Uncategorized

Angola zakazała praktykowania islamu

Meczety i minarety są zamykane lub wyburzane

Niekmeczettóre angolskie meczety i minarety są niszczone na zlecenie władz państwowych Fot. mediasportsone / youtube.com

Władze Angoli zakazały praktykowania na jej terenie islamu. Na ich polecenie zamykane bądź niszczone są meczety oraz stojące przy nich minarety. – Należy zauważyć, że angolski rząd z zamknięcia wszystkich meczetów uczynił priorytet – powiedziała minister kultury Rosa Cruz e Silva. Angolskie władze podkreślają, że ich działania mają charakter profilaktyczny i wynikają z tego, co muzułmanie robią w innych afrykańskich państwach.

Zamykanie meczetów i minaretów rozpoczęło się już w październiku. Kilka tego typu budowli zniszczono, co zszokowało lokalne społeczności islamskie. Podjęte przez angolskie władze działania mają związek z tym, że wyznaniaislamskie nie są w tym państwie legalnie funkcjonującymi religiami, a jedynie “sektami”.

Czy chcesz oglądać najnowszy sezon Gry o Tron już od 1 zł miesięcznie?
tak, chcę
nie jestem zainteresowany

Odbywania praktyk religijnych zakazano także członkom co najmniej 194 innych sekt, których obyczaje “nie przystają do angolskiej kultury”. – Radykalni muzułmanie nie są mile widziani w Angoli, a angolski rząd nie jest gotowy do zalegalizowania meczetów – powiedział Bento Bento, gubernator prowincji Luanda.

Szacuje się, że w Angoli mieszka około 80-90 tysięcy muzułmanów, W całym kraju żyje natomiast około 18,5 mln osób. Większość z nich – nawet 90 procent – to chrześcijanie. Niemniej, jak podaje serwis African Globe, w ostatnich latach angolskie społeczności muzułmańskie zaczęły się rozwijać, co było szczególnie widoczne w dużych miastach.

Wyznawcy islamu budowali kolejne meczety oraz szkoły. Rząd Angoli obawiał się, że pozostawienie mniejszości islamskiej swobody wyznania zaowocuje szerzeniem się ruchów radykalnych (takich jak wahhabizm) oraz falą zamachów terrorystycznych.

http://natemat.pl/83285,angola-zakazala-praktykowania-islamu-meczety-i-minarety-sa-zamykane-lub-wyburzane

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d