Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 23 – 26 listopada

23 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

23 listopada 2015 r. dwie palestyńskie terrorystki zaatakowały w południe nożami ludzi na targowisku Jehuda Mahane w Jerozolimie. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Policjanci zastrzelili jedną napastniczkę, a drugą postrzelili i aresztowali. Terrorystki miały 14 i 16 lat.

23 listopada 2015 r. arabski samochód wjechał w grupę pieszych w Jerozolimie. Ranny został 1 Arab i 1 Izraelka. Samochód zbiegł z miejsca wypadku. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia, w celu ustalenia czy doszło do ataku terrorystycznego i znalezienia sprawców.

23 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem ludzi na stacji benzynowej na obrzeżach osiedla żydowskiego Beit Horon w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna. Żołnierze zastrzelili napastnika.

23 listopada 2015 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamieniami w izraelskich żołnierzy strzegących bariery granicznej. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk.

24 listopada 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obiekt Hamasu w środkowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

24 listopada 2015 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały w nocy bazy Hezbollahu w rejonie Kalamoun na granicy Libanu i Syrii. W czterech nalotach miało zginąć 13 członków Hezbollahu. Kalamoun jest kluczowym punktem przerzutu broni do Libanu.

24 listopada 2015 r. palestyński terrorysta wjechał rano w przystanek autobusowy przy osiedlu żydowskim Kfar Tapuach w Samarii. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika.

24 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z przedstawicielami sił bezpieczeństwa i polecił zwiększenie kontroli arabskich pojazdów na wspólnych drogach w Samarii i Judei. Postanowiono, że poza burzeniem domów terrorystów, bliscy członkowie ich rodzin będą mieli anulowane zezwolenia na pracę i pozwolenia na wyjazd do Jordanii. Polecono także wzmocnienie działań agencji bezpieczeństwa Szin Bet przeciwko komórkom Hamasu w Samarii i Judei. Poinformowano, że rozważane jest wydalanie rodzin terrorystów do Strefy Gazy.

24 listopada 2015 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się po południem z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry. Prezydent powiedział: „Jesteś tutaj jako przyjaciel Izraela, jako lider największego przyjaciela Izraela i najważniejszy sojusznik. Nasza przyjaźń ze Stanami Zjednoczonymi ma wspólne wartości i wspólną wizję. Ale ważne jest, aby podkreślić, co to oznacza. Oznacza to, że nasze państwa i nasze społeczeństwa mogą spojrzeć w lustro i zobaczyć siebie nawzajem. Widzimy podobieństwa w naszych najwyższych sądach, w naszej ochronie wolności wypowiedzi i religii. Widzimy to w sposobie w jaki nasze społeczeństwa żyją i budują silne i zdrowe demokracje. Wszystkie wolne narody stoją w obliczu zagrożenia radykalnym islamem – jest to efekt nienawiści, a nie wiary – i wszyscy musimy wspólnie współpracować przeciwko temu wielkiemu złu. Nie musimy przepraszać za naszą wiarę w wolność.” Kerry potępił arabski terror. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że „jeśli społeczność międzynarodowa oczekuje na zezwolenie na budownictwo w Autonomii Palestyńskiej, to Izrael oczekuje uznania budownictwa w osiedlach.” Premier podkreślił, że nie zgodzi się na zamrożenie budownictwa w osiedlach żydowskich w Samarii i Judei.

24 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali po południem żydowski samochód w pobliżu osiedla Beit El w Samarii. Nikt nie został ranny.

25 listopada 2015 r. palestyński terrorysta ugodził w południe nożem izraelskiego żołnierza przy żydowskim osiedlu Otni’el w Judei. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika. Ciężko ranny żołnierz został przewieziony do szpitala.

25 listopada 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, który powiedział, że nikt nie może zapobiec atakom terrorystycznym uruchomionym przez osoby trzymające noże lub jadące samochodami. Kerry podkreślił, że jest potrzebne dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. Wyraził przy tym obawę, że konflikt z łatwością może wymknąć się spod kontroli.

