Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 17 – 21 listopada

17 listopada 2015 r. gabinet bezpieczeństwa podjął rano decyzję o uznaniu północnego skrzydła Ruchu Islamskiego w Izraelu za organizację nielegalną. Skrzydło działało w Umm el-Fahm i było kierowane przez szejka Raad Dalaha. Ministerstwo obrony podpisało dekret w tej sprawie, co oznacza, że każda osoba fizyczna lub prawna, która zaoferuje usługi dla tej organizacji lub podejmie działania razem z nią, złamie prawo i może spodziewać się kary więzienia. Ponadto cały majątek organizacji zostanie skonfiskowany. Równocześnie policja wkroczyła do biur Ruchu Islamskiego, zajmując dokumenty, komputery i konta bankowe. „Przez lata północne skrzydło Ruchu Islamskiego prowadziło kampanię oszustwa pod tytułem: Al Aqsa jest w niebezpieczeństwie, fałszywie oskarżając Izrael o zamiar zniszczenia meczetu Al-Aksa i złamanie status quo. W tym kontekście, skrzydło północne utrzymywało szereg płatnych działaczy – w celu inicjowania prowokacji na Wzgórzu Świątynnym. Działalność ta doprowadziła do znaczącej eskalacji napięć na Wzgórzu Świątynnym i licznych ataków terrorystycznych. Ataki przeprowadzone niedawno zostały wykonane na tle tego podżegania i tej propagandy. Skrzydło północne pod szejkiem Ra’ed Salahem jest siostrą organizacji terrorystycznej Hamas. Te dwa ruchy potajemnie ściśle ze sobą współpracują. Północne skrzydło Ruchu Islamskiego jest separatystyczno-rasistowską organizacją, która nie uznaje instytucji państwa Izrael, neguje jego prawo do istnienia i wzywa do utworzenia islamskiego kalifatu w jego miejsce.”
    17 listopada 2015 r. rząd zatwierdził budowę 1500 nowych domów w Jerozolimie – 500 do ukończenia i 1000 zupełnie nowych w dzielnicy Ramat Szlomo.

17 listopada 2015 r. izraelscy komandosi przeprowadzili w nocy dużą operację w rejonie Nablusu w Samarii. W mieście i okolicznych wioskach aresztowano 6 terrorystów. Wykryto kilka magazynów broni, w których przejęto karabiny, pistolety, granaty, amunicję i dużą ilość pieniędzy.
    17 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem rakietę, która spadła wewnątrz Strefy Gazy.
    17 listopada 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Kedumim w Damarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Również wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski pojazd wojskowy przy osiedlu Shilo w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 1 i raniąc 2 napastników.

17 listopada 2015 r. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża odrzucił zarzuty, że palestyński Czerwony Półksiężyc był na miejscu ostatniego piątkowego ataku terrorystycznego niedaleko Hebron ale sanitariusze nie udzielili pomocy rannym Izraelczykom. W oświadczeniu na swojej stronie internetowej, MKCK powiedział, żePalestyński Czerwony Półksiężycnatychmiast przekazał faktyczny przebieg wydarzenia, zdecydowanie odrzucając te zarzuty, i jednoznacznie potwierdzając swoje zobowiązanie do bezstronnego udzielania pomocy.”
    17 listopada 2015 r. sąd RPA wydał nakazy aresztowania wobec izraelskich urzędników biorących udział w zatrzymaniu Flotylli Wolności. Decyzję sąd podjął po rozpatrzeniu skargi południowoafrykańskiego cywila, który był na pokładzie statku i twierdzi, że został ranny w trakcie przejmowania nad nim kontroli przez izraelskich komandosów.

18 listopada 2015 r. wysoki izraelski oficer powiedział, że podczas czteroletniej wojny domowej Syria zużyła ponad 90% swoich rakiet balistycznych w walce z siłami rebeliantów. Równocześnie poinformowano, że analiza opublikowanego zapisu video z narady rosyjskiego dowództwa ujawniła głębsze zaangażowanie wojskowe Rosji w Syrii, niż wcześniej się spodziewano. Dane znajdujące się na mapach wskazują na obecność jednostki rosyjskiej artylerii na terytorium Syrii.

