Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral MER

Niepokojąca zbieżność interesów – naftowe mocarstwa potrzebują wojny

Równowaga na rynkach naftowych dopiero za kilka lat

Sytuacja na rynkach jest coraz poważniejsza. Baryłka ropy naftowej Brent pikuje i analitycy coraz śmielej mówią o tym, że może sięgnąć poziomu 20 $, a być może nawet niższego. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: globalna nadpodaż surowca, olbrzymie zapasy, spadające tempo gospodarcze w Chinach (to czołowy importer „czarnego złota”) oraz zniesienie reżimu sankcyjnego na Iran w zakresie obejmującym eksport węglowodorów.

Efektem tych wszystkich czynników będzie wielomiesięczne „szorowanie po dnie” notowań ropy. Nawet jeżeli w 2017 r. nadmiar surowca zostanie wchłonięty przez rynki to o cenach baryłki oscylujących wokół 100 $ -jak to miało miejsce nie tak dawno temu- możemy zapomnieć. Wiele firm z branży węglowodorowej czeka bankructwo, olbrzymia liczba kluczowych projektów jest wstrzymywana – potrzebne będzie kilka lat by branża wróciła do równowagi. Pytanie czy czołowi eksporterzy mają tyle czasu?

Rosja pod ścianą

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Auschwitz to ostrzeżenie,
co może się stać, gdy życie społeczne, publiczne, polityczne zdominuje nienawiść – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 71. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu, która przypada w środę.
******

Palestyńczycy: Ignorancja i tendencyjność mediów zachodnich

Dwóch dziennikarzy zachodnich poprosiło niedawno, by ktoś towarzyszył im w wyprawie do Strefy Gazy, gdzie chcą przeprowadzić wywiady z żydowskimi osadnikami, którzy tam mieszkają.

Nie, to nie jest początek dowcipu. Ci dziennikarze byli w Izraelu pod koniec 2015 r. i poprosili o to śmiertelnie poważnie.

Proszę sobie wyobrazić ich zażenowanie, kiedy powiedziano im, że Izrael całkowicie wycofał się ze Strefy Gazy dziesięć lat temu.

Nie daje się uniknąć odrobiny poczucia litości dla nich. Ci zagraniczni koledzy byli nowicjuszami, którzy zamierzali wywrzeć duże wrażenie przez podróż do „niebezpiecznych” miejsc, takich jak Strefa Gazy, by informować o żyjących tam „osadnikach”. Ich prośba nie zdziwiła jednak nikogo, także moich lokalnych kolegów.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Islamizacja Francji w 2015 roku
„Prowadzimy wojnę przeciwko terroryzmowi dżihadu zagrażającemu całemu światu”

  • We Francji, każdego roku jest podpalanych około 40 tysięcy samochodów – dzieło zniszczenia, często przypisywane konkurującym między sobą gangom muzułmanów. Ponad 80 samochodów jest podpalanych każdego dnia.
  • Rektor Wielkiego Paryskiego Meczetu, Dalil Boubakeur, nawoływał do podwojenia liczby meczetów we Francji w ciągu najbliższych dwóch lat. Boubakeur powiedział, że 2200 meczetów „nie wystarcza siedmiu milionom muzułmanów mieszkających we Francji.” Zażądał, żeby niewykorzystywane kościoły zamienić na meczety.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Turcja: Czy z religijnego punktu widzenia pożądanie własnej córki jest w porządku?


Turcja ma organ rządowy, który reguluje „sprawy religijne” (czytaj: sprawy muzułmanów sunnickich). Kieruje nim najwyższy muzułmański duchowny kraju i odpowiada przed premierem. Najwyższa Izba ds. Religijnych lub po turecku Diyanet ma roczny budżet większy niż 10 innych ministerstw razem wziętych – a jego prezes, mianowany przez rząd duchowny, ma do dyspozycji samochód z szoferem i 400 tysięcy dolarów wynagrodzenia.Turcja: Czy z religijnego punktu widzenia pożądanie własnej córki jest w porządku?

