Uncategorized

Rabin Szerki: chcecie pokonać terroryzm studiując Torę? Uczcie się lepiej Krav Maga!

Duchowy przywódca jerozolimskiej wspólnoty Beit Jehuda rabin Uri Szerki potępił apele wielu rabinów, którzy w obliczu wzmożonej fali islamskiego terroryzmu w Izraelu wezwali do jeszcze większego studiowania Tory. Szerki jest nie tylko ortodoksyjnym rabinem, ale także filozofem i członkiem organizacji Machon Meir.

rabin szerki– Mamy do czynienia z atakami, a potem oni nam mówią, że mamy wzmocnić nasze studia nad Torą, naszą dobroczynność i nasze modlitwy. To jakieś kosmiczne bzdury! (dosł. שטויות במיץ עגבניות [sztujot be’mic agwanijot], czyli „głupoty w pomidorowym soku”). Co to ma wspólnego z atakami? Jeśli zmagamy się z atakami, to powinniśmy wzmocnić się w Krav Maga, w samoobronie i izraelskiej suwerenności – powiedział rabin Szerki.


syn rabinaSyn rabina Szerkiego, 25-letni Jochaj Szalom Szerki (na zdjęciu obok), został zamordowany przez arabskich terrorystów 15 kwietnia br., kiedy arabski zamachowiec celowo wjechał samochodem w niego i Szirę Klein, kiedy czekali na przystanku autobusowym.

– Panuje przygnębienie. Jakie jest jego źródło? Mówi się, że to z powodu nie dość należytego przywiązania do studiowania Tory. Widzimy wielu ludzi, którzy studiują Torę, a jednak nie czują się spełnieni. Tora im nie pomaga. Dlaczego? Dlatego, że nie spotyka się to z potrzebami duszy. Jest to ograniczone do wysoce technicznego i analitycznego debatowania talmudycznego, zamiast skupiania się na całości, na znaczeniu Tory. Duchowej wartości, której tutaj brakuje, to odwaga. Jeśli nie ma odwagi, to mamy agonię. Odwaga jest czymś bardzo duchowym. Zamiast organizować zbiorowe modły lepiej urządzić demonstrację. To bardziej prawdziwa i poważna odpowiedź. To prawdziwe nawrócenie. Nie chowajcie się za zwiotczałymi dłońmi aktywności religijnej, bo to nie ma nic wspólnego z obecnymi wydarzeniami – dowodził rabin Szerki.

Rabin Szerki wyjaśnił, że „to jest oczywiste, że zawsze musimy wzmacniać nasze studiowanie Tory i bojaźń przed Wiekuistym, ale to poza dyskusją”.

– Ktoś mi powiedział, że wielką cnotą będzie, żeby po każdym ataku terrorystycznym recytować fragment o kadzidle z modlitewnika. Co za głupota! Fragment o kadzidle był recytowany w czasie epidemii, a został wprowadzony przez rabina Icchaka Lurię (1534–1572). W czasach rabina Lurii ludzie nie wiedzieli jak sobie radzić z epidemią, nie było antybiotyków, więc chociaż recytowali fragment o kadzidle. Ale jeśli coś można zrobić, to po co recytować fragment o kadzidle? Lepiej podać lekarstwo! – powiedział rabin Szerki.

Cały wykład rabina można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/M7lQjMJlAhs

http://izrael.org.il/judaizm/4735-rabin-szerki-chcecie-pokonac-terroryzm-studiujac-tore-uczcie-sie-lepiej-krav-maga.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.