Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 9 – 11 listopada

9 listopada 2015 r. niespotykanie duże opady dotknęły południową część równiny przybrzeżnej, wywołując lokalne podtopienia w rejonie miasta Aszkelon. Podtopiony został Barzilai Hospital. Zamknięto część dróg.

9 listopada 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała przeprowadzić atak nożowy na punkcie kontrolnym przy osiedlu Alfei Menashe w Samarii. Gdy nie zatrzymała się na kolejne wezwania izraelskich żołnierzy, została zastrzelona.

9 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Białym Domu z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Ustalono, że odrębne komisje zajmą się ustaleniem szczegółów dodatkowej pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Izraela. Obama podkreślił niezwykłe więzi przyjaźni między oboma państwami oraz prawo Izraela do obrony.

10 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował w południe zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Został on śmiertelnie postrzelony zanim zdołał dosięgnąć pierwszą ofiarę. Wcześniej dwóch terrorystów zraniło nożem ochraniarza na przystanku tramwajowym w dzielnicy Pisgat Ze’ev w Jerozolimie. Obaj napastnicy zostali aresztowani, w tym jeden został postrzelony.
    10 listopada 2015 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet opublikowała dane dotyczące obecnej fali arabskiego terroru, którą nazwała aktem rozpaczy ludności palestyńskiej. Jako główny czynnik przyczyniający się do przeprowadzania ataków wskazano narodowe i osobiste poczucie gospodarczego niedostatku. „W przeprowadzanych atakach brak jest zorganizowanego przywództwa, spójnego planu działania, nie ma jasnych ram organizacyjnych i politycznych. Niektórym terrorystom ataki pozwalają uciec od rzeczywistości, którą spostrzegają jako nie możliwą do zmienienia.” Statystyki pokazują, że 90% terrorystów to mężczyźni, i 80 % jest w wieku 16-25 lat. 72% ataków przeprowadzono w okolicy, w której mieszkają sprawcy. Tylko 5% sprawców jest izraelskimi Arabami. 62% ataków nastąpił w Judei i Samarii, z pozostałe przeprowadzono na linii zawieszenia broni z 1949 r. „Działalność tej palestyńskiej młodzieży, która tworzy obecną falę terroru, nie jest zorganizowana, ale raczej jest spontaniczna. Jego źródłem jest podżeganie i rozpowszechnianie fałszywych pogłosek o izraelskich próbach zaszkodzenia meczetowi Al-Aksa, co dostarcza natychmiastowych motywów i symboli religijnych, i przechodzi z gwałtownych protestów do aktów terroru przeciwko państwu Izrael.”
  10 listopada 2015 r. służby meteorologiczne poinformowały, że opady deszczu z zeszłego tygodnia były rekordowo wysokie w historii Izraela. Na równinie Szaron w ciągu ostatniego miesiaca spadło 333 mm deszczu, co stanowi 63% rocznych opadów na tym obszarze i to pomimo faktu, że zima dopiero się rozpoczęła (normalna średnia wynosi w tym okresie na równinie Szaron 64 mm deszczu). W południowej części równiny przybrzeżnej i obszarze miasta Aszkelon tylko w ostatni poniedziałek w ciągu jednej godziny spadło 92 mm deszczu, co stanowi 55% rocznych opadów w tym regionie i stanowi rekord. W Tel Awiwie spadło 96 mm deszczu, w Bet Dagan 86 mm, w Rosz Tzurim w Gusz Etzion 64 mm i w Jerozolimie 43 mm. Nawet na Negewie, gdzie opady osiągnęły 25-50 mm, wielkości te są znacznie większe niż średnia w tym samym okresie w minionych latach. Poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł o 1 cm w poniedziałek i wynosi obecnie 212.965 metrów poniżej poziomu morza. Jest to pierwszy raz od ostatniej zimy, gdy poziom wody wzrósł.

10 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze udaremnili po południem terrorystyczny atak na przejściu granicznym na północ od Jerozolimy. Wykorzystując arabskie rozruchy, terrorysta usiłował podbiec i zaatakować nożem żołnierzy. Terrorysta został zastrzelony. Wcześniej do podobnego ataku doszło na punkcie kontrolnym przy arabskiej wiosce Abu Deis na wschód od Jerozolimy. Postrzelony napastnik został aresztowany.

