Uncategorized

Aktualnosci z Izraela 30 .11 – 4.12

30 listopada 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon stanął przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, mówiąc, że „są dni z większą ilością ataków terrorystycznych i dni z mniejszą ilością ataków, ale fala terroru nie jest zatrzymana. Podejmujemy wszelkie kroki i stosujemy wszystkie narzędzia jakie są w naszym posiadaniu, aby położyć kres fali. W tym sensie Siły Obronne Izraela są przygotowane, aby kontynuować działania aż do zatrzymania fali, ale również są gotowe, aby przyjąć eskalację. Na innych granicach, zarówno w Strefie Gazy, Libanie i Synaj – ogólnie, pokój jest utrzymany.”

30 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą, prezydentem Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Włoch Matteo Renzi i brytyjskim księciem Karolem podczas konferencji klimatycznej w Paryżu. Podczas rozmów Netanjahu zaprosił zagranicznych przywódców do odwiedzenia Jerozolimy.

1 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem przy popularnej piekarni w dzielnicy Beit Israel w Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk. Napastnik zbiegł.

1 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem ludzi czekających na przystanku autobusowym w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion. Ranny został 1 Izraelczyk. Żołnierze zastrzelili napastnika.

1 grudnia 2015 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały członków komórki terrorystycznej Islamskiego Dżihadu, która planowała ataki na izraelskich żołnierzy w Judei i Samarii. Do aresztowań 6 terrorystów doszło w minionym tygodniu w okolicy Nablusu. Palestyńskie siły bezpieczeństwa otrzymały także polecenie ograniczenia możliwości działania telewizji Hamasu na Zachodnim Brzegu.

1 grudnia 2015 r. w rocznicę pamiętnego pożaru na Górze Karmel w 2010 r., służby ratowniczo-gaśnicze poinformowały, że w ciągu minionych pięciu lat zatrudniono 650 nowych strażaków, osiągając wielkość 1850 strażaków w całym kraju. Planuje się, że w 2018 r. będzie 2150 w pełni wyszkolonych strażaków. Liczba inspektorów przeciwpożarowych wzrosła o 20%. Równocześnie kosztem 245 mln szekli zakupiono 127 nowych pojazdów strażackich. Obecnie w kraju służy 360 pojazdów wyprodukowanych w ciągu ostatnich 20 lat, oraz 14 samolotów gaśniczych dysponujących 1400 metrami sześciennymi środków gaśniczych (w przeddzień pożaru dysponowano zaledwie 20 m3). „W wyniku wzrostu siły roboczej, każdy incydent spotyka się z większymi siłami niż w przeszłości. Działamy w celu zmniejszenia szkód spowodowanych przez ogień. Podczas gdy stosunek strażaków do liczby obywateli uległ poprawie, nadal jest jednak niski w porównaniu do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.”

1 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu po raz pierwszy przyznał, że izraelskie siły specjalne działają w ogarniętej wojną domową Syrii. „Od czasu do czasu przeprowadzamy operacje w Syrii, aby zapobiec wykorzystaniu tego kraju jako frontu przeciwko nam. Robimy też wszystko, aby zapobiec przeniesieniu śmiertelnych broni z Syrii do Libanu.”

1 grudnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi wojskowy jeep we Wschodniej Jerozolimie. Żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym. Równocześnie w dzielnicy a-Tur uszkodzono kamieniami autobus. Nikt nie został ranny.

1 grudnia 2015 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem koktajle Mołotowa w izraelski punkt kontrolny w Hebronie. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 2 Arabów.

2 grudnia 2015 r. nieznani sprawcy wymalowali nazistowskie symbole na synagodze w mieście Broken Hill w Australii.

2  grudnia 2015 r. ONZ wieczorem upamiętnił wydalenie 850 tys. żydowskich uchodźców z krajów arabskich. W uroczystości uczestniczył ambasador Izraela Danny Danon, oraz przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów. Danon powiedział: „Jesteśmy tu dziś, aby upewnić się, że świat w końcu uzna historię tych zapomnianych uchodźców.”

3 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta ostrzelał rano z jadącego samochodu punkt kontrolny przy arabskiej wiosce Hizme, na północny wschód od Jerozolimy. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Żołnierze zastrzelili napastnika, który po identyfikacji okazał się oficerem wywiadu Autonomii Palestyńskiej. Po strzelaninie w wiosce Hizme wybuchły zamieszki. Arabowie palili opony i rzucali kamieniami w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

3 grudnia 2015 r. ministerstwo infrastruktury opublikowało raport w którym zaleca budowę elektrowni jądrowej w Izraelu. Sugestia została podana w następstwie konferencji paryskiej w sprawie ocieplenia klimatu. Obecnie większość energii elektrycznej produkowanej w Izraelu powstaje w elektrowniach węglowych, a zapotrzebowanie na prąd wciąż rośnie. W najbliższym czasie nie jest planowana budowa elektrowni gazowych. Zamiast tego, ministerstwo wskazało na możliwość budowy elektrowni jądrowej przez któregoś z prywatnych inwestorów. Raport wskazuje, że pod budowę przyznano już grunty w odległym regionie Negewu. Brak jednak szczegółów na ten temat.

3 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zranił nożem wieczorem izraelskiego policjanta przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Pozostali policjanci zastrzelili napastnika.

3 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski samochód w pobliżu osiedla Psagot w Samarii. W pojeździe naliczono 10 kul. Nikt nie został ranny.

4 grudnia 2015 r. dwaj palestyńscy terroryści zaatakowali nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu Tel Rumeida w Hebronie. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze zastrzelili obu napastników.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.