25 listopada 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon poinformował parlament o planie wybudowania bariery bezpieczeństwa oddzielającej Hebron od osiedla żydowskiego Kiryat Arba. Ma to być całkowicie hermetyczny i zaawansowany technologicznie mur, który powstanie w ciągu roku. Bezpośrednią przyczyną podjęcia decyzji o jego budowie był ostatni wzrost ataków terrorystycznych i spadek poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Kiryat Arba.

25 listopada 2015 r. Siły Obronne Izraela przedstawiły zalecenia działań politycznych, których zastosowanie może przyczynić się do zakończenia fali arabskiego terroru. Wskazano na potrzebę wzmocnienia palestyńskich sił bezpieczeństwa, które powinny otrzymać pojazdy opancerzone, broń i amunicję, tak aby mogły skutecznie wkraczać do ognisk terrorystycznych. Zalecenie to jest bardzo zaskakujące, gdyż przekazanie po 1994 r. broni dla palestyńskich sił bezpieczeństwa przyczyniło się do wybuchu Intifady w 2000 r. Według ustaleń, aż 70% terrorystów w pierwszym roku Intifady było uzbrojonymi funkcjonariuszami palestyńskich sił bezpieczeństwa. Zalecono także zwiększyć liczbę pozwoleń na pracę udzielanym Arabom w Judei i Samarii, szczególnie młodym osobom. Wezwano do zwiększenia pozwoleń na arabskie budownictwo w strefie C Autonomii Palestyńskiej, która jest pod całkowitą kontrolą Izraela. Nie spełnienie tych zaleceń będzie skutkowało przedłużeniem się w czasie obecnej fali terroru. „Pracujemy na kilku frontach, aby zmniejszyć liczbę ofiar terroru, dążąc do zakończenia fali i aresztowania napastników na wszystkich poziomach, w tym tych, którzy rzucają kamieniami w izraelskie samochody. Siły Obronne Izraela wdrażają więcej sił w punkty, w których dochodzi do starć. 95% ataków terrorystycznych miało miejsce w 12 obszarach, w których Siły Obronne Izraela koncentrują swoje siły … Kolejnych sześć brygad wyprowadzamy w pole, wspierając je siłami specjalnymi. Prowadzimy wiele aresztowań, w tym aresztowania administracyjne, a wszystko to, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji. Obecna liczba naruszeń porządku publicznego jest cztery razy wyższa niż w spokojnych czasach. Jednak wiodąca w Autonomii Palestyńskiej frakcja polityczna al-Fatah nie jest zainteresowana w obecnej chwili konfrontacją z Izraelem, i strona palestyńska chce zmienić sytuację. Jest to ograniczone powstanie, w którym Palestyńczycy mają na celu zmianę istniejącej sytuacji. Nie da się jednak oszacować, kiedy fala terroru się skończy. W mojej ocenie, miesiąc ciszy może doprowadzić do wyciszenia sytuacji i uniemożliwić drugą opcję, którą jest ponowny wybuch mogący doprowadzić nas do powszechnego powstania. Obecnie widzę średnio 15 punktów zamieszek codzienne. i 40 w weekendy. W każdym z nich bierze udział od kilkudziesięciu do kilkuset demonstrantów. Ale to może wzrosnąć do 20 tys. lub 200 tys. demonstrantów. Z obu Intifad nauczyliśmy się wielu lekcji – palestyńska śmierć powoduje wybuch przemocy. Dlatego nasze zasady zaangażowania są bardziej liberalne niż restrykcyjne, ale kiedy masz dziewczynę skaczącą z nożyczkami w ręce, nie ma potrzeby, aby strzelać w nią dziesięć kul. Można ją kopnąć lub strzelić w nogę. 95% ostatnich ataków terrorystycznych było z rodzaju ataku samotnego wilka, który czerpał inspirację z innych terrorystów, ale nie był kierowany przez organizację. Ci terroryści to zdesperowani i sfrustrowani młodzi ludzie, niektórzy z nich bezrobotni.”

25 listopada 2015 r. Magen David Adom (Czerwona Gwiazda Dawida) opublikowało listę ofiar trwającej od pierwszej połowy września fali arabskiego terroru. Liczba zamordowanych w zamachach Izraelczyków wynosi 22 ofiary. Do tego dochodzą 203 osoby ranne, w tym 21 ciężko ranne, 5 poważnie rannych, 28 w stanie umiarkowanym i 149 lekko rannych. Ponadto 85 osób doznało szoku. Służby medyczne wezwały społeczeństwo do słuchania instrukcji sił bezpieczeństwa i szybkiego alarmowania w sytuacjach zagrożenia.