11 listopada 20115 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że wkrótce rozpocznie się budowa podziemnej bariery na granicy Strefy Gazy. Bariera ma na celu uniemożliwienie kopania podziemnych tuneli terrorystycznych.
11 listopada 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział: „Nasz kraj rozwija się i kwitnie. Jest niemożliwe, aby u nas stało się to, na co patrzymy w Unii Europejskiej. Fakt, że oni chcą znakować produkty wykonane poza liniami z 1967 roku oznacza, że oni próbują zdelegitymizować nasze prawo dop istnienia jako narodowe państwo narodu żydowskiego. Arabowie próbowali siłami wojskowymi uniemożliwić utworzenie państwa i zostali pokonani w każdej wojnie. Po wojnie Jom Kippur zozumieli, że jest niemożliwe, by pokonali siłami zbrojnymi nasze Siły Obronne Izraela, i od tego czasu nigdy nie starali się nas pokonać armią. Myśleli, że nasz duch zostanie złamany, gdy będą wystrzeliwać rakiety i prowadzić terror – myśleli, że to nas złamie. Wielokrotnie udowodniono im – po raz ostatni w Gazie, wcześniej w Libanie, a teraz z tą falą terroru, że to nie jest przypadek. Myśleli, że może terror nam przeszkodzi – ale to jedynie pomaga nadal rozwijać państwo, rozwijać się, rozwijać i umacniać. Gdy spojrzymy, co dzieje się z nimi – to na Bliskim Wschodzie mordowanych są setki tysięcy ludzi, a Europejczycy są zajęci bojkotem naszych produktów, podczas gdy jesteśmy jedyną demokracją w regionie. To zapewnia poparcie dla terroryzmu, daje poparcie takim krajom jak Iran, gdzie bez powodu ludzie wiszą w centrach miast. A względem nas oni zajmują się bojotem produktów. Mam nadzieję, że Europa wytrzeźwieje z tych złych myśli i znajdzie sposób, aby się wyprostować, bo jest to oczywiście hipokryzja i w końcu będzie ich boleć.”
    11 listopada 2015 r. palestyński terrorysta ciężko zranił nożem kobietę w Haderze. Do ataku doszło późnym wieczorem.

11 listopada 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beit Ummar w pobliżu Hebronu. Ranny został 1 Izraelczyk. Uszkodzony został autobus i samochód osobowy.

11 listopada 2015 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały rano lotnisko w Damaszku (Syria). Nie jest jasne czy celem był jakiś transport broni lub komórka terrorystyczna planująca ataki przeciwko Izraelowi.
    11 listopada 2015 r. Unia Europejska zatwierdziła rano umieszczanie spacjalnych etykiet na izraelskich produktach z Judei i Samarii. Na spotkaniu w Brukseli, Komisarz Unii Europejskiej powiedziała, że „przyjęta dziś rano decyzja wskazuje uwagę na miejsce pochodzenia towarów z terytoriów okupowanych przez Izrael od czerwca 1967 r.”
    11 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu potępił w Waszyngtonie decyzję Unii Europejskiej o specjalnym oznakowaniu izraelskich produktów wytwarzanych w Judei, Samarii i na Wzgórzach Golan. „Decyzja Unii Europejskiej jest hipokryzją i pokazuje podwójne standardy – dotyka tylko produktów z Izraela, ale nie porusza 200 innych konfliktów na całym świecie. Jednostronne ruchy Unii Europejskiej wobec Izraela nie będą tolerowane … Gospodarka Izraela jest silna, a poszkodowanymi będą jedynie Palestyńczycy, którzy pracują w izraelskich zakładach. Unia Europejska powinna się wstydzić.” Później Natenjahu spotkał się z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry, który powiedział, że „syjonistyczny sen obejmuje pojęcia Izraela jako demokracji żydowskiej, która jest latarnią światła do wszystkich narodów. To marzenie może uwzględnić dwa państwa żyjące obok siebie w oparciu na bezpieczeństwie. Wszyscy wiemy, że po latach dyskusji i działań nie jest to niemożliwe marzenie. Jest to możliwe do osiągnięcia. Uznanie państwa palestyńskiego wymaga odwagi, wymaga przywództwa.
    11 listopada 2015 r. prezes Anti-Defamation League (ADL) Jonathan A. Greenblatt potępił Unię Europejską za decyzję o specjalnym oznaczaniu izraelskich towarów produkowanych w Judei, Samarii i na Wzgórzach Golan. „Europejscy urzędnicy mogą domagać się wszystkiego czego chcą, twierdząc, że decyzja ma charakter techniczny, ale w rzeczywistości te wytyczne są polityczną presją dyplomatyczną. Polityczne przesłanie jest szkodliwe, ponieważ ten krok nieuchronnie zwiększa percepcję bojkotu – bez względu na różnice techniczne – a więc de facto wspiera bojkot i sankcje, ruch kampanii bojkotu wszystkich izraelskich towarów i delegitymizację państwa żydowskiego. Unijni urzędnicy twierdzą, że tak nie jest, ale wysłali teraz negatywną wiadomość o izraelskich produktach dla europejskich konsumentów, którzy jest mało prawdopodobne, aby zrozumieli oznaczenia. Przesłanie jest hipokryzją. Podczas gdy Unia Europejska oznaczy towary dla celów rozliczeniowych, europejscy ministrowie prowadzą na wysokim szczeblu negocjacje handlowe z Iranem. Czy oni oznaczą towary irańskie: made in Iran (terroryści lub kaci)? Czy Unia Europejska wprowadzi znakowanie produktów z Sahary Zachodniej lub „produkty Maroka”? Nie, Izrael po raz kolejny jest wyróżniany i tym razem dyskredytowany, i jest to zamaskowane oraz usprawiedliwiane językiem ochrony konsumenta. Prawdziwy wpływ tych wytycznych odbije się w stosunkach Unii Europejskiej z Izraelem, a nie na izraelskiej gospodarce, a dziś te stosunki zostały osłabione. Jeśli Unia Europejska chce odgrywać pozytywną rolę w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, powinna naciskać na Autonomię Palestyńską, aby zakończyć falę ataków i zakończyć nawoływania do nienawiści i przemocy. Prawidłowe oznakowanie palestyńskich przeszkód pokoju znacznie lepiej przyczyni się niż etykietowania izraelskiego wina ze Wzgórz Golan.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.