Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 28- 30 pazdziernika

28 października 2015 r. intensywne opady deszczu uszkodziły rano szereg sieci wysokiego napięcia w centralnej części kraju. W rejonie równiny Szaron i okolicach Hajfy bez prądu pozostało 15 tys. domów. Strażacy ewakuowali dziesiątki osób uwięzionych w windach. Nie działająca sygnalizacja drogowa była przyczyną paraliżu komunikacji w Tel Awiwie. W rejonie Kfar Saba i Ra’anana doszło do licznych podtopień, z powodu czego zamknięto część dróg. Najtrudniejsza sytuacja powodziowa była w Herzliji, gdzie ogłoszono stan nadzwyczajny. Straż pożarna ewakuowała ludzi z podtopionych domów. Wstrzymano kursowanie pociągów do Herzliji.

28 października 2015 r. palestyńska terrorystka zaatakował po południem nożem ludzi przy supermarkecie Rami Levy w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk. Policjanci obezwładnili i aresztowali napastniczkę. Chwilę wcześniej w Hebronie izraelscy żołnierze zastrzelili terrorystę, który w rejonie Tel Rumeida usiłował ich zaatakować nożem.
    28 października 2015 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion z dowództwem Brygady Etzion, przedstawicielami policji i władz państwowych. Obecni zgodzili się na podjęcie szeregu kroków w celu poprawy bezpieczeństwa. Wzmocniona zostanie głównie infrastruktura bezpieczeństwa przy głównych skrzyżowaniach dróg.

28 października 2015 r. wysoki komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra’ad Al Hussein ostrzegł w Genewie, że wzrost przemocy izraelsko-palestyńskiej kieruje się w stronę katastrofy. „Przemoc między Palestyńczykami a Izraelczykami, jeżeli nie zostanie od razu zatrzymana, zbliża nas coraz bardziej do katastrofy.” Na spotkaniu w Genewie, palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał ONZ do stworzenia „specjalnego systemu dla ochrony Palestyńczyków przed śmiertelną falą przemocy. Jest to bardziej pilne niż kiedykolwiek wcześniej.”

29 października 2015 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się rano w Jerozolimie z prezydentem Hondurasu Juanem Orlando Hernandez Alvarado. Podczas spotkania podpisano umowę o współpracy między oboma państwami w zakresie gospodarki wodą, rolnictwa, edukacji, medycyny i bezpieczeństwa regionalnego.
 29 października 2015 r. przewodniczący samorządu Doliny Jordanu, Dawid Elhajani zażądał od rządu ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w swoim regionie. „W ciągu pół godziny spadło 70 mm deszczu, powodując powodzie w rejonie pomiędzy Tomer, Gilgal i Netiv HaGedud. Zniszczone zostało centrum badawcze w Gilgal, pola uprawne oraz domy. Straty są ogromne, sięgają milionów szekli. Jestem tu od 1983 roku i nie pamiętam czegoś takiego. W 1988 roku nie było powodzi w Argaman. Rzeczą niezwykłą jest opad deszczu 70 mm w ciągu pół godziny. Tutejsze rzeki podniosły się i wzburzyły. Dwie godziny temu, po tym jak musieliśmy ratować ludzi z kilku samochodów, zdecydowaliśmy się zamknąć drogi w Dolinie Jordanu. Rolnicy już na początku stracili sezon rolniczy. Żądamy od państwa Izrael ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Dolina Jordanu powinna zostać uznana za dotknięta klęską żywiołowa, a rolnicy powinni otrzymać odszkodowania.” Ostatnia tygodniowa burza ustanowiła nowy październikowy rekord opadów deszczu. W rejonie równiny Szaron spadło 219 mm deszczu (średnia tego okresu to 35 mm), i choć zima jeszcze się nie rozpoczęła, to obszar ten otrzymał już jedną trzecią rocznych opadów. W Ra’anana odnotowano 124 mm opadu, a w Kefar Szemarjahu 115 mm. Duże opady odnotowano wzdłuż całego wybrzeża – nawet w kibucu Erez przy granicy ze Strefą Gazy było 112 mm. W Dolinie Jordanu spadło 42 mm deszczu (średnia października wynosi 9 mm), czyli prawie pięć razy więcej niż normalnie. W rejonie Morza Martwego 37 mm, w pustynnej Dolinie Arawa 31 mm, na wzgórzach Judei 25 mm.
   29 października 2015 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked odrzuciła propozycję premiera Netanjahu dotyczącą powołania specjalnych trybunałów sądowych do rozpatrywania w trybie przyśpieszonym spraw związanych z kwestiami bezpieczeństwa. Premier odmówił podania szczegółów, dlatego minister odrzuciła propozycję, uzasadniając ją, że trybunały mogłyby przynieść więcej szkody niż korzyści.