Do jego obowiązków należy orzekanie „fatw”, czyli mówienie tureckim muzułmanom, co jest dozwolone, a co nie jest. Obecny prezes, najwyższy duchowny, lubi także wygłaszać długie, doktrynerskie przemowy. Czasami brzmią rozsądnie, a czasami nie.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Chasydzi czyli o poszukiwaniu szczęścia

Chasydyzm to żydowski ruch mistyczno-religijny, który zrodził się w XVIII wieku na wschodnich terenach Rzeczpospolitej. Był odpowiedzią na ogólne niepokoje społeczne (m.in. wojny polsko-kozackie, których ofiarą padło wielu Żydów) oraz daleko posuniętą ortodoksję i sformalizowanie judaizmu rabinicznego. Sztywnym regułom religii i konieczności regularnej lektury Pisma przeciwstawiał sławienie Boga codzienną pracą, tańcem oraz śpiewem, połączone z afirmacją otaczającego świata.
 
******

80-letnia staruszka spłonęła na stosie, bo… przeszła na judaizm

​Nawet na widok stosu krakowska mieszczka, oskarżona o zaprzeczanie boskości Chrystusa, wyparcie się chrześcijańskiego Boga oraz przyjęcie judaizmu, nie odwołała swoich poglądów. Niedługo później spłonęła na oczach tłumu.​
Tak tragicznie skończyła Katarzyna Weiglowa z domu Zalasowska, stracona 19 kwietnia 1539 roku. 
*******
„Ojciec ateistów” zginął w egzekucji w Warszawie dokładnie 150 lat po Weiglowej.​

Amerykańskie okręty na biopaliwo płyną do Azji

Amerykańskie siły morskie poinformowały, że okręty wchodzące w skład trzeciej grupy lotniskowcowej, które popłynęły z bazy w San Diego w kierunku Azji, są już napędzane biopaliwem.

„Ekologiczny” sukces Amerykanów to efekt programu uruchomionego w 2009 roku przez Sekretarza Marynarki Wojennej Raya Mabusa pod nazwą „Wielka Zielona Flota” („Great Green Fleet”). Jego głównym celem było zwiększenie ilości wykorzystywanych paliw alternatywnych, poprawę efektywności systemów napędowych podczas operacji oraz zmniejszenia ilości wykorzystywanych paliw wytwarzanych z ropy naftowej.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Premier Izraela: „Kluczem do zniszczenia ISIS jest rozpacz. Chcemy okraść ich z nadziei”

Jednym z najpoważniejszych trwających obecnie konfliktów jest z pewnością walka z Państwem Islamskim. Między innymi o to Fareed Zakaria z CNN postanowił wypytać Binjamina Netanjahu podczas Forum w Davos. Zaczął jednak od pytań o Iran.

227 VIP-ów na tysiąc mieszkańców. Takiego stężenia bogactwa i władzy jak obecnie w szwajcarskim Davos nie doświadczysz w żadnym miejscu na Ziemi. To w tym niespełna 11-tysięcznym alpejskim miasteczku 46. już raz z rzędu odbędzie Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), w którym weźmie udział 2,5 tys. najważniejszych osobistości z całego świata.

******

Pierwszy tankowiec z amerykańską ropą dotarł do Europy

 Po 40 latach amerykańska ropa wraca na europejski rynek. Trzy tygodnie temu statek z ładunkiem o wdzięcznej nazwie „Liquid American Freedom” wypłynął z Teksasu. Zawinął do portu w Marsylii w środę przed zachodem słońca – poinformował brytyjski dziennik „The Financial Times”.

To pierwsza dostawa po podpisaniu przez prezydenta Obamę ustawy znoszącej embargo na eksport amerykańskiej ropy. Zakaz został wprowadzony przez administrację prezydenta Geralda Forda z powodu kryzysu naftowego w latach 70. Celem restrykcji było uniezależnienie rynku w USA od dostaw z zagranicy oraz ograniczenie podatności gospodarki na globalne kryzysy ekonomiczne i polityczne.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: