie. Zawsze mówiliśmy, że Izrael narusza status quo meczetu Al-Aksa, i teraz dla wszystkich stało się jasne, że mieliśmy rację. Izrael zawsze ukrywał i zaprzeczał, że prowadzi wykopaliska pod meczetem, a terqaz zostało to ujawnione. Tymi wykopaliskami Izrael naruszył status quo meczetu Al-Aksa.
    12 października 2015 r. minister finansów Mosze Kahlon powiedział, że ministerstwu finansów „ma obowiązek udostępnić wszelkie niezbędne środki w celu zwalaczania i pokonania terroryzmu. Nie możemy pogodzić się z rzeczywistością, w której każdego dnia dochodzi do incydentów terrorystycznych. Jesteśmy zobowiazani przywrócić bezpieczeństwo obywatelom Izraela.
    12 października 2015 r. prezydent Reuven Rivlin podczas przemówienia otwierającego zimową sesję Knesetu, powiedział: „Ostatnio jesteśmy świadkami prób wywołania wojny religijnej przez przywódców politycznych i innych. Każdy, kto to robi, ma naszą krew – całą naszą krew – na swoich rękach. Naród żydowski i państwo Izrael, nie było i nie będzie w stanie wojny z islamem. Izrael nie narusza status quo Wzgórza Świątynnego, a wszystkie takie twierdzenia są niebezpiecznymi kłamstwami … Zatrzymamy terroryzm silną ręką, i nie będziemy mieli litości dla okrutnych terrorystów … w tych pełnych napięcia dniach musimy pamiętać, że koniecznością jest budowanie zaufania między Żydami i Arabami w Izraelu, i za granicą. Droga jest trudna i długa, ale nie ma drogi na skróty.” Premier Netanjahu powiedział: „Terror nas nie pokona. Już wielokrotnie pokonaliśmy terror, i tym razem również uda się nam go pokonać. Działamy przeciwko terrorystom na wszystkich frontach. Mówię do wrogów Izraela: Nie powiodło się wam w przeszłości, i teraz też nie uda się wam zniszczyć państwo Izrael! Rozkazałem mocno wzmocnić siły bezpieczeństwa, przegrupowaliśmy brygady do Judei i Samarii, musieliśmy zmobilizować liczne oddziały policji granicznej w Jerozolimie i na terenie całego kraju. Podejmujemy inicjatywy niszcząc domy terrorystów, działając przeciwko podżegaczom, uruchamiając tajnych agentów, przeprowadzając aresztowania … Znamy ataki terrorystyczne, które były przeprowadzane przed i po ustanowieniu państwa Izrael. Terror nie wynika z frustracji z powodu braku postępów w procesie dyplomatycznym. Motywem terroru jest pragnienie zniszczenia nas. Było to celem terroryzmu od pierwszych dni syjonizmu, i jest to także jego cel w naszych obecnych czasach.”

    12 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował wieczorem nożem pasażerów autobusu przy wyjeździe z Jerozolimy. Zranił 2 osoby. Policjanci zastrzelili napastnika. Również wieczorem palestyńska terrorystka usiłowała przeprowadzić atak nożem na ulicy Bar Lev w Tel Awiwie. Została obezwładniona przez przechodniów, zanim zaatakowała pierwszą ofiarę. Przekazano ją policji.

12 października 2015 r. przez cały dzień trwały arabskie zamieszki w różnych miejscach Judei i Samarii. Po południem w starciach w Betlejem zginął 1 Arab, który rzucał kamieniami w żołnierzy strzegących grobowca Racheli. W rejonie osiedla żydowskiego Beit Hagai w Judei, zraniony kamieniem został 1 żołnierz. Wieczorem rzucono 3 bomby zapalające na Żydów przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Na żołnierzy patrolujących Hebron rzucono improwizowany ładunek wybuchowy. Nikt nie został ranny. W zamieszkach w Hebronie wieczorem ranny został 1 żołnierz i 1 Arab. Rzucono 4 bomby zapalające w bazę wojskową przy osiedlu żydowskim Negohot, w pobliżu Hebronu w Judei. Wieczorem ostrzelano także wojskowy posterunek przy osiedlu żydowskim Nabi Saleh w Samarii.
   12 października 2015 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki oskarżył Izrael o usiłowanie doprowadzenia do wybuchu trzeciej Intifady. „Premier Netanjahu chce wszcząć trzecią Intifadę. Chce w ten sposób uniknąć kłopotów stojących przed nim na arenie politycznej i dyplomatycznej.” Wezwał Izrael do działań zgodnie z prawem międzynarodowym.

13 października 2015 r. rano 3 syryjskie pociski rakietowe spadły na północną część Wzgórz Golan. Nikt nie został ranny. Prawdopodobnie był to wynik prowadzonych blisko granicy walk po stronie syryjskiej.
   13 października 2015 r. izraelscy Arabowie ogłosili jednodniowy strajk generalny całego sektora arabskiego w Izraelu. Oznacza to, że zamknięte będą szkoły, sklepy i firmy arabskie. Po południem w mieście Sachnin odbyła się demonstracja z udziałem 12 tys. osób poparcia dla meczetu Al-Aksa. Protestujący nieśli palestyńskie flagi i skandowali hasła: „Poświęcimy życie dla Palestyny i Al-Aksa!
    13 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem przechodniów w Ra’anana. Zranił 1 osobę, po czym przechodnie go obezwładnili i przekazali policji. Chwilę później inny terrorysta zaatakował nożem ludzi w kawiarni, raniąc 4 osoby. Gdy uciekał został potrącony przez samochód, a następnie obezwładniony przez przechodniów.
    13 października 2015 r. palestyński terrorysta wjechał samochodem w ludzi czekających na przystanku autobusowym na ulicy Malchei w Jerozolimie. Zginął 1 Izraelczyk, a 1osoba została ranna. W dzielnicy Armon Hanetziv doszło do ataku z użyciem noża i pistoleta w autobusie linii nr 78. Zginął 1 Izraelczyk, a 15 osób zostało rannych. Napastnik został postrzelony i aresztowany.
    13 października 2015 r. Siły Obronne Izraela wydały po południu nowy zestaw wytycznych dla swoich żołnierzy. Zalecono żołnierzom przestrzeganie szeregu procedur bezpieczeństwa – między innymi mają całkowity zakaz spania w podczas podróży środkami komunikacji oraz w trakcie oczekiwania na przystankach. Mają zakaz poruszania się bezpośrednio przy krawędzi drogi. Poza tym zalecono im zachowanie ciągłej czujności. Równocześnie poinformowano, że w ciągu ostatnich 3 dni nastąpił spadek liczby rozruchów o 50% – najgorszym dniem starć był piątek. Magen David Adom wezwał obywateli do oddawania krwi, aby pomóc w udzielaniu pomocy rosnącej liczbie ofiar terroru.

13 października 2015 r. około 200 Palestyńczyków wszczęło rano zamieszki przy przejściu granicznym Erez na północy Strefy Gazy. Ze względów bezpieczeństwa przejście zamknięto.
    13 października 2015 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły wieczorem zakaz wstępu arabskich robotników do bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Zakaz będzie obowiązywać 2 dni.

13 października 2015 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem syryjskie Wzgórza Golan. Celem były pozycje, z których chwilę wcześniej wystrzelono pociski na Izrael.
    13 października 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał Izrael do zastanowienia się, czy nie używa „nadmiernej siły” w starciach z Palestyńczykami. Dodał, że użycie siły przez Izrael budzi niepokój i wymaga poważnego zastanowienia się.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.