Uncategorized

OBCIĄŻENI. “EUTANAZJA” W NAZISTOWSKICH NIEMCZECH

obciazeniMają nieestetyczny, odstraszający wygląd; są niezdolni do efektywnej komunikacji z otoczeniem; zajmują budynki i łóżka potrzebne innym; ale przede wszystkim zbyt dużo kosztują. Niepełnosprawni fizycznie, umysłowo, przewlekle chorzy. Obciążeni. Co z nimi zrobić? Zabić. Pod naukowym szyldem eutanazja i dyskretnym kryptonimem Akcja T4.

“Polityka zbrodni wymaga wspólników w spisku, a nie odbiorców rozkazów.” III Rzesza znalazła ich bez trudu, zarówno wśród lekarzy, jak i krewnych ofiar. Pod pewnymi subtelnymi warunkami.

Lekarze oczekiwali zabezpieczenia prawnego – ustawowego zalegalizowania eutanazji, do którego nota bene nigdy nie doszło. Rodziny chciały pozbyć się problemu bez ponoszenia decyzyjnej odpowiedzialności, zachowując tzw. czyste sumienie.

Trapią ich różne życiowe problemy: bieda, bezrobocie, nieślubna ciąża. Czas i energię, których wciąż brakuje, poświęcają zdrowym dzieciom. Chorych się wstydzą, boją, nie radzą sobie z nimi. Obciążeni. Jak państwo może im pomóc? Delikatnie wybadać stosunek do eutanazji; zaproponować ryzykowną terapię, w której stawką jest życie pacjenta; poinformować o fikcyjnej przyczynie śmierci i możliwości odbioru urny z prochami.

Lekarze decydowali, kogo posłać na śmierć, a interesujący się losem upośledzonych krewni płoszyli morderców. Prośby o zabranie bliskich do domu rozpatrywano szybko i pozytywnie.

Mieli wybór. Wszyscy mieli wybór. I wszyscy wiedzieli, co się dzieje, także obojętne niemieckie społeczeństwo, które z rzadka tylko przerywało milczenie.

Za Akcją T4 stoi więcej psychologii niż polityki i więcej bolesnej prawdy o człowieku, niż reżimie.

“Obciążeni”… Tą książką Aly walczy także o prawo do godnego życia swojego niepełnosprawnego dziecka. Na wypadek, gdyby historia miała się powtórzyć.

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

http://www.fzp.net.pl/ksiazki/obciazeni-eutanazja-w-nazistowskich-niemczech

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.