18 listopada 2015 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy dwa obiekty infrastruktury terrorystycznej w środkowej i północnej części Strefy Gazy. Była to odpowiedź za próby ostrzału rakietowego Izraela przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch dni.
    18 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy wejściu do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika.

18 listopada 2015 r. dwie pijane kobiety powybijały szyby w oknach synagogi w Cottbus (Niemcy). Policja zatrzymała sprawczynie.
    18 listopada 2015 r. hiszpański sąd wydał nakaz aresztowania 7 obecnych i byłych wysokich izraelskich urzędników, wśród których znajduje się premier Benjamin Netanjahu. Sędzia Jose de la Mata podjął tą decyzję po rozpatrzeniu skargi złożonej przez jedną ofiar izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności w 2010 r.
    18 listopada 2015 r. trzech mężczyzn brutalnie pobiło wieczorem nauczyciela historii w szkole żydowskiej w Marsylii (Francja). Pobity Żyd został przewieziony do szpitala, a napastnicy zbiegli.
    18 listopada 2015 r. kilkuset Polaków zorganizowało we Wrocławiu demonstrację przeciwko przyjmowaniu imigrantów. Podczas demonstracji spalono kukłę ortodoksyjnego Żyda. Protest został zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską.

19 listopada 2015 r. po wielogodzinnej dyskusji Kneset zatwierdził w nocy budżet państwa na lata 2015-2016. Po zatwierdzeniu budżetu, minister finansów Mosze Kahlon powiedział: „Budżet państwa, który został dzisiaj przyjęty jest naprawdę dobrą wiadomością dla obywateli Izraela. Jest to budżet socjalny, który przynosi Izrael z powrotem do domu, począwszy od jasnego celu, w którym staramy dać naszym dzieciom lepszą rzeczywistość niż ta, którą my mamy.”
    19 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem osoby idące na modlitwy do synagogi w południowej części Tel Awiwu. Zginęło 2 Izraelczyków, a 1 osoba została ranna. Policjanci obezwładnili i zatrzymali napastnika. Synagoga mieści się w budynku Panorama przy Ben Cwi Boulevard. Zaalarmowani Żydzi zdołali zamknąć drzwi synagogi, dzięki czemu terrorysta nie zdołał wtargnąć do środka.
    19 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: „Morderczy terror uderzył dzisiaj w bloku Gusz Etzion i w Tel Awiwie. Moje serce jest z rodzinami zamordowanych ofiar, rannym życzę pełnego wyzdrowienia. Za tymi morderstwami stoi radykalny islam, który dąży do zniszczenia nas. Ten sam radykalny islam, który uderzył w Paryżu i zagraża Europie. Kto potępia ataki terrorystyczne we Francji musi potępić ataki terrorystyczne w Izraelu. To ten sam terror. Kto nie zachowuje się tak samo, jest ślepym i hipokrytą.”

19 listopada 2015 r. rano trzy palestyńskie terrorystki usiłowały przedostać się z nożami na teren izraelskiego posterunku kontrolnego w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze zatrzymali napastniczki. Podczas przesłuchania kobiety przyznały się, że planowały atak na izraelskich żołnierzy.
    19 listopada 2015 r. palestyński terrorysta ostrzelał po południem kolumnę żydowskich samochodów w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Napastnik minął samochody stojące w korku, i otworzył do nich ogień jadąc obok nich samochodem. Następnie zatrzymał się i poddał się izraelskim żołnierzom. Zabił 3 Izraelczyków i ranił 11 osób.
    19 listopada 2015 r. koordynator działań rządu w Judei, Samarii i Gazie, gen. Joav Mordechai zapowiedział, że tysiącom Palestyńczyków z rejonu Hebronu zostaną wycofane zezwolenia na pracę w Izraelu. Jest to wynik tego, że sprawcą dzisiejszego ataku terrorystycznego w Tel Awiwie był 36-letni mieszkaniec wioski Dura w pobliżu Hebronu, który otrzymał zezwolenie i był legalnie zatrudniony w restauracji w Izraelu. Mieszkańcy obszaru Hebronu będą mieli cofnięte zezwolenia, a mieszkańcy innych terenów w Judei i Samarii będą mogli pracować do czasu wygaśnięcia ich zezwoleń. Nie będą one przedłużane, gdyż ponowne przyznanie zezwoleń będzie wymagało weryfikacji osoby ubiegającej się o pracę w Izraelu.
19 listopada 2015 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły wieczorem dodatkowe procedury bezpieczeństwa w obszarze Judei. Wystawiono dodatkowe posterunki kontrolne oraz zwiększono liczbę patroli.

