Polityka

Wiadomosci z Izraela 18 – 21 grudnia

18 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści podłożyli improwizowany ładunek wybuchowe przy barierze granicznej Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze dostrzegli podejrzany przedmiot, którym zajęli się wezwani saperzy. Dzięki temu zdołano zneutralizować bombę i nikt nie został ranny.

 18 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował po południem wjechać rozpędzonym samochodem z izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia w Samarii. Żołnierze otworzyli ogień i aresztowali rannego terrorystę. Nikt więcej nie został ranny.

 18 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem wjechać rozpędzonym samochodem z izraelskich żołnierzy przy wjeździe do żydowskiego osiedla Ofra w Samarii. Żołnierze zdołali się uchylić i otworzyli ogień, zabijając napastnika. Przy terroryście znaleziono duży nóż.

 18 grudnia 2015 r. wysoki przedstawiciel palestyńskich sił bezpieczeństwa poinformował, że Hamaszmienił taktykę w Samarii i Judei, i wydał rozkazy zorganizowania samobójczych zamachów bombowych na cele żydowskie. Informacja potwierdza doniesienia wywiadowcze mówiące, że Hamas pragnie eskalacji obecnej fali terroru. Jednym z celów takich działań jest osłabienie władzy Autonomii Palestyńskiej. Jednak Hamas nie jest osamotniony w takich działaniach, gdyż podobne sygnały pochodzą także od Brygad Męczenników Al-Aksa, które są zbrojnym ramieniem al-Fatah.

19 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta po południem zaatakował nożem przechodniów na ulicy w mieście Ra’anana. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Policjanci po pościgu postrzelili i zatrzymali napastnika.

20 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że w ramach zbliżenia z Turcją, Izrael nie zgodzi się na zniesienie blokady Strefy Gazy. „Nadal nie osiągnęliśmy porozumienia i są tego proste przyczyny. Są tematy, którymi się interesujemy, takie jak działalność Hamasu – chcemy mieć pewność, że z terytorium Turcji nie będzie prowadzona żadna działalność terrorystów. Oni argumentują przeciwko blokadzie Strefy Gazy. Oczywiście nie zamierzamy zmieniać naszej polityki względem morskiej blokady. Mimo, że Izrael jest krajem, który dostarcza towary potrzebne do istnienia i odbudowy w Strefie Gazy, to nie możemy zrezygnować z naszego bezpieczeństwa.”

20 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka planowała atak z użyciem noża na Starym Mieście w Jerozolimie. Została jednak zatrzymana przez patrol policji, i podczas przeszukania znaleziono przy niej duży nóż. Przyznała się do planu ataku terrorystycznego.

21 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka planowała atak z użyciem noża w Hebronie. Podczas kontroli na izraelskim posterunku, kobieta rzuciła nóż i próbowała uciec. Żołnierze zatrzymali terrorystkę.

21 grudnia 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział w przemówieniu telewizyjnym: „Nie ma wątpliwości, że to izraelski wróg przeprowadził zamach. Nawet nie trzeba badać, kto go przeprowadził. Izrael wystrzelił pociski bezpośrednio w budynek mieszkalny, w którym był brat Samir Kuntar i inni. Budynek nie ucierpiał, ale Kuntar i inni działacze Hezbollahuzginęli. Izraelskie samoloty nie weszły na syryjskie niebo, i były nad Golanem. Zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi na to zabójstwo, w czasie i miejscu według naszego wyboru. Hezbollah skorzysta z tego prawa.” Tymczasem do zabójstwa Kuntara przyznała się Armia Wolnej Syrii, która walczy z reżimem Assada.

21 grudnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas oficjalnej wizyty w Grecji zapowiedział, że w ciągu roku Autonomia Palestyńska planuje rozpoczęcie wydawania paszportów państwa palestyńskiego. Abbas dodał, że „zakończenie okupacji położy kres wszystkim problemom z nim związanych, takich jak terroryzm. A koniec terroryzmu doprowadzi do znalezienia rozwiązań problemów wynikających z niego, takich jak emigracja. Każde rozwiązanie problemu palestyńskiego musi być zrównoważone. Podtrzymujemy naszą dłoń dla strony izraelskiej, aby współpracować dla znalezienia rozwiązania problemu palestyńskiego.” Abbas będzie uczestniczyć w posiedzeniu greckiego parlamentu, który będzie głosował nad uznaniem państwa palestyńskiego.

21 grudnia 2015 r. rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hossein Jaber Ansari ostrzegł Turcję przed próbami wznowienia stosunków z Izraelem, twierdząc, że zaszkodziłoby to prawom palestyńskich Arabów.

21 grudnia 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił ostrzał rakietowy północnego Izraela, który wczoraj został przeprowadzony z Libanu. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wczorajszym odpaleniem rakiet na Izrael z obszaru operacji UNIFIL w rejonie Al-Hinniyah, w pobliżu Tyr. Stanowi to poważne naruszenie Rezolucji nr 1701 (2006). Sekretarz Generalny odnotował atak odwetowy Sił Obronnych Izraela w Libanie w obszarze Zibqin. UNIFIL we współpracy z libańskimi siłami zbrojnymi i Siłami Obronnymi Izraela bada okoliczności zdarzenia. Potępiamy wszelkie pogwałcenia Rezolucji nr 1701 i wzywamy wszystkich zainteresowanych, aby z największą powściągliwością współpracowali z UNIFIL w celu zapobieżenia eskalacji. Strony muszą w pełni stosować się do Rezolucji nr 1701 i szanować zawieszenie broni.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

reunion-691.jpg

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.