29 października 2015 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły rano zasadę separacja ludności żydowskiej od palestyńskiej w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa.
    29 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki przy osiedlu Kiryat Arba w Judei. Z tłumu wyskoczył terrorysta, który ugodził nożem izraelskiego żołnierza. Gdy usiłował zranić kolejnego żołnierza, został zastrzelony. W południe palestyński terrorysta usiłował ugodzić nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie. Napastnik został zastrzelony. Nikt nie został ranny.
  29 października 2015 r. Hamas po raz kolejny ogłosił piątek „Dniem Gniewu„, wzywając wszystkich Palestyńczyków do stawiania oporu.

29 października 2015 r. przedstawiciele al-Fatah spotkali się w Bejrucie (Liban) z przedstawicielami Hamasu. Na czele reprezentacji Hamasu stał Khaled Mashaal i Mousa Abu Marzouk, natomiast al-Fatah reprezentował al-Ahmed Azzam. Celem spotkania było omówienie możliwości rozszerzenia Intifady przeciwko Izraelowi. Obie strony zgodziły się na koordynowanie działań różnych arabskich frakcji w walce przeciwko Izraelowi, oraz postanowiono wdrożyć plan pojednania narodowego pomiędzy al-Fatah i Hamasem.

30 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe nożem ludzi czekających na tramwaj w rejonie Wzgórza Amunicyjnego w Jerozolimie. Zranił 1 Izraelczyka. Ochroniarz otworzył ogień raniąc napastnika i przypadkowo 1 osobę. Terrorysta został aresztowany, jednak zmarł później od ran.

30 października 2015 r. dwóch palestyńskich terrorystów podjechało motorem do punktu kontrolnego Tapuah w Samarii. Usiłowali zaatakować izraelskich żołnierzy, jednak zanim przeprowadzili atak zostali zastrzeleni. Znaleziono przy nich noże. Popołudniem terrorysta usiłował ugodzić nożem żołnierza w pobliżu osiedla Bet El. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    30 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Ramallah i Betlejem. Palono opony, oraz rzucano kamieniami i bombami zapalającymi w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Palestyńskie służby medyczne poinformowały, że w Betlejem od gazu łzawiącego zmarło arabskie niemowlę.

30 października 2015 r. palestyńska delegacja z Mahmoudem Abbasem na czele spotkała się z prokuratorem Fatou Bensouda z Międzynarodowego Trybunału Karnego, któremu przekazała dokumenty oskarżające Izrael o rzekome zbrodnie wojenne i „czystki etniczne„. Jak powiedział Saeb Erekat, dokument liczy 52 strony i zawiera listę rzekomych „egzekucji, kar zbiorowych, rozbiórek domów i czystek etnicznych. Zawiera wszystkie informacje o tożsamości palestyńskich męczenników i w jaki sposób oni zginęli. Jest poparty zweryfikowanymi zdjęciami i filmami.” Bensouda został oficjalnie upoważniony, by zbadać czy istnieją wystarczające dowody zbrodni.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.