Polityka

Wiadomosci z Izraela 23 – 27 kwietnia

23 kwietnia 2016 r.

izraelskie myśliwce F-15 przechwyciły niezidentyfikowany samolot pasażerski, który wszedł w przestrzeń powietrzną Izraela nad pustynią Negew. Po przechwyceniu, myśliwce odprowadziły go na lotnisku Ben-Guriona, gdzie bezpiecznie wylądował. Okazało się, że jest to egipski samolot pasażerski Boeing 737 linii Air Sinai, lecący z Kairu na Cypr. Cypryjskie władze nie powiadomiły jednak izraelskiej kontroli lotów o planowanym przelocie samolotu. „Biorąc pod uwagę, że cypryjska kontrola ruchu lotniczego spóźniła się w dostarczeniu identyfikacji samolotu do izraelskiej kontroli ruchu lotniczego, myśliwce Sił Powietrznych Izraela przechwyciły samolot.” Piloci egipskiego samolotu po raz pierwszy lecieli tą trasą, i nie znane im były procedury identyfikacji radiowej, gdy zbliżyli się do przestrzeni powietrznej Izraela. Po przesłuchaniu egipskiego kapitana, samolot powrócił do Egiptu.

24 kwietnia 2016 r. policja poinformowała, że do południa około 800 osób odwiedziło Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Pośród nich znajdowało się 685 zagranicznych turystów. Policja zatrzymała 13 Żydów, którzy usiłowali modlić się na Wzgórzu Świątynnym. Ponieważ doszło do szeregu drobnych kłótni i awantur między Żydami a Muzułmanami, policja podjęła przed południem decyzję o zamknięciu dla Żydów wstępu na Wzgórze.

24 kwietnia 2016 r. zastępca dyrektora Ruchu Islamskiego w Izraelu, szejk Kamel al-Hatib powiedział, że „ekstremistyczne grupy żydowskie prowadzone przez Netanjahu i ośmiu innych ministrów starają się podczas świąt przejąć meczet Al-Aksa.” Dodał, że izraelski rząd i armia pomagają w zamierzonym podboju.

24 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beitar Illit w Judei. Jeden z kierowców utracił panowanie nad samochodem, co doprowadziło do czołowego zderzenia się trzech pojazdów. Zginęła 1 Izraelka, a 7 osób zostało rannych.

25 kwietnia 2016 r. kilka tysięcy Żydów zgromadziło się przed Zachodnim Murem na tradycyjne błogosławieństwo kapłańskie podczas święta Pesach. Policja zatrzymała 3 Żydów, którzy usiłowali modlić się na Wzgórzu Świątynnym.

25 kwietnia 2016 r. większość senatorów (83 ze 100) Senatu USA podpisała się pod wspólnym listem naciskającym prezydenta Baracka Obamę, aby przyśpieszył pracę nad nowym pakietem pomocy wojskowej dla Izraela, zachęcając go do podniesienia wartości pomocy z 3 do 4-4,5 mld USD rocznie. „W związku z gwałtownie rosnącymi wyzwaniami obronnymi Izraela, jesteśmy gotowi do zatwierdzenia znacznie zwiększonej nowej długoterminowej umowy, aby zapewnić Izraelowi niezbędne zasoby do obrony i zachowania jego jakościowej przewagi wojskowej.” Obecna umowa wygasa w 2018 r.

25 kwietnia 2016 r. po południem wybuchł groźny pożar w lesie Birija na północ od jeziora Kinnaret. W akcję gaśniczej zaangażowano duże siły straży pożarnej oraz 6 samolotów gaśniczych. Policja zamknęła okoliczne drogi.

26 kwietnia 2016 r. koncern zbrojeniowy Elbit Systems poinformował, że podpisał kontrakt na sprzedaż zaawansowanego systemu łączności pola walki do jednego z krajów Europy. Wartość kontraktu wynosi 20 mln USD. Nie ujawniono z jakim krajem zawarto kontrakt.

26 kwietnia 2016 r. Francja przyznała się, że władze zrezygnowały z zakupu innowacyjnego izraelskiego oprogramowania, które mogło uniemożliwić zamachy terrorystyczne w Paryżu w listopadzie ubiegłego roku, a decyzję o rezygnacji podjęto pod naciskiem anty-izraelskiego bojkotu. Francja otrzymała propozycję zakupu specjalistycznego oprogramowania, które umożliwiało śledzenie ruchów terrorystów. Technologia umożliwia agencjom wywiadowczym łączenie niewielkich sygnałów z sobą, które pozornie nie są z sobą powiązane. Odpowiednia analiza rozdrobnionych informacji pochodzących z wielu źródeł, umożliwia kompleksową ocenę sytuacji. Z oprogramowania korzysta Izrael i Stany Zjednoczone, jednak Francja zrezygnowała pod naciskiem anty-izraelskich środowisk.

27 kwietnia 2016 r. dowódca Brygady Ecjon płk Roman Gufman ostrzegł, że następna fala terroru będzie znacznie gorsza. „Kiedy fala znowu wzbierze, to będzie to skok w górę o kilka poziomów. Nie wrócimy już więcej do 13-letnich dzieci z nożami. Eksplozja w autobusie w Jerozolimie pokazała nam wszystko. Powrót do początku 2000 roku.”

27 kwietnia 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze zastrzelili napastników – kobietę i mężczyznę.

27 kwietnia 2016 r. palestyński ambasador przy ONZ, Rijad Mansour na konferencji prasowej porównał działania izraelskich sił bezpieczeństwa w Judei i Samarii do tłumienia powstania w getcie warszawskim przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

27 kwietnia 2016 r. izraelski ambasador w ONZ, Danny Danon powiedział: „Wszelkie porównania demokratycznego państwa Izrael do nazistowskiego reżimu są podłe i muszą zostać potępione przez społeczność międzynarodową. Palestyńczycy kontynuują okłamywanie świata i zwracają uwagę społeczności międzynarodowej na absurdalne roszczenia, zamiast koncentrować swoje wysiłki na zwalczaniu terroru i podżegania.” Odnosząc się do wczorajszych oskarżeń w ONZ, że Izrael przetrzymuje niewinnych nieletnich Palestyńczyków, Danon powiedział: „Kiedy aresztowaliśmy szesnastolatka, który zabił niewinną matkę sześciorga dzieci Dafnę Meir, to możemy traktować go jak terrorystę, gdyż jest mordercą, któremu należy się kara więzienia do końca życia.”

 Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.