25 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem izraelski punkt kontrolny Kalandia na północ od Jerozolimy. Nikt nie został ranny. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa. Równocześnie obrzucono koktajlami Mołotowa punkt kontrolny przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Nikt nie został ranny.

25 listopada 2015 r. stały obserwator Autonomii Palestyńskiej przy ONZ, Rijad Mansour odczytał list palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa do ONZ, w którym wyrqaził on swoje ubolewanie z powodu braku realizacji Rezolucji ONZ dotyczących narodu palestyńskiego. Abbas ostrzegł, że naród palestyński może stracić swoje prawa i ostrzegł przed dalszą eskalacją konfliktu politycznego w religijny w Jerozolimie. Równocześnie wezwał do zakończenia okupacji Judei i Samarii do 2017 r.

25 listopada 2015 r. niemieckie media poinformowały, że izraelski wywiad przekazał Niemcom informacje, które odegrały kluczową rolę w udaremnieniu masowego ataku terrorystycznego w Hanowerze w zeszłym tygodniu.

26 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze skonfiskowali nad ranem w Nablusie 12 autobusów, które były wykorzystywane do przewożenia uczestników arabskich zamieszek do różnych miejsc w Judei i Samarii. Prawdopodobnie wynającie autobusów finansował Hamas, chociaż te dane są sprawdzane.

26 listopada 2015 r. izraelskie siły powietrzne zakończyły duże tygodniowe ćwiczenia, które przewidywały odparcie zmasowanych fal ataków powietrznych z kilku kierunków jednocześnie. Poinformowano, że ćwiczenia były koordynowane z działaniami rosyjskich sił powietrznych w Syrii.

26 listopada 2015 r. ministerstwo spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej ostrzegło społeczność międzynarodową, aby nie realizowała „planu zmieniała podstawy procesu pokojowego z politycznych uzgodnień na bezpieczny spokój” izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Wydane oświadczenie potępiło Netanjahu za odrzucenie przez niego możliwości zamrożenia budownictwa w osiedlach żydowskich w Judei i Samarii.

26 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Tapuach w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika zanim zdołał do nich dobiec.

26 listopada 2015 r. w południe w pobliżu żydowskiego osiedla Kochav Yaakov w Samarii zjechał z drogi i wywrócił się autobus. Zginęła 1 Izraelka, a 39 osób zostało rannych. Autobus przewoził grupę 50 żołnierzy do bazy. Rannych helikopterami ewakuowano do szpitali. Kierowca zeznał, że do sprawcą wypadku był Palestyńczyk, którego samochód prawie staranował autobus, zmuszając go do zjechania z drogi. Arab uciekł z miejsca zdarzenia.

26 listopada 2015 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki na północ od Hebronu w Judei. Palono opony i rzucano kamieniami oraz bombami zapalającymi w przejeżdżające żydowskie samochody. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.

26 listopada 2015 r. na spotkaniu ministrów finansów Organizacji Współpracy Islamskiej, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan określił jako falę palestyńskiego terroru jako „szlachetną walkę” w obronie meczetu Al-Aksa i świętych miejsc.

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

 

 

 

 

 

reunion-691.jpg

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. EWUS KOCHANA,
    MASZ ABSOLUTNIE RACJE.
    TAK JEST NAPISANE:
    TEN KTORY LITUJE SIE NAD OKRUTNYM W KONCU BEDZIE OKRUTNYM DLA KOGOS NAD KIM TRZEBA SIE LITOWAC.
    HAMERACHEM AL HA-ACHZAR SOFO LEHIT-ACHZER LE-RACHMAN. ZOSIA

  2. Ustępstwa wobec terrorystów sa zdumiewająca strategia Izrraela i bedą miały skutek odwrotny do zamierzonego. Każda „nagroda ” za terroryzm zwiększa terroryzm na dłuższa metę. Izrael bedzie za to odpowiedzialny.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.