20 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu wyraził zadowolenie ze zwolnienia Jonathana Pollarda z amerykańskiego więzienia. „Jako ktoś, kto wielokrotnie podnosił tę sprawę z kolejnymi prezydentami Stanów Zjednoczonych, tęskniłem za tym dniem. A teraz po trzech długich i trudnych dekadach, Jonathan został uwolniony. W ten pierwszy szabat życzę mu, aby zaznał z rodziną wiele radości, szczęścia i dużo spokoju. Zażywaj ich przez resztę swojego życia.”

20 listopada 2015 r. Palestyńczycy wszczęli po południu zamieszki w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamieniami w izraelskich żołnierzy strzegących bariery granicznej. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    20 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wejść z nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Został zatrzymany przez izraelskich żołnierzy. Na ciele tego 15-letniego chłopca znaleziono ukryty długi nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zaatakować Żydów.

20 listopada 2015 r. izraelski szpieg Jonathan Pollard został po ponad 30 latach zwolniony z amerykańskiego więzienia. Od 1985 r. odsiadywał karę dożywocia za szpiegostwo na rzecz Izraela. Warunki zwolnienia określają, że sprawuje nad nim kontrolę kurator, a Pollard nie może opuścić miejsca swojego zamieszkania. Wszelkie wycieczki poza rejon zamieszkania musi uzgadniać ze swoim kuratorem. Zakazany ma także wyjazd do Izraela. Jonathan Pollard swój pierwszy szabat na wolności spędzi z żoną Esther w Nowym Jorku. Prawnicy Pollarda odwołali się do sądu, skarżąc warunki zwolnienia jako nielegalne.

21 listopada 2015 r. palestyński terrorysta staranował nad ranem samochodem izraelskiego policjanta w dzielnicy Abud Dis we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci ustawili blokadę drogową i kontrolowali samochody. Jeden z samochodów przełamał w ten sposób blokadę i uciekł.
    21 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem przechodniów na ulicy King David w mieście Kiryat Gat. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Napastnik zbiegł.

21 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do rozgłośni radiowej al-Khalil w Hebronie. Skonfiskowano komputery, sprzęt nadawczy oraz dokumenty. Aresztowano dyrektora rozgłośni i kilku pracowników. Radio al-Khalil było zaangażowane w kampanię podżegania przeciwko Izraelowi, zachęcając do ataków terrorystycznych i wychwalając męczenników palestyńskich.
    21 listopada 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed Grobowcem Patriarchów w Hebronie. Żołnierze zatrzymali napastniczkę.

21 listopada 2015 r. Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego opublikował raport, który twierdzi, że Izrael posiada 115 głowic jądrowych i około 660 kg plutonu. Raport napisany przez Davida Albrighta w głównej mierze opiera się na informacjach ujawnionych w 1986 r. przez Mordechaja Vanun i doniesieniach medialnych. „Rzeczywista liczba izraelskich głowic jądrowych jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Izrael ma szeroką gamę środków przenoszenia broni jądrowej. W 1960 r. z francuską pomocą Izrael Izrael rozwinął rakiety balistyczne Jerycho zdolne do przenoszenia broni nuklearnej. Na własną rękę opracował kilka ulepszonych rakiet, a także samosterujące rakiety zdolne przenosić głowice jądrowe. Posiada również samoloty, które mogą przenosić broń nuklearną. Może również wystrzeliwać rakiety z głowicami jądrowymi ze swoich okrętów podwodnych.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.