Uncategorized

Aktualnie na Memri

Wezwania do spokoju na ulicy arabsko-izraelskiej 

memriObecna fala przemocy palestyńskiej, którą Palestyńczycy prezentują jako reakcję na rzekomą zmianę status quo w meczecie Al-Aksa przez Izrael, nie ominęła Arabów izraelskich. Arabskie miasta i wsie, jak również miasta mieszane w granicach 1948 r., przeżywały wiece i protesty, które czasami przeradzały się w starcia z siłami bezpieczeństwa, jak w Nazarecie, Ramli i Jaffie. Te protesty otrzymały poparcie członków Knesetu (MK) z Wspólnej Listy Arabskiej i zachęcała do nich północną gałąź Ruchu Islamskiego w Izraelu.

Mniej więcej dwa tygodnie po wybuchu zamieszek, kilka głosów w społeczności Arabów izraelskich zaczęło nawoływać do prowadzenia protestów w ramach prawa, ponieważ naruszanie prawa zagraża źródłom utrzymania i pozycji Arabów w Izraelu.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

 Jordański duchowny, który mówi, że zabijanie Żydów jest złe

Duchowny jordański Ali Hassan Al-Halabi odpowiada na pytanie, czy zabijanie Żydów jest dozwolone.
Szejk mówi, że Żydzi nie strzelają do muzułmanów, których widzą na ulicy, że nie atakują, kiedy nie są atakowani, że trzymają się zasady, która pozwala im mówić: „Jesteśmy lepsi od muzułmanów, którzy zabijają nas niesprowokowani.”

Kliknij na ustawienie aby czytac polski tekst

 

****

Egipski dziennikarz Ibrahim Issa: Ataki nożownicze na cywilów izraelskich “nie są oporem, nie ma w tym żadnej szlachetności i nie służą sprawie wyzwolenia”

memriGazety i media egipskie na ogół popierają falę ataków palestyńskich w Jerozolimie i innych miastach w Izraelu. Odbiega od tego głos Ibrahima Issy, redaktora gazet „Al-Dustour Al-Aslu” i „Al-Maqal”. W artykule redakcyjnym w „Al-Maqal” zatytułowanym „Noże kuchenne nigdy nie wyzwolą Palestyny”, wyraził współczucie dla sytuacji Palestyńczyków i ich prawa do buntu i ostro krytykował Izrael, ale równocześnie potępił zarówno wcześniejsze intifady, jak i obecne ataki na cywilów jako kontr-produktywne i podważające moralne uzasadnienie sprawy palestyńskiej.

Calosci ; Kliknij tutaj

******

Kampania ISIS: Zachęcanie Palestyńczyków, by przeprowadzali ataki “samotnych wilków”

 

memriW ostatnich dniach kilka organów medialnych Państwa Islamskiego (ISIS) opublikowało serie filmów wideo skierowanych do Palestyńczyków, jako część kampanii poparcia dla fali palestyńskich ataków terrorystycznych dziejących się obecnie w Izraelu[1]. Chociaż największa uwaga skupiona jest naturalnie na zwiększeniu liczby ataków, znaczna część tych wideo poświęcona jest atakom ideologicznym na Hamas i Fatah. Filmy te wyprodukowały różne prowincje Państwa Islamskiego, żeby robiło to wrażenie kampanii globalnej.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Lista z wytycznymi od irańskiego Najwyższego Przywódcy Chameneiego do Prezydenta Rohaniego w sprawie JCPOA ustanawia dziewięć warunków anulujących porozumienie ogłoszone 14 Lipca 2015 r.

memri21 października 2015 r. irański Najwyższy Przywódca Ali Chamenei, wytycznymi opublikował lista z göra irańskiego Prezydenta, Hassana Rohaniego, o realizacji Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA). Publikacja listu zbiega się z dniami Aszura, ktoré mája w Iranie żywotne znaczenie religijne jag Narodowe jag symbolizują niezłomność wobec Sil Zla. Lista tio, zamierzony jako dokument historyczny, zapewniający przyszłość Iranu, został zamieszczony na witrynie internetowej Chameneiego po persku jag tweetowany z jego konta Twittera oraz zamieszczony po angielsku na Stronie Facebooka (patrzAneksy) jag opublikowany po angielsku przez oficjalny Urząd Radiofoniczny Republiki Islamskiej IRIB (patrz poniżej). Lista skoj teraz podstawowym dokumentem vi Wszystkich sprawach dotyczących JCPOA jag przedstawia Warunki, pod jakimi Iran będzie skłonny gå realizować.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Karykatury w prasie Zatoki

Narastające zaangażowanie militarne Rosji w Syrii i rozpoczęcie kampanii nalotów wywołały ostrą krytykę w prasie Zatoki, jak również na syryjskich opozycyjnych stronach internetowych. Ta krytyka wyraziła się między innymi w karykaturach, które przedstawiają prezydenta syryjskiego Baszara Al-Assada oddającego Rosji panowanie nad Syrią w zamian za ochronę rosyjską, lub pokazują Rosję atakującą ludność syryjską pod pretekstem walki z terroryzmem, żeby uratować reżim Assada. Jedne karykatury przewidują, że Rosja utonie w syryjskim grzęzawisku, podczas gdy inne pokazują, że Syria i Bliski Wschód jako całość są używane jako arena do wyrównywania rachunków między Rosją a USA. Są także karykatury przedstawiające USA, które dają Rosji zielone światło na interwencję wojskową w Syrii.

Poniżej przedstawiamy wybór tych karykatur.

KLIKNIJ TUTAJ

****

Gorączkowa odpowiedź Państwa Islamskiego na falę uchodźców z Syrii

memriW odpowiedzi na kryzys uchodźców związany z migracją do Europy setek tysięcy ludzi z Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu, Państwo Islamskie (ISIS) uruchomiło na szeroką skalę kampanię medialną, wzywającą muzułmanów, aby nie szukali schronienia na Zachodzie, ale raczej przybywali na terytoria pod kontrolą ISIS. W ramach kampanii, ISIS wypuściło 13 filmów i opublikowało liczne artykuły i broszury; dodatkowo jego działacze zalali tym przekazem media społecznościowe, między innymi w kampanii na Twitterze oznaczonej hashtagiem “Uchodźcy – dokąd?” [1]

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********************

memriKwestionując Chameneiego, Rafsandżani żąda, by Iran spełnił swoje zobowiązania według JCPOA i ujawnia: Mieliśmy opcję nuklearną w wojnie Iranu z Irakiem

26 października 2015 r., Haszemi Rafsandżani, przewodniczący Rady Arbitrażowej i rywal polityczny irańskiego Najwyższego Przywódcy, Alego Chameneiego, udzielił wyczerpującego wywiadu witrynie internetowej “Nuklearna nadzieja Irańczyków” [1]. W wywiadzie powiedział, że podczas wojny irańsko-irackiej Iran utrzymywał opcję nuklearną na wypadek, gdyby czuł się zagrożony lub wymagał tej opcji, ale postanowił nie działać w tym kierunku.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.